Işık'ın Biga Port'u oldu Biga Pırt

2014 Yerel Seçimi'nin en büyük vaadiydi. 2 milyon turist Biga ürünleri ile tanışacaktı...

banner1
Işık'ın Biga Port'u oldu Biga Pırt
banner3

CHP Etiketli Biga Belediye Başkanı'nın Bigalı'nın hafızasıyla dalga geçen açıklamalarını, kendi belgeleri ile çürütmeye başlıyoruz.

Ne diyordu vaadler broşüründe? Ne diyordu www.bizimismail.com web sitesinde?

"İlçemiz ana asfaltı üzerinde yapacağımız, içerisinde kadınlarımızın el işleri, yöremizin meşhur et ve süt ürünlerinin satıldığı mola yeriyle, Çanakkale şehitliklerini ziyarete gelen yaklaşık 2 milyon turistin durmasını ve alışveriş yapmalarını sağlayacağız."

İsmail Işık 5 yılda Biga Port adını verdiği Bursa - Çanakkale bölünüş yolun kuzey kıyısına dinlenme ve alışveriş tesisleri yapmak bir yana, o bölgedeki yani Çavuşköy Mahallesi'ndeki, Çavuşköy köyü döneminden Biga Belediyesi'ne aktarılan arsaları satışa çıkardı. Öyle bir satıştı ki, Çavuşköy Mahalle Muhtarı Bigazete'yi arayıp "Belediye mezarlığımızı satıyor" demese, Bigazete yazmasa rezilliğin bini bir paraydı. Acil para ihtiyacı nedeniyle apar topar satış yapayım derken, mezarlık da araya karışmıştı. Uyarımız sonrası Çavuşköy mezarlığı kurtuldu.

Biga Port öyküsü gerçekte nasıl ortaya çıktı?

İsmail Işık seçilmeden önce "Adil abi" sinden yerel yönetici nasıl olmalı dersleri alırken, kendisini uyarmıştım. Her ne kadar o 2 milyon turist diyorsa da, Gelibolu Tarihi Alanı'na ziyarete gidenlerin, Biga'dan araçlarla geçen bölümünün 400 bin dolayında olduğunu da ifade etmiştim. Aradan 5 yıl geçti, 2018 yılında yoğun kampanyalara karşın, 3 milyon kadar toplam bir ziyaretçi oldu. Bunun 1,5 milyondan fazlası İstanbul yönünden Gelibolu Yarımadası'na ulaşıyor. 1 milyona yakını İzmir yönünden. Hava ve denizyolu ve yöre insanın ziyaretlerini dikkate alırsak, 2018 yılında bile Biga'dan geçen ziyaretçi sayısı 600 bin dolayında. Üstelik 1915 Çanakkale Köprüsü açıldığında bu rakam aşağıya düşecektir.

Demek ki kulaktan dolma bilgiyle "Tamam! Fikri kaptım! Ben de yaparım" diyerek her iş kotarılmıyor. Bu ülke pehlivan Ali Cengiz'in ülkesi; bu ülke destici ustasının, çırağına "püf noktası" dediği ülke. Tarih ve kültür kavranmadan, modernite başa bela oluyor.

Biga Port projesini İsmail Işık'ın vaadler kitapçığında baş köşede görünce incelemiş ve acı acı gülümsemiştik. Söylediğimiz her şeyi yanlış anlamış, demek ki... Yapılacak tesisler Çanakkale'ye gidiş yönünden çok dönüş yönünde olmalıydı. Kimse ziyarete giderken satınalma yapmaz. Dönüş yolu daha verimlidir. Üstelik Biga Belediyesi'nin böyle bir tesisi daha ekonomik ve daha verimli yapacağı yer de bölünmüş yolun güneyidir.

"Ne vaad ettiysek yaptık" yalanlarına bizce en çarpıcı örnek Biga Port projesidir, çünkü bugün hiç konuşulmayan bu projedir. Oysa Biga'nın odaları, sivil toplum kuruluşları yıllardır Biga Markası, Biga Değerleri, Biga Ürünleri vs. konuşup durmaktadır. Konuşmak, yazmak, çizmek tamam da, yürütmenin başına geçenlerden icrat beklenir. İcraat yok, yalanlar ve örtbas varsa, herkes tehdit edilip susturulamaz.

Bigazete bu cesarette yalnız mı görünmektedir? Eğer öyleyse, bu ayıp Bigalıya yeter de artar bile!

Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2019, 18:39
banner4
YORUM EKLE
YORUMLAR
Dayı
Dayı - 5 ay Önce

Geçmişlerinde noldu simdede nolsun. Yapılanlar giden Parti'nin projesiydi tamamlandı.ek olarak gelenler neyapti. Sadece parke dose olmadı şok bidaha dose.

Yoruk
Yoruk - 5 ay Önce

Otuz santim arayla zakkum cubugu dikti yolboylarina gezide agac diye bigada nonet tutanlar sitelerdeki 20 yillikagaclari kesip oto prk yaptilar

SIRADAKİ HABER