Eyvah! Termik santralı yapan Çinliler gidiyor!

Prof. Dr. John Keane: Bazıları, bazı şeylerin bazı yerlerde yayınlanmasını istemez. İşte o şeylere haber diyoruz."

banner1
Eyvah! Termik santralı yapan Çinliler gidiyor!
banner3

Evrende yaşayan canlıların en tuhafı elbette insan. İnsanların verdiği tepkiler akla, bilime, mantığa uygun düşmeyebilir. Ekonomik; sosyolojik, siyasal ve psikoloji sonuçlar da ortada. Gazetecilik yapıyorsak, bu gerçeği unutmamamız gerekiyor.

Çanakkale ilinin Biga ilçesine bağlı Karabiga beldesi, Marmara Denizi'nin Marmara adalarını barındıran Kapıdağı Yarımadası'nın batısındaki koyda, tarihi Priapos Antik Kalesi'nin yanında yer alıyor. Priapos Antik Kale yanında, yıllarca müşteri bekleyen 600 dekarlık arazi Alarko tarafından satın alınıp, Cengiz İnşaat tarafından termik santral yatırımına başlandığından bugüne, Bigazete olarak yaşananların canlı tanığıyız.

CHP'li belediye meclis üyesi babanın oğlu ama Doğruyol Partili ancak sosyaldemokrat olduğunu söyleyen belediye başkanı, görev yaptığı dönemler boyunca bu arazinin satışını ve termik santral projesinin gelişini seyretmişti. Belki de bu yüzden, onun yerine bu yatırıma elde megafon protesto eylemleri ile karşı çıkan CHP'li Belediye Başkanı seçildi. Yatırımcı şirket, arkasında Ak Parti iktidar desteği ile hiçbir sorun yaşamadan, CHP etiketli belediye ile birlikte yatırımını sürdürdü. İki dönemdir koltukta oturan CHP'li Belediye Başkanı, bir Almanya gezisi ardından, kaderini bu yatırımın başarısına bağladı ve o gün bugündür mutlu, mesut, lüks içinde yaşıyor.

Peki ya Karabiga'da yaşayanlar?...

İşte bu haberin asıl konusu onlar.

Her ne kadar "Bizim İçdaş'ınkiler gibi Çin teknolojisi değil, Alman teknolojisi olacak" demişlerse de, yatırım başladığında Karabiga insanı da Çinliler ile tanıştı. Tıpkı Biga'nın Aksaz, Değirmencik, Bekirli köylüleri gibi... Termik santral teknolojisi, yanında finansmanı ile birlikte geliyorsa, Çin'den başka adres bulunamayacağını, demek ki yatırımcılar dışında buralarda yalnızca Bigazete biliyormuş.

Ne kadar objektif davranmış olsak da, hem termik santral yatırımcıları hem de çevreciler Bigazete'ye düşman! Uzlaşık olduklarından kuşku duymuş ve bugüne dek "sözde çevreciler" diye yazmışsak, haksız sayılmayız. İşin tuhafı, buralarda iktidarı ve muhalefeti Bigazete'den başka yok edilmesi gereken bir yapı da tanımıyor. Oysa Bigazete, her iki karşıtmış görünen tarafa da düşman olmadı, mesafesini korudu ve gördüğü gerçekleri ama hep erken yazdı. Bu erkencilik "gazetecilik" olsa da, buralarda "basın" diye ucube ürünler var! Egemen görüş "Basın, ne deniyorsa onu yazmak zorundadır" algısı üretmiş ve böylece bu görüşü oluşturanlar da kağıt parçalarında kendi fotoğraflarının basılmasını; egolarının okşanmasını istiyor. Fotoğrafın altında haber oması gerekmiyor, fotoğraftakilerin bir şeyler demeleri de gerekmiyor. Deseler de zaten "basın" ellerine yazılı kağıt tutuşturulmadan, onların dediklerini anlamıyor.

Demokrasi, Sivil Toplum ve Medya üzerine çalışan ve bu alanlarda kaynak eserleri bulunan dünyanın yaşayan en saygın siyaset bilimcilerinden Prof. Dr. John Keane'in sözüyle özetleyeyim:

"Bazıları, bazı şeylerin bazı yerlerde yayınlanmasını istemez. İşte o şeylere haber diyoruz."

Karabiga'ya Cenal termik santralı yapımı için, 3 binden fazla Çinli geldi. Şantiye barakalarında kaldılar. Elbette aldıkları ücretlerin önemli bölümünü Çin'deki aileleri için gönderdiler, ama Karabiga'da yediler, içtiler, alışveriş ettiler... İzin günleri Biga'ya gittiler, bankalar, alışveriş yerleri, ieltişim merkezleri önlerinde hissedilir kalabalıklar oluşturdular.

Termik santralın birinci ünitesi yapımı bitti, üretime geçti ve şu anda sayıları 1.200-1.300'e kadar indi. İkinci ünite yıl sonunda bitecek ve sayıları 2018 Ocak ayında 600-700'e inecek. Herhangi bir sorun çıkmazsa, 2018 Mayıs ayında sayıları 50'ye inecek, onlar da üretimle ilgili olanlar. Santralın işletmesinde 500 dolayında çalışan olacak, tümü ya Karabiga'da ya da Biga'da ikamet edecekler. Başka yerlere servis de konmayacak. Şu anda işletmede çalışacakların 400'ü zaten istihdam edilmiş durumda ve çoğunluğu Karabiga ve Biga'ya yerleşti.

Karabiga'da yaşayan yerel halktan termik santralda çalışmayı göze alan herkes işe alındı. Bunun özetini Karabigalılar ve Bigalılar "Karabiga'da artık sarhoş olup kavga eden kalmadı, çünkü çalıştıkları için, en fazla bir bira içip erkenden eve gidip yatıyorlar" diye özetliyorlar. Bigazete olarak bu görüşe "Geçmişte de Karabiga'ya Biga'dan gelip içenler kavga çıkarıyordu, Karabigalı'da para mı vardı ki meyhanelerin faturalarını ödeyebilsinler" diyor ve katılmıyorduk. Buralarda on yıllardır algıyı Biga'daki güç odakları oluşturduğu için, fatura Karabigalılara kesiliyordu. Karabiga'daki meyhaneler Çinliler ile dolunca, Biga'dan gelir düzeyi yüksek sınırlı sayıda insan gidebiliyor ve Karabiga'da son iki yıldır gerçekten kavga yok. Çinliler ya kültürleri gereği ya da çok sıkı disiplin altında bulundukları için, gerçekten önemsenecek toplumsal rahatsızlık üretmediler.

Peki... Şimdi ne olacak?

Karabiga'da Türkiye'nin iki büyük zincir marketinden biri üç yıldır var ve satışta Türkiye rekoru kırdığı iddia ediliyor. Diğeri geç kaldı, yeni açıldı ama o da geldiği gibi en verimli market haline gelmiş. Buna karşın Karabiga'daki esnaf, sanatkar, politikacı, bürokrat herkes yine de Çinliler'den kendilerine düşen payı doyasıya almış olmalı, çok mutlular. Hatta, CHP'li Belediye Başkanı'nın konuğu olarak balık-rakı için gelen CHP'li tepe siyasetçiler bile çok memnun. Yalnızca Çanakkale merkez ilçede termik santrala karşı çıkıyorlar. Bigazete'nin kapısını çalmadıkları ve yakından göremediğimiz için, Biga ve Karabiga'ya mı dublörleri geliyor, yoksa Çanakkale merkez ilçede canhıraş çevreci yırtınan halleri mi dublör, biz çözemedik. Ak Parti'li siyasetçileri ve MHP'li siyasetçileri de bunlara eklemezsek, haksızlık ederiz. Onlar da Çinlilerden çok, ama çok memnunlar...

Karabiga Belediye Başkanı artık neredeyse tuvalete bile yeni lüks otomobili ile gidiyor. Yazlık, kışlık vs. ölümlüğünü yaptı, sorunu yok. Artık koltuğu bıraksa, eski hasır yanmaz. Kabotaj Bayramı'ndan devşirme Priapos Festivali şarkıcılarla, tiyatrocularla, gösteri kumpanyacılarıyla şenleniyor. Karabiga Belediye Gençlik Spor Kulübü bir tane Karabigalı futbolcu ve 30 tane tribüne seyirci bulamasa da, Türkiye'nin borçsuz ender kulüplerinden biri. Karabiga Kadınlar Kooperatifi, kooperatifçilik anlayışına rahmet okuturcasına hobi olsun diye çalışıyor. Arsalarda İzmir'in en pahalı beldesi Alaçatı tipi villalar bile yükseldi. Ekonominin lokomotifi inşaat sektörü, muhtardan imama herkesin trend mesleği emlakçılık; Karabiga'nın rant merkezi olmasından adeta kanatlandı. Her yan orkide. Eski tüfek CHP'liler bile "Belediye başkanımız vaziyeti iyi idare etti. Termik santrallara karşı çıkmamız ne kadar doğruysa, termik santrallardan yararlanmak da o kadar mutlu eden bir şeymiş" diyorlar.

Nedense yalnızca üzerinde "Made in China" etiket bulunan Perinçek'in aydınlıkçı Vatan Partisi şikayetçi. İhtimal o ki, 1968'den beri Çince öğrenmedikleri için, iletişim kurmayı becerememişler. Çaresiz şu sıralar epeyce milliyetçileştiler.

Çinliler gidiyor ve Karabiga şiddetli kaygı içinde. Çinliler gidince ne olacak Karabiga'nın hali?

Bunu Cenal'ın yetkili bir ismine sorduk ve verdiği yanıt şu:

"Kıyıda bir sürü termik santral projesi var. Bakarsın onlar yatırıma başlar. Bizim işletme sürecinde de Karabiga'ya katkımız sürecek."

Bu değerlendirmeye katılmak olanaksız. Termik santral dediğin yerde vasıfsız elemana pek iş yok. Nitelikli profesyoneller de üç kuruş kazandılar mı, para yemek için en yakın Çanakkale yolunu tutuyorlar. Hasılı, işletme halindeki termik santralların yakın çevresine ekonomik bir yararı yok! Tek çare sürekli termik santral inşaatları. Bunun önünde de bir tek engel var! Erdoğan'ın damadı Enerji Bakanı Berat Albayrak. Bakanlık koltuğundan acilen uzaklaştırılması gerekiyor. Tutturmuş "İthal kömürle çalışan termik santral artık istemiyorum. Ya yerli linyit kullanacaklar ya da nükleer, rüzgar ve güneşten elektrik istiyorum" diyor.

Termik santral yandaşları ile termik santral karşıtlarına duyurulur. Bigazete, her iki tarafı da uzlaşmış ve mutlu gördüğü için, Biga'da, Karabiga'da üretilen huzur ve güven ortamı için öneriyor:

Berat Albayrak acilen Enerji Bakanlığı koltuğundan alınsın!

Güncelleme Tarihi: 01 Mart 2019, 18:16
banner4
YORUM EKLE
YORUMLAR
Bahri yasul
Bahri yasul - 8 ay Önce

Bakan sigarayı o koltuktan kim akacak kayınpederimi zaten termik santirelin yüzde 51 emine erdoganinmis bunu bana soyleyen canaldeki özgür sürat bey yani karabigada müteahitlik yapan özgür beyin sermayesi ve geldiyi yer araştırılsın nasıl trilyonluk sermaye yapmis

SIRADAKİ HABER