Sulama Birlikleri satışa hazır hale getiriliyor

0

banner1
Sulama Birlikleri satışa hazır hale getiriliyor
banner2
banner3

6172 sayılı Sulama Birlikleri Kanunu\\\'na göre sulama birlik başkanları birlik meclislerince seçiliyordu. Bu uygulama 19 Nisan 2018 tarihli 7139 sayılı Kanun ile değiştirildi.

Bu değişikliğin ardından yurt çapında 378 sulama birliği başkanlığına, DSİ\\\'nin teklifi üzerine, bağlı bulunduğu Orman ve Su İşleri Bakanlığı\\\'nca bakan tarafından kamu personeli arasından dört yıla kadar görev yapacak devlet memuru birlik başkanları atandı. Diğer tüm personel de DSİ bünyesinde çalışan hale getirilecek.

30 Mayıs 2018 (yarın) tarihine kadar tamamlanması gereken atama işlemleri, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu\\\'nun açıklamasına göre tamamlandı.

Elektrik dağıtımı gibi özelleştirme kapsamına alınması için program yürütülen tarımsal su dağıtımı, atanan yeni memur başkanlar eliyle kontrol altına alınacak, işletme karlılığı olanlar ise özelleştirilecek.

Bugüne dek birlik üyelerince oluşturulan meclis ve başkanlar nedeniyle gerek sulama fiyatları ve gerekse su bedelleri ödemelerinde oldukça esnek bir yapıda su kullanan çiftçileri, adım adım disipline edecek bir süreç yaşandı. Önce su fiyatları belirlendi, ardından su saatleri konmaya başlandı, şimdi birlik başkanları atandı ve sıra geldi tahsilatın güncelleştirilmesine.

Tahsilat güncelleştirildikten sonra da, su dağıtım işi özelleştirilecek.

Güncelleme Tarihi: 29 Mayıs 2018, 11:20
banner4
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER