Şadan Doğan; Üniversitemiz için mücadele vermemiz gerekiyor

Biga Ticaret ve Sanayi Odası Temmuz 2019 Olağan Meclis Toplantısı yapıldı.

banner1
Şadan Doğan; Üniversitemiz için mücadele vermemiz gerekiyor
banner3

Biga Ticaret ve Sanayi Odası Temmuz 2019 Olağan Meclis Toplantısı 09 Temmuz Salı günü saat:19.00'da Biga TSO toplantı salonunda yapıldı.

Biga TSO Meclis Başkanı Melih Akyıl'ın açış konuşmasının ardından 4 meclis gündem maddesi görüşüldü. 

Birinci gündem maddesi; bir önceki toplantı tutanağının Biga TSO muamelat memuru Gülşen Gezer tarafından okunması sonrası oy birliği ile kabul edildi.

İkinci gündem maddesi, Haziran 2019 Gelir ve Gider durumu Biga TSO Katip üyesi Metin Mutlu tarafından okunarak meclis üyeleri bilgilendirildi. Biga TSO Haziran ayı 290 bin 517 lira 82 kuruş gelire karşılık, 80 bin 196 lira 99 kuruş gider kalemleri okunarak oybirliği ile kabul edildi.

- Biga Ticaret ve Sanayi Odası Haziran 2019 itibariyle banka ve kasa varlıkları şöyle:

Biga TSO kasa - 4.722,88 TL

Kredi Kartları-  104.185,78 TL

Banka Hesaplarında  - 585. 824, 89 TL

Toplam banka ve kasa varlığı - 694. 733, 55 TL

Üçüncü gündem maddesi, Hesapları İnceleme Komisyonu'nu tarafından Bütçe İzleme Raporu okundu, oybirliği ile kabul edildi.

Dördüncü gündem maddesi, sair görüşmelerinde meclis üyesi Hakan Akın Haziran 2019'da yapılan Biga TSO faaliyet ve etkinlikleri hakkında Biga TSO Meclisi'ni bilgilendirdi.

-Biga Ticaret ve Sanayi Odası açılan ve kapanan şirketler durumuna bakıldığında Haziran 2019'da açılan şirket sayısı 2, kapanan ve üye kaydını sildiren şirket sayı 6 oldu. 2019 yılı Haziran ayı sonuna kadar açılan şirket sayısı 43 iken kapanan şirket sayısı 17 oldu.

Biga TSO Başkanı Meclis Başkanı Melih Akyıl yaptığı konuşmada, "ekonomi ile ilgili verilerin olduğu ve TOBB Haftalık Bülteni'nin olduğu ekonomik gelişmelerin yer aldığı meclis üyelerimize bir dosya hazırladık. Memnun kalındı ise bunu her meclis toplantısında sizlere sunmak istiyoruz." 

Akyıl, konuşmasının devamında ekonomi ile ilgili kısa bilgiler verdi. ÖTV ve KDV indirim uygulaması mobilya ve beyaz eşya da sona erdi. Çimento sektöründe sektöründe azalma, konut satışlarında azalma mevcut, bankalardan aldığımız bilgiler doğrultusunda bireysel krediler artarken konut kredilerinin azaldığı ekonomi ile ilgili son gelişmeler arasında yer alıyor. Biga TSO meclisi olarak toplantılarımızı daha verimli hale getirmek için görüşlerinizi bekliyoruz.

Açılan ve kapanan şirketler tablosuna baktığımızda Biga TSO şuan çok iyi durumdadır.

Biga TSO meclis Üyesi Zekai Baş söz alarak "Bigamınızın Kadın Kooperatifi olan BİKAD'da biliyorsunuz yönetim değişti. Yeni yönetim olarak diğer kadın kooperatifflerine ziyarette bulunmuşlar ve BİKAD'nda ihracat yapabilecek duruma gelmesini ve daha aktif bir kooperatif olmak istediklerini belirterek Bİga TSO olarak bizim onlara nasıl yardımcı olabileceğimizi sordular. Biz TSO olarak BİKAD'a nasıl yol gösterebiliriz"

Biga TSO Yönetim Kurulu Başkanı Şadan Doğan konuşmasında, katılımcılara hoşgeldiniz diyerek söze başladı.

Doğan, Türkiye ekonomik açıdan, mobilya sektörü, beyaz eşya sektörü ve inşaat sektörü olsun zor bir süreçten geçmektedir. Bu sektörlerdeki zor süreç diğer sektörleri de etkilemektedir. Biga TSO olarak Haziran 2019 ayına baktığımızda oda aidatlarının ödendiği aydır. Üyelerimize buradan teşekkür etmek istiyorum. Biga TSO Haziran ayını 290 bin lira gelirle kapatmıştır. Son ödeme tarihi hafta sonuna denk geldiği için üye aidatlarımız bir kısmı Temmuz ayı gelir tablosuna yansıyacaktır. Biga TSO banka ve kasa varlığı şuan toplam 694.733,55 TL'dir. Biga TSO meclisimize şunu belirtmek isterim. Biga TSO banka ve kasa varlığı 694 bin TL olmasına karşın 180 bin TL gibi bir rakam devlet destekli kredilerinden üyelerimizin yararlanması için yönetimdeki arkadaşlarımızın teminat olarak yatırdıkları paradır. Bu 180 bin TL düşüldüğünde Biga TSO banka ve kasa varlığı yaklaşık 500 bin TL'ye tekabül edecektir.

Halk Bankası üyelerimize devlet destekli düşük faizli 44 milyon kredi limiti açıldı, 34 milyon kredi 12 üyemiz tarafından kullanıldı. Halk Bankası müdürüne teşekkür ederiz. Ayrıca Ziraat Bankası'ndan da bir üyemiz bu kredi imkanından yararlanacak onay sürecindedir.

Biga TSO binası girişinde Biga Değerlerini sergilemek istedik, tam istediğimizi yapamadık. Eylül ayı gibi bunu tekrar gündemize getirip daha geniş kapsamlı bir Biga Değerleri, Biga TSO binasında sergilemek istiyoruz. 

Meslek Komitelerimiz, meclisimiz, genç girişimçilerimiz, kadın girişimcilerimizle daha geniş kapsamlı toplantılar yaparak fikir alışverişinde bulunacağız. Biga ekonomosini canlandırmak için Biga TSO olarak elimizden geleni yapacağız. Sanayi, tarım, hayvancılık alanlarında görüşmelerimiz sürecek. 

Biga'da üniversitemize baktığımız da geçen yıla göre 500 öğrenci kaybımız var. İşletme bölümünün kapanması öğrenci kaybımızın sebebleri arasında. Biga'daki üniversitemiz için mücadele vermemiz gerekiyor.

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2019, 00:41
banner4
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER