Öncelik yayanın da.. Biga'da yaya çizgisi yok, işaret levhası yok

İçişleri Bakanlığı'nın 2019 yılını "Yaya Öncelikli Trafik Yılı" ilan etmesiyle, Biga'da göstermelik bir etkinlik yapıldı.

banner1
Öncelik yayanın da.. Biga'da yaya çizgisi yok, işaret levhası yok
banner3

İçişleri Bakanlığı 81 ilde eş zamanlı "ÖNCELİK HAYATIN, ÖNCELİK YAYANIN" sloganıyla etkinlik düzenlerken, 2019 yılını "Yaya Öncelikli Trafik Yılı" ilan etti. İçişleri Bakanlığı'ndan bize ulaşan son mesajda şöyle deniyor:

"Artık geçiş üstünlüğü yayalarda. Sürücüler kavşak giriş ve çıkışlarına, yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamalı, buralardan geçen yayalara durarak geçiş hakkını vermelidirler. ÖNCELİK HAYATIN, ÖNCELİK YAYANIN".

Bu etkinlik "Ölümcül Biga" da Biga Kaymakamlığı ve İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından, zorunlu eğitim öğrencilerinin zorunlu figüranlığıyla, Biga İmam Hatip Ortaokulu önünde, arka fonda "Yaşayan Bigalılar" ın mekanı Biga Belediye hizmet binası ile Balıkkaya görünecek biçimde bir etkinlik düzenlemişler. (Kaymakamlık ve bağlı birimleri, Bigazete'ye bu tür etkinlikleri önceden haber vermiyor. Biga dışında okuyan ve her nasılsa ruhu Biga'da haber üreten bir ajans muhabirine haber veriliyor. Bigazete ajanslara abone olduğu için de Biga'dan ruhların yaptığı protokol haberleri önümüze geliyor.)

Biga Kaymakamı Mustafa Can veya Biga İlçe Emniyet Müdürü Alaaddin Tekin'den hangisi bu dahiyane yer keşfini yaptı bilemeyiz, ancak birisi kesinlikle kaşif!

Biga ilçe merkezinde Yaya Geçidi çizgilerinin iyi göründüğü tek yer orası. Okullar bölgesi olduğuna ilişkin yaya geçidi trafik işaret levhalarının bulunduğu tek yer de orası.

Biga ilçe merkezinde yaya çizgilerinin silindiğini veya hiç bulunmadığını, sürücüleri uyaracak yaya geçidi trafik işaret levhalarının konmadığını zaten biliyorduk. İçişleri Bakanlığı bir kampanya açmış, 2019 yılını da "Yaya Öncelikli Trafik Yılı" ilan etmiş, geceden tüm yaya geçitleri çizgileri çizilmiş, yaya geçidi levhaları da konmuş olabilir dedik. Belgelemek için de en kritik noktaları dolaştık, görüntüledik. Fotoğraf Galerimizdeki fotoğraflara, lütfen sırasıyla bakınız. İkisi olması gerekenlerin -idare eder şekilde- yapıldığı yerler. Diğerlerinin tümüe yaya geçidi çizgisi silinmiş veya hiç çizilmemiş, sürücüleri erken uyaracak yaya geçidi levhalarının hiç konmadığı can güvenliğini tehlikeye sokan noktalar.

Bu işin Biga kent içindeki sorumlusu Biga Belediye Başkanı İsmail Işık'tır. Biga Kaymakamı ve Biga İlçe Emniyet Müdürü ise Biga Belediyesi'ni uyarmadıkları ve gerekli altyapı çalışmasını yaptırtmadıkları için sorumlular. Sonuçta Biga Kaymakamı Belediye Başkanı'nın sicil amiri durumunda.

Buradan İçişleri Bakanı'na sesleniyoruz:

Yaya Öncelikli Trafik Yılı bahanesiyle olsun yaya geçitleri ile ilgili altyapı işlerini yaptırtın. Zorunlu eğitim çocuklarını, göstermelik etkinliklere figüranlık etsin diye getirmenin gereği yok. Yaya geçitlerinden güvenle geçtiklerinde, öğretmenleri ve aileleriyle birlikte kendi etkinliklerini zaten içtenlikle yaparlar. 

Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2019, 16:43
banner4
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER