İyi Parti Biga'da hangi kapıları çaldı?

0

banner1
İyi Parti Biga'da hangi kapıları çaldı?
banner2
banner3

Bakmayın siz Çanakkale Merkez ilçede, İyi Parti Çanakkale İl Başkanı İrfan Dehmen\\\'in ağzından üfürülen \\\"İyi Parti Biga ilçe kurucu yönetim listesi açıklanacak, Biga\\\'da yer yerinden oynayacak\\\" açıklamalarına... Çanakkale\\\'deki sözde medyacıların arpalanacak yeni kapılara ihtiyacı olmalı.

Madem ki, İyi Parti Çanakkale İl Başkanı 8 Ocak 2018 Pazartesi günü, İyi Parti Biga İlçe Kurucu Yönetim Kurului Üyelerini açıklayacağını söylüyor. Uzun süredir yaptığımız araştırma boşa gitmesin, açıklandıktan sonra \\\"masal\\\" anlatır durumuna gelmeyeyim. Gazetecilik mesleğinin, \\\"haber öldürme\\\" gibi bir riski vardır, ama risk yönetiminde kendime güvenim eksiksizdir. Kahrolsun bilgi, emek ve deneyime dayalı egom(!)

Emin Bozkurt, Biga\\\'da artık devrini kapatmış yakın tarihin etkili siyasal figürlerinden biri. Adalet Partisi, Doğru Yol Partisi ve en son Ak Parti için \\\"kasaba siyasetçisi\\\" kimliğiyle etkili de olmuş bir isim. Ak Parti onu \\\"gerekli olduğu dönemde\\\" trene bindirdi, camdan el salladı, ama lüks vagonlarda yer vermedi. Karizması çizilmişti ve İyi Parti onun için jübile olabilirdi.

İbrahim Aydın. ANAP, Özal ve Cumhur Abi denilince, Biga\\\'da akla gelen ilk isim. Yıllarca Biga\\\'da siyasetin, sivil toplumun, devletten iş almanın, devlete adam almanın ve hatta üniversitede akademisyen olmanın ana giriş kapısı gibiydi. Böylesi deneyimli bir kasaba siyasetçisinin yapmaması gereken iki hatayı yaptı. F Tipi Cemaat\\\'in iş adamları derneği Biga\\\'da egemenlik kurarken seyretti, gönülsüz katıldığı toplantılarında itibar da görmedi. İkinci hatası, Ak Parti yönetimleri ona hiç danışmadı, MHP\\\'ye yanaşmak zorunda kaldı. Bir ara CHP yönetimini yönlendirmeye kalksa da, CHP etiketli Biga yönetimi de ona hakettiği onuru bahşedemedi.

Biga\\\'da yerel siyasetçi bir parti kurulurken önce, \\\"kurucuları içinde ne kadar paralı insan var\\\" diye bakar. Yerel siyaset erbapları \\\"Para yoksa, siyaset de yapılamaz\\\" ilkesini savunurlar. Deneyimlerine saygı göstermek gerekir.

İyi Parti de Biga\\\'da parası olan adamlar arayışına girdi. İbrahim Aydın\\\'ın oğlu inşaat firması sahibi Zekeriya Aydın\\\'ı gözlerine kestirmişllerdi. İbrahim Aydın, kendi önüne oğlunun konmasına bile tahammül edememiş olmalı, \\\"uzak pozisyonda oyun kurucu\\\" olmayı seçti. Zaten Zekeriya Aydın, siyasetin yanından geçecek bir çizgide hiç olmadı. Çanakkale Boğazı\\\'nda parti verilecekse, koşar giderdi tabii...

Biga\\\'yı, Çanakkale Merkez ilçeden görüldüğü gibi sanan İyi Parti Kurucu İl Yönetimi, Tamer Ergün\\\'e yöneldi. Tamer Ergün ucunda para harcanak bir işin içine, hiç girer mi? Çay ısmarlamadan görüntü vereceği konusunda güvence alırsa, TKP Genel Başkanlığı\\\'nı bile düşünür, orası başka...

Biga\\\'da MHP İlçe Başkanlığı yapan, milletvekili olmak için çok koşturan Eczacı Mehmet Ali Çetin\\\'e gidildi. Çetin çekirdekten Ülkü Ocaklı. Ekonomik durumu da hayli iyi görünüyor. Kızsa da, küsse de hatta yanılıp \\\"he\\\" dese de, genlerine işlemiş bir çizgiyi terketmesi olanaksız. Zaten son genel seçimlerden beri siyasetten uzak, \\\"artık özel yaşamımla ilgileniyorum\\\" demişti. Bigalı onu bir türlü \\\"Bigalı\\\" sayamadı. Biga\\\'nın dörtte üçü dışardan gelenlerdir, ama o hala Biga\\\'da kazanan, Biga\\\'da tüketen bir yabancı gibi... Garip mi? Garip!

İyi Parti Biga\\\'da, çaresiz Emin Bozkurt\\\'a teslim olmak zorunda kaldı.

Araştırırken \\\"İster misiniz Emin Bozkurt kendisi İyi Parti İlçe Başkanı diye ortaya çıksın\\\", dediğim de oldu. Yılların kasaba siyaset kurdu, yer mi? Yemez tabii...

İyi Parti İl Başkanı\\\'nın komik bulduğumuz \\\"Biga\\\'da yer yerinden oynatacak\\\" açıklamasını gerçekçi kılacak isim sayısı belli. Kimlerdir bu isimler?

CHP etiketli Belediye\\\'nin görünen patronu İsmail Işık, görünmeyen patronu Üzeyir Kotan ve Adil Can. Hızla zenginleşmekte olan bu isimlerin ne işi olabilir, yarın ne olacağı belli olmayan İyi Parti\\\'de?...

Ak Parti\\\'den \\\"yer yerinden oynatacak\\\" isimlere bakıyorum.  Biga İlçe Başkanı Ahmet Şahin, eski Biga Belediye Başkanı Mehmet Özkan. Başka yok! Bu isimlerin ne işi olabilir İyi Parti ile?

Geriye bir ben kalıyorum ve bir de CHP İl Genel Meclisi Üyesi Rıdvan İpek.

Ben siyasal bir figür değilim, zaten param da yok! Bana böylesi bir siyasal görev için gelen olsa, hemen ambulans çağırır, psikiyatri servisine sevkini rica ederdim herhalde...

Rıdvan İpek\\\'e sordum. Ben de farkındayım soru komik, ama \\\"en çarpıcı yanıtlar, en saçma sorularla alınır\\\" diyen bir gazetecilik kuralı vardır. Rıdvan İpek de nedense gülemedi. Benim gibi ona da uğrayan olmamış.

İş dünyasından \\\"yer yerinden oynatacak\\\" isimler var tabii... Bülend Engin, Davut Doğan, İhsan Çakır, Sertan Güremen, Özgür Surat...

Bu isimler, akıllarını peynir ekmekle yemedikleri sürece, ne işleri olur İyi Parti Biga İlçe Örgütü\\\'nü kurmakla. Köşdere dense anlarım da...

Netçe itibariyle, İyi Parti Biga İlçe Başkanı yapılacak üç isim kalıyor geriye. Bir diş hekimi, bir avukat ve bir de veteriner hekim. Üçünün de siyasete harcayacak parası var. İyi Parti\\\'nin tutup tutmaması da önemli değil. Onların siyasal birer marka olma gibi ihtiyaçları var. İsimlerini verip, siyasal kariyerlerine daha doğmadan çizik atmak istemem. Her üçü de nasılsa geleceğin Biga\\\'sında siyasal figürler olacaklar. Bırakayım, kendileri ortaya çıksın.

İyi Parti Çanakkale İl Başkanı bana uğrasaydı, ilk günden bunları kendine söylerdim. Damadını Demokrat Parti\\\'de bırakıp Ak Parti\\\'ye gitmiş Emin Bozkurt\\\'un, Biga\\\'da oluşturacağı İyi Parti Kurucu yönetimi, bırakın \\\"yer yerinden oynatmayı\\\", yaprak kımıldatmaz.

Biga\\\'da \\\"yer yerinden oynatacak siyaset\\\" Ankara\\\'da başlar. Söyleyin ablanıza, bir Biga turu yapsın. Biga deyip geçmeyin. Atatürk sırf uğramadı diye, Atatürk\\\'e oy vermemiş insanlar yaşadı bu coğrafyada. Bu nedenle Atatürkçülük bile buralarda, bir küçük azınlığın özel günlerde kullandığı maskeden ibarettir. Bunu bilmem hangi cemaatin bir tapınıcısından değil, bilinçli bir Atatürkçü\\\'den okuduğunuzu lütfen dikkate alınız.

Adil Korkut

Güncelleme Tarihi: 06 Ocak 2018, 14:50
banner4
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER