Futboldan başka spor tanımıyor musun kiminismail?

Biga'nın 9 yıldır en başarılı spor kulübünün belediye bütçesinden alması gereken pay, bu yıl da verilmedi.

banner1
Futboldan başka spor tanımıyor musun kiminismail?
banner3

Biga'da bugüne dek Süper Lig Şampiyonu olmuş bir futbol kulübü var mı? Peki... Amatör futbolda Türkiye şampiyonluğu var mı?

2010 yılında bağımsız sivil bir gençlik ve spor kulübü derneği olarak faaliyete başlayan Biga Gelişim Gençlik ve Spor Kulübü'nün yalnızca Atletizm sporundaki başarıları bile, futbol kulüpleri ile kıyaslanamayacak ölçüde zirvede. Fenerbahçe ile yarışıyor, Galatasaray ile yarışıyor, ENKA Spor ile yarışıyor, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile yarışıyor...

Biga Gelişim yalnızca bir spor kulübü değil, gençlik ve spor kulübüdür. Eğitimsiz, bilimsiz spor olamayacağını bilen insanlar bu kulübe üye olurlar, yönetici olurlar.

Biga Belediyesi'ni yönetenler tam 9 yıldır Biga Gelişim Gençlik ve Spor Kulübü'ne, belediye bütçesinden hakkı olan nakdi yardım payını vermiyorlar. 5393 Sayılı Belediye Kanunu'nun "Belediyenin Görev ve Sorumlulukları" başlıklı 14. maddesinin 2. fıkrasında "Belediyelerin 1. fıkranın (b) bendi uyarınca, sporu teşvik etmek amacıyla yapacakları nakdi yardım, bir önceki yıl genel bütçe gelirlerinden belediyeler için tahakkuk eden miktarın, büyük şehir belediyeleri için binde 7'sini, diğer belediyeler için binde 12'sini geçemez" deniliyor. Sayıştay'ın bu konuda hayli uyarısı da var, ama Biga Belediyesi 5 yıldır denetlenmiyor.

Biga Gelişim Gençlik ve Spor Kulübü'nün gasp edilen nakdi yardım hakkı Bigaspor, Adaspor, Çiçeklidedespor ve Kavaklık Gençlik Spor'a paylaştırılıyormuş gibi görünüyor. Bize göre onlara verilenler de bu orana ulaşmıyor, ama kamuoyuna açıklanmayan nakdi yardımlar varsa, onu da kiminismail açıklamak durumunda. Örneğin bu yıl Biga Belediyesi, toplam 520 bin lira dolayında spor kulüplerine nakdi yardım yapmak durumunda. Spor için yapacağı yatırımlar hariç, ama zaten Biga Belediyesi'nin son 5 yılda herhangi bir spor yatırımı yok.

Biga Gelişim GSK ilk yıllar, kulüp altyapı çalışmaları yürüttüğü için, varsayalım ki bilinmedi, tanınmadı ve kayda değer ulusal bir başarısı da henüz yoktu. Son 5 yılda elde ettiği başarıları; yüzde 58'i Azerilere, yüzde 12'si İngilizlere, kalan yüzde 30'u bizim BOTAŞ'a ait olan TANAP (Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı) yapısı gördü, Biga Belediyesi CHP etiketli başkanı kiminismail görmedi. Halkın parası olan Biga Belediye Bütçesi'ni, kendi parası sanıyor olmalı. TANAP'tan 168 bin 287 liralık malzeme desteği alındı. Artık dağ bisikleti yanında yol bisikleti de var. Basketbol, eskrim, hentbol, atletizm ve masa tenisi malzemeleri alındı. 

Biga Gelişim GSK, Biga'ya bu yıl milli atlet kazandırabilir.

Biga Gelişim GSK atletleri, Anıl Korkmaz ve Hasan Can, 12-13 Ocak 2019 tarihlerinde İstanbul'da yapılan Komple Atlet 1. Kademe yarışlarından (Heptatlon - 18 Yaş) başarıyla çıkarak, 2. Kademe yarışlarında boy gösterdi.

Atletizm tesisi olmayan Biga'dan Hasan Can bir süredir Olimpik atletler kampında ve Milli Atlet olması için küçük bir adım kaldı. Mustafa Anıl Korkmaz bir yaş büyüklerle yarışıyor, onun Milli Atlet olması, eğer sakalık gibi bir sorun çıkmazsa Bigalı kesin gözle bakabilir. Aşağıdan gelen Yağız Oyar ise, antrenmanlarını sürdürsün, bir kaç yıl içinde elini kolunu sallaya sallaya Milli Atlet olur ve Türkiye rekorları da kırabilir. Bunları hangi verilere dayanarak yazıyoruz? Şu anda zaten Türkiye'nin hepsi kendi yaş gruplarında ilk 5 atletinden biri. Bu çocuklar komple atlet denilen 7'li, 10'lu branşlarda yarışanlar. Onları izleyen çok sayıda da ulusal çapta başarıları bulunan yıldız atlet var. Atletizm Antrenörü Musa Çetin ile başlayan süreç, geçtiğimiz günlerde Başak Korkmaz ile devam etti. O da Atletizm 1. Kademe Antrenörlük belgesini aldı. Biga yalnızca atlet değil, eğitimci sayı ve niteliğini de artırıyor.

Haberin altında bir tablo göreceksiniz. Eksikleri olabilir, ancak fazlası yok. İnceleyiniz. Spor kulübü nasıl olur, bir fikriniz mutlaka oluşacaktır. 

Bigalı artık bunları da öğrenmeli 

Biga bir çok spor dalı için oldukça uygun minik, küçük ve yıldız sporcu adayına sahip. Biga Gelişim Gençlik ve Spor Kulübü; bu potansiyeli harekete geçirmek, sporun bir çok dalında daha fazla Bigalı'ya yaygınlaştırmak ve il, bölge, Türkiye ve uluslararası düzeyde başarılı sporcular çıkarmak amacıyla kuruldu. Biga Cumhuriyet İlköğretim Okulu (şimdi ilkokul ve ortaokul) Spor Kulübü olarak ve Geleneksel Çocuk Oyunları ile başlayan kuruluşunda, Bigazete'den Adil Korkut'un katkılarını, ö dönem bu çabaları sürdürenler, çok iyi bilmektedir.

2010 yılında mevzuat değiştirildi, okul adıyla spor kulübü olamayacağı gündeme geldi, adı da Biga Gelişim Gençlik ve Spor Kulübü Derneği olarak değiştirildi. Biga Gelişim GSK, 2010 yılından bugüne, bağımsız, sivil bir spor kulübüdür. Yeni gençlik ve spor kulübünün de adını bulan Adil Korkut'tur, logosu da onun üretimidir. Bugüne dek yönetim kurulunda ısrarlara karşın görev almayışının nedeni de, "Biga'daki çirkin siyasetin "nitelikli katkı üretmek" isteyenleri "Kötü Adam" algısı üretmesidir. Kulüp neden zarar gösün ki? Adil Korkut yıllar önce bu deneyimi, İstanbul ile Biga arasında mekik dokurken, BİSEV (Biga Sağlık ve Eğitim Vakfı) mütevellisidir (kurucusu), vakfın adı da Adil Korkut üretimidir. İstanbul'da vakfa kuruluş sermayesi toplayıcılarından biridir ve Biga'ya döndükten sonra ona yaşatılanlar (Genel kurulda, mütevelli olmayan bir sarhoşun fiziki saldırısına uğradı) yüzünden, yıllardır kapısını çalmamaktadır. Bugün de Biga Belediyesi'nin 9 yıldır ve özellikle kiminismail'in son 5 yıldır yaptığı haksızlığa sesini çıkarmayan Biga Gelişim GSK yönetimini protesto etmek için, kulüp üyeliğinden istifa etmiştir.

Bu bilgileri, 62 yaşında bir insanın hiç ihtiyacı olmadığı bir dönemde vermemizin nedeni, "Hangi hakla?" sorusuna "O kadar çok ki..." dir.  Madem saldırılar kişiselleştirildi, Biga'ya, insanlara, ülkesine katkıları için yıllardır dediği cümleyi de paylaşalım:

"Ben katkı verdiğim anda duyduğum mutlulukla, ödeşmiş oluyorum. Katkı verdiğim yüzlerce sosyal sorumluluk projesinden neden alacaklı olayım? Zamanında ödeşmişim."

BU TABLOYA LÜTFEN ÖZENLİ İNCELEYİNİZ

Biga Belediye'sinin nakdi yardım verdiği 4 Biga futbol kulübü ile Biga Gelişim GSK'nün faaliyetlerini siz değerlendirin.  

BİGA GELİŞİM GSK

Aktif spor dalları: Atletizm, Bisiklet, Masa Tenisi, Eskrim, Hentbol, Basketbol (Çanakkale il liginde 5 ayrı yaş grubunda takımı var. Büyükler takımı Adaspor'a geçti, yeni takım ÇOMÜ'den oluştu.)

ADASPOR

Aktif spor dalları: Basketbol (Biga Gelişim Büyükler takımı Adaspor'a geçti); Futbol (BAL'da 1, Çanakkale il liginde 3 ayrı yaş grubunda takımı var)

BİGASPOR

Aktif spor dalları: Futbol (BAL'da 1, Çanakkale il liginde 5 ayrı yaş grubunda takımı var)

ÇİÇEKLİDEDESPOR

Voleybol (2. Lig'de takımı var); Futbol (Çanakkale il liginde 3 ayrı yaş grubunda takımı var)

KAVAKLIK GENÇLİK SPOR

Futbol (Çanakkale il liginde 2 ayrı yaş grubunda takımı var)

Güncelleme Tarihi: 03 Mart 2019, 06:33
banner4
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER