Sanayi dumanı Biga'ya ekmek dumanı Çan'a

0

banner1
Sanayi dumanı Biga'ya ekmek dumanı Çan'a
banner2
banner3

Biga Belediyesi\\\'nin garabet Halk Ekmek projesini araştırırken, Biga\\\'daki ekmek üretimiyle ilgili de son durumu öğrenmeye çalışıyorduk. Biga Lokantacılar Odası Başkanı Emin Aktaş, \\\"İçdaş günlük 2 bin ekmekten çok daha fazlasını tüketiyor. Bu ekmeği de Biga dışından getirtiyor\\\" dedi.

Dikkat çekici bu konuya odaklandığımızda gördük ki, Biga Lokantacılar Odası Başkanı Emin Aktaş\\\'ın \\\"Gönen olabilir\\\" dediği \\\"Biga dışından\\\" konusu, gerçekte Çan.

Fırıncıların deyimiyle Matador denilen fırınlar, hızlı mayalama ve hızlı pişirmeyle bu miktar ekmeği üretebiliyorlar. Ekmeğin mayalanma hızı artıyor,  kalitesi düşüyor, lezzeti düşüyor ve üretiminin neredeyse tamamını bir müşteriye veren fırıncı da ticari riske giriyor. Müşteri ekmek almayı kestiği anda, fırın işletmesinin, üretimini satacak yeni bir pazarlama modeli üretmesi ise kısa sürede oldukça güç.

İçdaş yemekhaneleri Parıltım isimli İstanbul merkezli bir yemek firması tarafından işletiliyor. Ekmeği ise Biga\\\'da sayıları 4-5 olan matador fırın sistemine sahip firmalardan birinden alıyormuş. İçdaş çevrelerinden elde ettiğimiz bilgilere göre, sözde işçiler \\\"Ekmekler hamur çıkıyor, lezzetsiz ve içinden yabancı maddeler çıkıyor\\\" diye şikayet etmişler. İşçilerin yemekleri ile ilgili sorumlu komisyon da, kalkmış ekmeğin Çan\\\'dan alınmasına karar vermiş.

Bu bilgiler üzerine İçdaş işçilerinin üyesi bulunduğu Türk Metal Sendikası Biga Şube Başkanı Osman Akkurt\\\'u aradık ve sorduk. \\\"Araştırayım döneyim\\\" dedi ve bir süre sonra sorularımızı şöyle yanıtladı:

-İşçilerimizin Baştemsilcimize ulaşan şikayetler üzerine, her gün toplanan komisyon, yemek taşeronuna ekmek aldığı firmayı değiştirmesini istemiş.

-İşçiler yazılı mı şikayet etmişler? İşi kapmayı düşünen bir firma çok kolayca, binlerce işçinin çalıştığı yerde kendi çevresinden on kişiye ekmekten şikayet dilekçesi verdirtebilir. Böyle bir şey olamaz mı? Dilekçeler araştırılmış mı?

-Yazılı şikayet olduğunu sanmıyorum, toplu sözlü şikayettir.

-Gıda denetiminden Biga İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü sorumlu. Oraya, Bigalı bu fırıncılık firması şikayet edilmiş mi? Denetim yapılmış ve şikayetler haklı bulunmuş ve gerekli yaptırımlar uygulanmış mı?

-Bilmiyorum.

-Fırıncıların üyesi bulundukları odalar var. Bu meslek örgütlerine sorun iletilmiş mi?

-Onu da bilmiyorum.

-İçdaş yöneticilerinin çoğunluğu, zaten Çanakkale merkez ilçede yaşıyor, Biga\\\'ya işe gelip gidiyorlar. Biga\\\'da yaşayan kaç İçdaş işçisi var?

-Yaklaşık 1.200 işçimiz Biga\\\'da yaşıyor.

-Şimdi biz desek ki, \\\"Ey Bigalı işçiler! Arkadaşlarınızın, komşularınızın, hemşehrilerinizin kömür dumanı çekmeyi göze aldıkları yerde, ekmek dumanı ile biraz olsun nefes almaları gerekmez mi? Biga\\\'da diyelim bu çaplı yemek firması yok. Ekmeğin olsun Biga\\\'dan alınması için bir talebiniz olmayacak mı?...\\\" Bunu dersek bize dava mı açarlar? İçdaş yönetimi yıllardır \\\"Biz çevremize katkı veririz\\\" diyorlar ve biz de bu dediklerini sayısız kez yazdık, çizdik...

-Bu noktada haklısınız. Ben de ilgileneyim ve sorumlu makamların denetimi ile Biga\\\'dan ekmek alınmasına yardımcı olayım.

-Bir tek firmadan ekmek alınması doğru mu? Bir bahane bulunup ekmek almaktan vazgeçiliyorsa, bu riski kim üstlenir? Biga\\\'da 50 tane ekmek üretim yeri var. Eğer hepsi kötü ekmek üretiyorsa, Biga halkının da uyarılıp, bilgilendirilmesi gerekmez mi? Eğer içlerinde kaliteli ekmek üretenler varsa, birden fazla fırınla anlaşmak daha gerçekçi değil mi?

-Bunu da önermemiz gerekli. Haklısınız.

Bekleyip göreceğiz. Ekmek yalnızca bir kalem ürün. Büyük yatırımcılar, Biga\\\'ya külfet getirirken, nimeti \\\"Ben istediğim yere veririm\\\" mantığıyla davranmayı sürdürürlerse, Bigazete en azından tabloyu teşhir etmeyi sürdürecektir. Toplumsal adalet en azından \\\"bilinirlik\\\" yönüyle sağlanmalı. 

Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2018, 15:28
banner4
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER