İçdaş'ta neler oluyor, sendika ne diyor?

İçdaş işçi mi çıkarıyor, yoksa başka bir süreç mi işliyor.

banner1
İçdaş'ta neler oluyor, sendika ne diyor?
banner3

Türk Metal Sendikası Biga Şubesi bugün bir açıklama yaparak, İçdaş demir çelik tesislerinde uygulanmaya başlayan “Kısa Çalışma Ödeneği” uygulamasının, Biga kamuoyunda yanlış anlaşıldığını savundu. Sendika Biga Şube Başkanı Osman Akkurt, esnaflardan gelen söylentilerin artması üzerine açıklama yaptığını söylerken, her tür yoruma açık açıklaması şaşırtıcıydı.
İçdaş’ta halen 4 bin dolayında Türk Metal Sendikası üyesi işçi çalışıyor. Son yıllarda artan ABD ihracatının kota ve vergilerle yapılamaz hale gelmesi, Türkiye’den elde edilen hurda demir hammaddesinin ekonomik kriz nedeniyle yok noktasına inmesi İçdaş’a ait gerekçeler olurken, genel ekonomik kriz de yasal gerekçe olarak sunuldu.

Yaşanan süreci anlaşılır biçimde açıklamadan önce, her tür yoruma açık, hatta “30 Nisan’dan itibaren İçdaş işçi çıkaracak” anlamı da taşıyan açıklamayı aynen paylaşalım:

Sektörümüz; demir-çelikte arz talep dengesinin daralması nedeni ile oluşan belirsizlik, AB ve Amerika gibi ülkelerin kota uygulamasından kaynaklı ihracatın durma noktasına gelmesi, iç piyasada inşaat sektöründeki durgunluk neticesinde işlerimiz kesintiye uğradı.
Yaklaşık 4.000 kişi istihdam eden işverenimiz İÇDAŞ Yönetimi ile yaptığımız istişareler sonucunda çalışanlarımızı bu kış ayında sokağa atmamak için Kısa Çalışma Ödeneğine başvuru yapılmasını yetkili sendika olarak onayladık.
Çalışma Bakanlığının ve İŞKUR Müfettişlerinin yaptıkları incelemeler sonucunda işverenimizin 3 ay süreli Kısa Çalışma Ödeneğinden faydalanma talebi kabul edildi.
Çalışanlarımız Kısa Çalışma Süresindeki ücretlerini İŞKUR’dan PTT Şubeleri aracılığıyla, İşyerinde çalıştığı sürelerin ücretini işverenin rutin ödeme takvimine göre alacaklardır.
Kısa Çalışma Ödeneğinden faydalanamayan prim ödeme gün sayısını tamamlayamayan yaklaşık 300 arkadaşımızın da çıkışını işverenimizle %50 maaş + sosyal haklar şeklinde anlaşarak onlarında bu karda kışta işsiz kalmalarını önledik. 
Ülkemizin ve Bölgemizin gururu işverenimiz İÇDAŞ üzerine düşen sorumluluğu bu karda kışta kimseyi sokağa atmayarak fazlası ile yerine getirdi. Bizlerde çalışanlar olarak el ele, omuz omuza vererek bir ve beraber olarak bu süreci en kısa sürede atlatarak işimize, işyerimize sahip çıkacağız.
 Çalışanlarımız ve aileleri rahat olsun 30 Nisan’a kadar işyerimiz İÇDAŞ A.Ş.’den hiçbir çalışanımız işten atılmayacak, hiçbir çalışanımız ücretsiz izne çıkarılmayacaktır. Temel ilkesi Üretmek, Kazanmak, Kazandırmak olan Sendikamız Türk Metalde 30 Nisandan sonra da işverenimizle istişarelerimiz devam edecek üretimi ve istihdamı arttırmak için desteğimiz ve katkımız sürecektir.
Osman AKKURT
TÜRK-İŞ Çanakkale İl Temsilcisi
Türk Metal Sendikası
Biga Şube Başkanı

Başkan Akkurt ile görüştük, anlaşılır olan durum şu:

4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu’nun Ek-2. maddesi özetle şöyle diyor:

Genel ekonomik, sektörel veya bölgesel kriz ile zorlayıcı sebeplerle işyerindeki haftalık çalışma sürelerinin geçici olarak önemli ölçüde azaltılması veya işyerinde faaliyetin tamamen veya kısmen geçici olarak durdurulması hallerinde, işyerinde üç ayı aşmamak üzere kısa çalışma yapılabilir.  İşveren, kısa çalışma talebini, derhal gerekçeleri ile birlikte Türkiye İş Kurumu’na, varsa toplu iş sözleşmesi tarafı sendikaya bir yazı ile bildirir. Talebin uygunluğunun belirlenmesine ilişkin usul ve esaslar, ilgili kurum ve kuruluşların da görüşü alınarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nca çıkarılacak yönetmelikle belirlenir.
Kısa çalışma halinde İşsizlik Sigortası Fonundan kısa çalışma ödeneği ödenir. İşçinin kısa çalışma ödeneğine hak kazanabilmesi için, hizmet akdinin feshi hariç işsizlik sigortası hak etme koşullarını yerine getirmesi gerekir. Günlük kısa çalışma ödeneği; sigortalının son oniki aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının yüzde 60’ıdır. 16 yaşından büyük işçiler için uygulanan aylık asgari ücretin brüt tutarının yüzde 150’sini geçemez.

Bu mevzuata dayanarak İçdaş prosedürü işletiyor, işçi sendikası Türk Metal’e de başvuruyor. Sonuçta mevzuat uygulanıyor. Süre de 30 Nisan 2019 tarihinde bitiyor. Bu süre içinde, yukarıda paylaştığımız 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu’nun Ek-2. Maddesi uygulanıyor. Uygulamanın sürmesi için de 30 Nisan 2019 tarihine kadar yeni bir başvurunun ve anlaşmanın sağlanması gerekiyor.
Şu anda 300 işçi bu uygulamaya tabi ve hepsi yeni işe alınanlar. Onlar İşsizlik Sigortası'ndan yararlanamadıkları için, Ek 2. Madde gereği, ücretleri yarıya indirildi. Bir bölüm işçi ise eski işçi ve İşsizlik Sigortası'ndan ve bu mevzuattan yaralanabiliyor. Bir çoğunun da kullanmadıkları senelik izinleri var. ,İşveren-sendika arasında yapılan anlaşmayla bu imkanların tümü kullanıldı.
Henüz bir işçi çıkarma yok, ancak bu olmayacağı anlamına da gelmiyor. İşçi çıkarmanın, yenisini yetiştirmenin hayli zor olduğu demir çelik gibi iş kollarında hayli zor olmasına karşın, bu gerçeği kimse yadsıyamıyor. Türkiye’deki ekonomik kriz şiddeti azalsa da, inşaat sektöründeki krizin daha uzun süreceği açık. Dış pazarda ise Türk demir çeliiğine engellemeler sürerse…
Bugünden bir şey söylemek oldukça zor.

Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2019, 17:56
banner4
YORUM EKLE
YORUMLAR
Timur Keskin
Timur Keskin - 6 ay Önce

İşveren,sendika devlet ne demiş anladık. Bu durumda bulunan işçiler ne düşünüyor? Beni ilgilendiren işçiler. Temsilcileri değil. Yani mücadele edip, direnecek miyiz? Yoksa kadermi diyeceğiz.

Hakkı
Hakkı @Timur Keskin - 3 ay Önce

Fabrika önünde 3 gün protesto yaparsın 5 gün yaparsın. Ama hiç kimseyede faydası olmaz. Ekonomik sıkıntı ortada. Kimse bu şirketi birileriyle buralara getirmedi. İşçi çalıştıysa maaşını aldı diğeri imaknlarını aldı. Şirket yasal olmayan bir yolla çıkış vermeyeceği için gerekçeli sebep karşısında hiç kimsenin yapabileceği bir şey yok. En fazla protesto edersin onu karşılığındada yıllardır ekmek yediğin kapıda elinde joplu polis ve jandarma ile karşı karşıye gelir en sonundada evine dönersin. Bu kadar net

SIRADAKİ HABER