Helvacıdan, manavdan bu işler olur mu olmaz mı?

Biga Belediyesi Temmuz 2019 Meclis Toplantısı'na Başkan Erdoğan'ın "5 yıl içinde bu işin kralını yapacağız" sözleri damga vurdu.

banner1
Helvacıdan, manavdan bu işler olur mu olmaz mı?
banner3

Biga Belediyesi Temmuz 2019 Meclis toplantısı Başkan Bülent Erdoğan başkanlığında 02 Temmuz Salı günü saat 16.00’da Biga Belediye Meclis Toplantı Salonu’nda yapıldı. Biga Belediyesi Temmuz 2019 Meclis Toplantısı'na Başkan Erdoğan'ın sözleri damga vurdu. Başkan Erdoğan'nın "Her ne kadar ‘helvacıdan, manavdan, dönerciden bu iş olmaz’ deseler de biz önümüzdeki 5 yıl içinde bu işin kralını yapacağız." mesaj niteliğindeki sözleri üzerine AK Parti ve MHP grubu alkışladılar.
Biga Belediyesi Temmuz 2019 Meclis Toplantısı 7 gündem maddesi görüşülürken gündem dışı konularla hareketlendi.
Birinci gündem maddesi:  Biga, Gazikemal Mh. 138 ada 29 parseldeki kat yüksekliğinin 4 kat olarak belirlenmesi oybirliğiyle kabul edildi.

İkinci gündem maddesi: Biga, Turan Mh. 82  ada  5, 6  ve 7  parsellerin  plan tadilat talebi oybirliği ile kabul edildi.

Üçüncü gündem maddesi: Biga Belediyesi Hamdibey Mahallesi’ndeki Ada Düğün Salonu altındaki Sosyal   Marketin, Biga Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na tahsisi talebi.
CHP Grup Sözcüsü Ergün Tulnay söz alarak Sosyal Market’in Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na tahsisinin nedeni sordu. Yerel yönetim olarak Sosyal Marketin Biga Belediyesi yetkisinde kalmasını talep etti. 
Biga Belediyesi Bülent Erdoğan, “Sosyal Market projesi Biga Kaymakamlığı tarafından başlatılan bir projeydi. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nın amacı ilçemizde bulunan ihtiyaç sahiplerinin tespiti ve yardımların yapılmasıdır. Bu tahsis ile güç birliği yaparak ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza daha hızlı ulaşmak istiyoruz.
Sosyal   Market, Biga Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na tahsisi talebi oy çokluğu ile kabul edildi.

Dördüncü gündem maddesi: Biga Belediyesi Alişdede Bilgievi’nde uygun bir salonun kreş olarak Dumlupınar Ortaokulu’na 5 yıl süre ile bedelsiz tahsisi talebi oybirliği ile kabul edildi.

Beşinci  gündem maddesi: Biga’da faaliyet gösteren spor kulüplerine yardım yapılmasına dair taleb; Bigaspor’a 50 bin TL, Adaspor’a 20 bin TL,  Çiçeklidedespor’a 10 bin TL, Kavaklıkspor’a 5 bin TL nakdi yardım talebi oy birliği ile kabul edildi.
CHP Meclis Grubu’ndan Futbol Kulüpleri harici spor kulüplerine yardım edilecek mi? Özellikle nakdi yardım yapılacak mı? 
Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, diğer spor kulüpleri de bize taleplerini iletirlerse meclis gündemine getiririz. Diğer spor kulüplerimizin de malzeme desteği olsun diğer destekler olsun. Her zaman yanlarında olacağız.  
İyi Parti Grubu  Meclis Üyesi Tamer Ergün,  spor kulüplerine yapılan nakdi yardımın az olduğunu belirterek belediye imkanlarının bir daha zorlanarak yardımların yükseltilmesi talebinde bulundu.
MHP Grubu Meclis Üyesi Zeki Mutlu:  Bigaspor’u 608 bin borçla devraldıklarını ve yeni dönemde de 1,5 milyon gibi Bigaspor Kulübü’nün paraya ihtiyaç duyduğunu belirterek daha fazla yardım olmasını taleb etti. 
Biga Belediyesi Başkanı Bülent Erdoğan, talepleriniz varsa iletiniz. Biz hatta bunu gelecek meclisimizde gündeme alabiliriz. Spor kulüplerimizin nelere ihtiyaçları olduğunu tespit ederek önümüzdeki meclis toplantılarımızda birlikte bir karar verilebiliriz.

Altıncı gündem maddesi: Biga Belediyesi Ada Düğün Salonu 2019 yılı ücret tarifesinin belirlenmesi talebi, Haftasonu Gündüz Cumartesi Pazar 1200 TL, Haftasonu  Cumartesi – Pazar gece: 1200, Haftasonu Cumartesi Pazar gündüz ve gece birlikte 2000 TL, Haftaiçi gündüz 450 TL,  Hafta içi Gece 600 TL , Hafta içi Gündüz ve Gece birlikte 900 TL kiralama ücretleri oy birliği ile kabul edildi.

Yedinci gündem maddesi: Biga Belediyesi’ne yapılan inşaat ruhsat taleplerinde proje giriş ücretlerinin belirlenmesi,
AK Parti Grubu Meclis Üyesi Nazım Hükmet Keskiner yapılan inşaat ruhsat taleplerinde proje giriş ücreti alınmamasını talep etti.
Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan gelen talebi Biga Belediye Meclisi oylamasına sundu. Yapılan oylamanın ardından Meclis Üyesi Nazım Hikmet Keskiner’in talebi oybirliği ile kabul edildi.

Gündem dışı bölümde CHP Grubu Meclis Üyesi Alper Şen söz alarak meclis toplantılarımızın canlı yayınlanmasına tepkiler olumlu canlı yayınların kalitesini arttırmak adına tek yönden çekim ve arkadan yerine meclis üyelerini de kapsayan sadece ses olarak değil meclis üyeleri arasındaki iletişimi ses ve vücut dili anlamında doğru aktarabilmek adına çok yönlü çekim ve youtube kanalından yapılmasını öneriyoruz.
Meclis Üyesi Alper Şen sözlerine şöyle devam etti; Biga Belediyesi’ndeki personel yer değişimleri ile ilgili daha devam edeceği hissi içerisindeyiz. Kurumlar arasında çok köklü yer değişimleri oldu, olumlu sonuçlar doğurmayacağını göz önüne aldığımızda, ilerleyen günlerde gerçekten görevini yapmak isteyen arkadaşlarımızın performanslarını bir süre izleyerek bu kararları hakkaniyet çerçevesinde alabilirseniz doğru bir uygulama olacağını düşünüyoruz.
Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan. Alper Şen’e teşekkür ederek söze başladı. Canlı yayınları yeni başlattık biliyorsunuz. Vatandaşlarımızın bu toplantıları canlı izlemesi için başlattık. Bu konuda dediklerinizi değerlendirerek iyileştirme yoluna gidilebilir. 
Erdoğan sözlerine şöyle devam etti; 12 Nisan’da mazbatamızı alarak çalışmalarımıza başladık. Biz diğer belediyelerin yaptığı gibi geldiğimiz gün 50 kişiyi Biga Belediyesi’nin kapısının önüne koymadık ve bir önceki yönetim gibi 19 kişiyi arefe günü işten çıkarmadık. Biz belirli bir zaman personelimizi izledik. 
Biga Belediyesi WhatsApp ihbar hattına ve halkımızdan bire birde gelen şikayetlere baktığımızda vatandaşlarımızın yoğun bir mağduriyetini tespit ettik. Burada daha az iş yükü olan arkadaşlarımızın arasından görevlendirme yaptık. Belediyelerin farklı bir biriminde fazla iş yükü varken, daha az iş yükü olan birimden görevlendirme yapamazsak buradaki sıkıntının devam etmesine neden oluruz. 
Biz hizmetin kalitesini nasıl daha iyi nasıl yapabiliriz biz bunun derdindeyiz. Ekmek nasıl kazanılır, emeğin ne demek olduğunu iyi bilen insanlarız. Kimsenin ekmeğiyle oynamayız. 
Burada 5 yıl hizmet süremiz var. Burada kimse AK Partili veya CHP’li olmak zorunda değil.  Biga Belediyesi çatısı altında görev alan görevini eksiksiz yapmak zorunda. 
Görevini eksik yapan varsa bunun hesabını sormak benim görevim. Çünkü belediyenin eksik kaldığı bir noktada hesap sorulacak olan benim. Personelle toplantılarımızı yaptık. Artık herkes işinde gücünde. 
500 kişinin içinde işi zorlaştıran, işini layıkıyla yapmayan olduğu zaman da yasal prosedür neyi gerektiriyorsa biz bununla ilgili çalışmalarımızı devam ettireceğiz.. Ben hiçbir çalışana Bülent Erdoğan olarak cebimden maaş vermiyorum. Biga Belediyesi bütçesinden maaşları veriliyor.
Biga Belediyesi hakkedene hakkettiği maaşı vermeye devam edecek. Aldığı maaşı hak etmeyen varsa hesabını sormakta bizim görevimiz.


CHP Grup Sözcüsü Ergün Tulnay;  Biga Belediye Başkan yardımcıları göreve başladılar mı? İkinci olarak üst geçitlerdeki yazılar söküldü, Mutlu Biga yazıları kalktı bunları sormak istiyoruz. Yerel dinamikleri ele alarak bu tercihleri nasıl yapacağınızı merak ediyoruz. Gönüllerin Şehri Biga ile yerel dinamiklerle nasıl bağlantı kurmamızı sormak istiyorum. Son olarakta Biga Kent Hizmetleri A.Ş’de Belediye Meclis üyelerinden sigortalı çalışan olup olmadığını buradan maaş alıp almadığını sormak istiyorum.
Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan teşekkür ederek sözlerine başladı. 
Biga Belediye Başkan Yardımcıları görevlendirmeleri yapılmadı. Bu hafta içerisinde yapacağız. Bu hafta bir arkadaşımızın görevlendirilmesi yapılacak. Diğer arkadaşımızın görevlendirilmesi daha sonra yapılacak.
Üst geçit 2012 yılında 2004-2014 yıllarında Biga’mıza hizmet etmiş bir isim olan Mehmet Özkan döneminde yapıldı ve üzerinde farklı bir ibare yazıyordu. Ancak bir önceki dönem yöneticisi İsmail Işık tarafından üst geçit üzerindeki yıl 2016 olarak değiştirilerek, yaşanacak şehir Biga yazıldı. Biz onu aslına yani orjinal haline çeviriyoruz. 6 yıl önce de mutlu Biga diye birşey yoktu. Biz iki parti olarak ‘Gönüllerin Şehri Biga’ olarak olmasına karar verdik.
Göreve başladığımızda Kent Hizmetleri A.Ş’den hiçbir muhatap bulamadık ve 13 milyon TL’lik borçla karşılaştık. Kent Hizmetleri A.Ş. 300 çalışanıyla Biga’mıza hizmet veriyor. Belediye Meclis üyesi Cahit Bakan arkadaşımıza güveniyoruz ve kendisini şirket müdürü olarak görevlendirdik. Biliyorsunuz bu iş ekip ve güven işidir. Her ne kadar ‘helvacıdan, manavdan, dönerciden bu iş olmaz’ deseler de biz önümüzdeki 5 yıl içinde bu işin kralını yapacağız. 
Allah ömür verirse zamanı geldiğinde görevimizi teslim ederken halkımızın karşısına alnımız ak ve açık şekilde çıkacağız. Kenarda köşede vakit geçirmeyeceğiz.
 
 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2019, 23:38
banner4
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER