Et ve Süt Kurumu Biga'dan dana kesecek

Et ve Süt Kurumu, Çanakkale İl Tarım Müdürlüğü ile Biga, Çan ve Yenice'de görüşmeler yapıyor.

banner1
Et ve Süt Kurumu Biga'dan dana kesecek
banner3

Çanakkale'nin Biga, Çan ve Yenice ilçelerinde küçük besicinin elinde kesime hazır bekleyen dana sayısının artması, Et ve Süt Kurumu'nu harekete geçirdi.

Küçük besiciler, gerek piyasadaki tahsilat riski ve gerekse fiyatlar nedeniyle elindeki danaları satmaktan çekinir halde bekliyorlar. Biga'da yerel celep ve kasaplar hiçbir sorun yaşamazken, Biga dışına satılması gereken fazlalık, borçlarını ödeme zamanı gelen ve sıkışan besici için ciddi baskı oluşturmaya başlamıştı. Tahminlere göre yalnızca Biga'da 1.000 dolayında hemen kesilmesi gereken dana, küçük besicinin elinde bekliyor.

Çanakkale İl Tarım Müdürlüğü, Biga İlçe Tarım Müdürlüğü aracılığı ile gerekli girişimlerde bulunan iktidar partisi yerel yetkilileri, Biga Kırmızı Et Üreticileri Birliği'ni de devreye sokarak; Biga, Çan ve Yenice mezbahalarında dana kesimi görüşmeleri başlattı.

Bigazete'nin edindiği bilgilere göre, Et ve Süt Kurumu Biga'dan dana alımına 2019 yılı Ocak ayı içinde başlayacak. Biga Belediye Mezbahası ile anlaşma sağlanırsa, haftanın bir günü tümüyle Et ve Süt Kurumu için 100 dana kesilecek ve kurum bu karkas eti Biga dışındaki kendi satış sisteminde değerlendirecek. Biga Belediye mezbahası ile anlaşılamazsa, anlaşmaya yakın ve daha modern olan Çan ve Yenice mezbahaları ile yapılacak anlaşmalar çerçevesinde, Biga danaları da oralarda kesilecek.

Bilindiği gibi Et ve Süt Kurumu kesim fiyatları, piyasa fiyatlarına göre biraz daha yüksek ve güvenceli.

Güncelleme Tarihi: 11 Şubat 2019, 14:35
banner4
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ramazan Kompir
Ramazan Kompir - 6 ay Önce

Biraz geç kalınmış bir operasyon,ama yinede bu tayfun dan kurtarılacak çok üretici var.demekki üreticilerin son çığlıklarını sizde duydunuz.

mehmet bilgili
mehmet bilgili @Ramazan Kompir - 6 ay Önce

begendim

Ahmet Türkan
Ahmet Türkan - 6 ay Önce

Çok iyi olur

Húseyin Baklacı
Húseyin Baklacı - 6 ay Önce

Cok iyi olur.inşAllah gercekleşir.yenice cok mahdur.danavar kesenyok.

İbrahim ergün
İbrahim ergün - 6 ay Önce

İyi haber ama geç kalındı.bukadar ithal danaya gerek yoktu.

Ilhan ustun
Ilhan ustun - 6 ay Önce

Gayet guzel uretici icin iyi bir yol ama lesilen etinde yine subeker acarak halka satis yspilmali.uretiyorsan tuketeceksin subelerini bekliyoz ET BALIK KURUMUNUN

Halil gümüş
Halil gümüş - 6 ay Önce

Devamını temenni ederim

Sezgin Sezen
Sezgin Sezen - 6 ay Önce

Yaşan bir hikaye Anne Annem hamur açarken kedi gelir hamurları sunmaya başlar o anda elinde ki oklava ile kediye vurur kedi bayılır kedinin ağzına hamur vermeye uğraşır ama kedi ölmüştü bunu oklavayi vurmadan yapsaydı kedi yaşayacaktı et balık kurumunda da aynı sistem maalesef.

Ayhan cengiz
Ayhan cengiz - 6 ay Önce

Hayırlısı inşAllah.


SIRADAKİ HABER