Sebze fiyatlarını tencere belirliyor

0

banner1
Sebze fiyatlarını tencere belirliyor
banner2
banner3

Bu hafta (17 Ekim 2018 Çarşamba) Biga haftalık pazar yerinde, sebze ve meyvelerin tek tek fiyat etiketlerini inceledik. Kuşkumuz vardı çünkü...

Bu yaz sezonu, sebze meyve fiyatlarının sanki dolara endeksliymiş gibi rekor düzeyde yükselmesi hakkında, her kafadan bir ses çıktı.

Çiftçi \\\"Gübre maliyetleri, ilaç maliyetleri arttı\\\" dedi.

Hükümet on yıllardır süren \\\"Aracıyı kaldıracak yeni hal yasası yapacağız\\\" diye özetlenebilecek günü kurtarmaya yönelik klasik açıklamalar yaptı. Yeni Hal Yasası ile ilgili de diyeceklerimiz olacak.

Sebze meyve ticareti ile uğraşanlar ise \\\"Ürün azdı, ondan fiyatlar arttı\\\" dedi.

Her biri ilk bakışta doğru gibi görünen bu üç gerekçe, bize göre; sebze ve meyve tüketici fiyatlarının rekor yükselişini açıklamaktan çok uzak.

Çiftçi doğru söylemiyor! Gübre ve ilaç fiyatları arttı, ancak pazardaki üründe henüz o pahalı gübre ve ilacı kullanmış değil. Kış sebzelerinde ve gelecek sezon yaz sebzelerinde kullanırsa maliyeti artacak.

Hükümet gerçeği görmek bile istemiyor. Dünyanın en kötü hal yasasına sahibiz. Halleri borsa olmaktan uzaklaştıracak, sebze ve meyveyi küresel şirketlerin kucağına tümüyle oturtacak açıklamalar yapıyor.

Sebze ve meyve tüccarları ise üretim azalmasında haklılık payları olsa da, tüm ürünlerde azalma yok, ama tüm ürünler rekor fiyat artışı yaşadı, bunu açıklamaktan çok uzak duruyorlar.

\\\"Biga

Peki gerçek ne?

Haberimizde yaz sebzeleri, kış sebzeleri, meyveler gibi fiyat etiketli fotoğraflara lütfen bir bakınız. Yaz sebzeleri ortalama 3-5 lir arasında, kış sebzeleri 6-7 lir arasında sanki özel olarak fiyatlandırılmışlar.

Patlıcan ile biber veya kabak yetiştirmenin maliyeti, dekar başına aynı mıdır?

Hayır!

\\\"Biga

Lahana ile Brokoli nasıl olup da dekar başına aynı maliyete sahip oluyor?

Hele meyve fiyatları çok daha çarpıcı. Binlerce kilometre öteden gelen ithal meyvelerle, Biga çevresindeki bahçelerden toplanan meyveler nereredeyse aynı fiyatla satılıyor.

\\\"Biga

Tencere her şeyi belirliyor

Sebze ve meyve fiyatlarında başlayan bu tehlikeli eğilim, giderek tüm gıda maddeleri piyasasına yansıma riski taşıyor.

Evde hangi yemeği pişirirseniz pişirin, bir tencere etsiz yemek yaklaşık 15 liraya mal oluyor. Eğer etli yemek pişirilirse bu fiyat 30 lirayı buluyor. Beslenme alışkanlığına göre bu hesap 3-4 kişilik ailenin bir öğünde yiyeceği yemek maliyeti.

\\\"Biga

Tüketicinin artık \\\"Bu hafta ıspanak daha ucuz, ıspanak pişireyim\\\" deme seçeneği ortadan kalktı. Sebze mi alacaksın? Kilosu en düşük 3 lira, en yüksek 7 lira. Ne alırsan al! Tencere maliyetin artık aynı.

Bunun sonucu da evlerde yemek üretimi hızla ortadan kalkıyor, fqst food dediğimiz hazır gıdalarla beslenmeye tüketici teşvik ediliyor. Bu yöndeki soruşturmamızda sektör içindekiler açık açık şunu da ifade ettiler. \\\"Açık tarla sebze tarımını artık unutmak gerekiyor. Seralar artık her sebzeyi 12 ay üretiyor.\\\"

\\\"Biga

Soruyoruz. \\\"Sera ürünleri geleneksel sebze tadında değil. Görüntü var ama tad, koku hiç yok. Sanki tüm sebzeler odun olmuş, odun yiyor gibi oluyoruz. Bu gidişe insanlar tepki göstermeyecek mi?\\\"

Yanıt aynı yere çıkıyor:

\\\"İnsanlarin ağız tadı artık hazır yiyeceklere alıştı. Geleneksel yemekleri zaten pişirmeyi bilen de giderek kalmayacak.\\\"

\\\"Biga

 

Güncelleme Tarihi: 18 Ekim 2018, 08:59
banner4
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER