Görüntüsüne aşık Belediye Başkanı

Biga Belediye Başkanı, fotoğrafını mezarlıklara astırdığı pankartlara dek koydurmaya başladı.

banner1
Görüntüsüne aşık Belediye Başkanı
banner2
banner3

Mutsuz Biga Yazıları’na başlarken öncelikle belirtmeliyim.

Bu yazı dizisi; Biga’da gereksizliği, yanlışlığı artık açıkça ortay çıkmış koltukzadelerin ipliğini pazara çıkarmak amacı taşımamaktadır. Onlar uzun süredir zaten işporta tezgahına düşmüşlerdir. Amacımız, Biga’ya ve Bigalı’ya karşı geçmişten beri artarak sürdürülen yanlışları, kötülükleri ortaya koymak; yeni dönemde yerel yönetimin, yerel bürokrasinin ve yerel sivil toplumcuların yaralanabileceği ipuçlarını vermeye çalışmak.

Biga’da yerel yönetimin bilim, hukuk ve demokrasi dışı yönetim şekli, yasal zorunluluk olmasına karşın, kamuoyunu bilgilendirmeme ve en gerekli bilgileri gizleme huyu; ilgili herkesin bildiği bir durum.

Yazacaklarımız, kendi gözlem ve değerlendirmelerimiz. Bu süreçte bilgi ve belge sahibi olanlar da katkı verirse; Biga’da siyasetçi ve bürokratları sarmalayan kendine hayranlık azalır. Böyle sürerse, daha çok siyasi mefta arkasından Nergis çiçeği atarız. (A.K.)

Siyaset, siyasi partiler aracılığı ile yapıldığı ve siyasi partiler de kendi içinde demokrasiye sahip bulunmadıkları için; Genel Seçimler ile Yerel Seçimler benzer çerçevede değerlendirilir. Seçmen, Yerel Seçimler’de de büyük ölçüde kendine yakın bulduğu siyasi partiye oy verse de; seçimi kazan siyasi partinin adayı, koltuğa oturur oturmaz seçim başarısını kendi kişisel başarısı görmeye başlar. Zamanla çevresinde de kendisiyle çıkar bağımlılığı bulunan müritler oluşturur.

Seçilmek için bir siyasi partinin aday yapılmış üyesi sıfatıyla, tüm seçmenlere mavi boncuk dağıtan adaylar; koltuğu ele geçirdikten sonra seçmeni kendi kişisel tebası görmeye başlıyor. Tanrısal güce erişmiş gibi davranıyorlar, “gözünün üstünde kaşı var” diyenin üzerine, müritlerini tetikçi olarak salıyorlar. Seçimden seçime sandığa gitmek, yeni yerel tanrılar üretmekten ibaret bir tören haline getirildi. Biga’da böyle, Çanakkale’de böyle, Türkiye’nin çoğunluk yerleşim yerinde de böyle.

Belediye bütçesinden narsisizm

Biga ilçe merkezine karayolu ile Bandırma, Çanakkale ve Çan yönünden ulaşılır. Her üç girişte de henüz Biga’yı görmeyen bile Biga’nın CHP’li Belediye Başkanı’nı fotoğrafı ile tanışır. Biga’da her yerde onun fotoğrafı vardır, çünkü Biga Belediyesi bir kurum değil, başkanın ailesinden miras kalmış çiftliği haline gelmiştir. CHP’li Belediye Başkanı işi öyle bir noktaya vardırdı ki, Kurban Bayramı’nda mezarlıklara bile kendi resmiyle pankartlar astırdı.

CHP’li Belediye Başkanı üniversite öğrenimi için bir ara Eskişehir’e gitmiş ve onun dışında Biga’dan hiç ayrılmamış. Nüfusun henüz 54 bine ulaştığı Biga Belediyesi sınırları içinde, onun görüntüsünü herhalde bilmeyen yoktur. Hoş bilmeyen olsa ne olur? Defilesine mi gidecek, sinemada filmini ve televizyonda dizisini mi izleyecek, yoksa konserine gidip albümünü mü alacak?... Bir belediye başkanının belediye bütçesini kendi fotoğrafı için israf etmesi, sizce nasıl bir aklın ürünüdür?

Yıllardır üzerine lök gibi oturduğu için değişmez, değiştirilemez, değiştirilmesi teklif dahi edilemez CHP Biga İlçe Başkanı (resmi/gayriresmi) olan ve CHP Belediye Başkan Adayı olarak girdiği ikinci seçimde kazanmış bir kişiden söz ediyoruz. O seçimi, Ak Partili Belediye Başkanı’nın gerçekte içinde olmadığı malum cemaat ile arasına mesafe koyamaması ve CHP’nin tek seçenek kalması nedeniyle kazandı. Güçlü bir rakip olsaydı, bırakın seçim kazanmayı bugün siyaset içinde bile olmazdı. Bunlar olmuş, geçmiş olaylar… Yoksa… 2014 Yerel Seçimleri öncesi Biga ilçe merkezi, Gümüşçay beldesi ve Ağaköy köyü seçmen kayıtları özenle incelenirse, yukarıdaki avantajlarına karşın bile seçim kazanamayacağı görülecektir.

Türkiye’de hiçbir Belediye Başkanı kendi parası, kendi araçları, kendi işletmesinin personeli ile kent yönetmemektedir. Seçime girerken sayısız kez “hiç param yok” diyen Biga Belediye Başkanı da, Biga halkına ait Biga Belediyesi gücünü kullanma yetkisi verilmiş sınırlı süre sorumlu bir emanetçidir. Devir aldığını devrederken daha iyi durumda bırakmayanı “emanete hıyanet eden” sayan bir kültürden geldiğimizi unutmayalım.

Her yeni seçilenin görevi devrettiği başkana, devir aldığından daha kötü bir Biga bıraktığını, bu yazı serisinde gözler önüne sereceğiz. Bu sergileme öncesi dikkat çekeceğimiz ilk hastalık şudur:

Biga; her yere belediye parasıyla boy boy kendi posterlerini asan fotomodel belediye başkanlarından zarar görüyor. Bunlar israfçıdır, ilkeldir, Biga ve Bigalı’yı küçük düşürmektedir.

Güncelleme Tarihi: 19 Şubat 2019, 18:30
banner4
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER