Süttozu macerası gerilim filmine dönüşüyor!

0

banner1
Süttozu macerası gerilim filmine dönüşüyor!
banner3

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik; Nisan, Mayıs ve Haziran ayları için arz fazlası 180 bin ton çiğ sütün, süt tozuna dönüştürülmesine karar verildiğini açıkladı. 24 Mart 2016 tarihinden bugüne 56 bin ton çiğ süt alınarak 4 bin 500 ton süttozu yapıldı ve depolara atıldı. Süttozu devletin ve birliklerin sorumluuğunda. Süt işlendiğinde yağ olan bölümü kreması ile ilgili bakanlık sorumluluk üstlenmediği için, sorunun bu bölümü hangi macerayı yaşıyor, bu konuda resmi bir açıklama bulunmuyor.

Saltanat mutlaka yıkılmalı!

Türkiye ette üretim darlığı, sütte ise üretim fazlası yaşayan garip bir ülke durumunda. Süt üretimini azaltmak için hayvanları mezbahaya göndersen, bir kaç ay içinde hayvan sayısı azalacak ve süt normale dönmüş gibi görünse, et hayvanı ithalat cehennemine dönülecek. Köyler mahalle haline getirildi, meralar hayvanların elinden alınıp yapılaşmaya açıldı; besicilik hazır yem alınmadan yapılamaz hale getirildi. Politikasızlığın sonucu ortaya çıkan hayvan besleme yüksek maliyeti, et besiciliğini yapılamaz hale getirdi. Hayvancılıktan başka çarsi bulunmayan köylüye de riski azaltacak hem et ve hem de süt üretecek hayvan beslemek zorunda bıraktı. Hayvan tohumlamada neyin nasıl yapıldığı ise belli değil. Onu ona, bunu buna tohumlama gırla giderken, Türkiye en ucuzundan ithal tohumların adeta terör coğrafyasına dönüştürüldü.

Süt ve süt ürünlerimizi ülke dışına satamıyoruz. Turizm sektörü en büyük tüketiciydi, onda da durum ortada. Dev hayvan çiftlikleri devletçe desteklendi, hepsi battı ve halkın trilyonları uçtu gitti. Yok edilmek istenen küçük besicilik yeniden kurtulş umudu oldu, ama onda da yaşlı köylü kadınlarından başka kimse bırakılmadı. Gerçekte çiğ süt üretimi fazla değil, aksine az bile, ama süt ürünleri sektörü süt sanayi karteli elinde. Gelişmiş ülkelerde yasaklanan \"beyaz su\" ile yalnızca kendi çıkarlarını koruyorlar,, bu çocukların asla içmemesi gereken \"beyaz su\" yu da \"okul sütü\" diyerek devlete satıyorlar, kaynamış süt, pastörize süt düşmanlığını devlet eliyle düşman ilan ederek saltanat sürüyorlar. Türkiye et ve süt cenneti yapılacaksa, yıkılması gereken işte bu saltanat!

İşsiz kalan, batma noktasına gelen süt sanayi kartelinin tesisleri, devlete süttozu üreterek iflas ertelemeden, fabrika kapatmadan kurtulma operasyonunda; ama depolanan süttozu ne olacak, memlekette dondurma, pastacılık sektörü bunun ne kadarını tüketebilecek? Süttozu ithalatı önlenebilecek mi?Aradaki fiyat farkını Türk halkı mı ödeyecek?... Tam bir muamma... Süttozu macerası gerilim filmine dönüşüyor!

Bakan Çelik fıkra anlatıyor!

Çelik, arz fazlası çiğ sütün süt tozuna dönüştürülmesi konusunda yaptığı yazılı açıklamada, sektör temsilcileriyle yapılan değerlendirmeler neticesinde Nisan-Mayıs-Haziran ayları için arz fazlası 180 bin ton çiğ sütün süt tozuna dönüştürülmesine karar verildiğini bildirdi. Faruk Çelik, bunun da yaklaşık 15 bin ton yağsız süt tozuna tekabül ettiğini kaydetti.

Bakan Çelik fıkra anlatıyor. Dileyen gülebilşr, dileyen \"ne diyor bu arkadaş?\"diye sorabilir. Hayvancılık, et, süt, et ve süt ürünleri üretimi cidi plan gerektiren, uzun yılları gören vizyon isteyen, bilimsel bir iştir; romanı yazılabilir ama asla fıkra gibi anlık gülümsemeler üreterek çözülemez. 

Çelik, \"Arz fazlası çiğ sütün birlikler ve kooperatifler tarafından alımının yapılarak yağsız süt tozuna dönüştürülmesi ve üretilen yağsız süt tozunun sözleşme ve teknik şartname kapsamında birlikler ve kooperatiflerden satın alınarak değerlendirilmesi konularında uzlaşma sağlandığının\" altını çizdi.

Bakan Çelik, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Et ve Süt Kurumu, 24 Mart 2016 tarihi itibariyle ilk resmi müdahale alımlarına başladı. Sütte arz fazlasını azaltmak ve düşen süt fiyatlarını Ulusal Süt Konseyi tarafından belirlenen referans fiyata getirmek amacıyla müdahale alımları sözleşme kapsamında birlik/kooperatifler aracılığı ile yağsız süt tozu alımı olarak gerçekleştiriliyor. Sözleşme yapan birlik veya kooperatifler, çiğ sütü üyelerinden referans fiyattan (1,15 TL/lt) almak ve belgelendirmek zorunda.\"
Et ve Süt Kurumunun sözleşme, teknik şartname ve kanuni mevzuat kapsamında uygun olan yağsız süt tozunu satın aldığını anlatan Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü:

\"Satın alınan yağsız süt tozları, ESK tarafından kiralanan depolarda muhafaza ediliyor. İzmir, Denizli, Muğla, Afyon, Aydın, Manisa, Uşak, Konya, Niğde, Kayseri, Sivas, Çorum, Amasya, Zonguldak, Burdur, Antalya, Mersin, Hatay, Çanakkale, Balıkesir, Sakarya, Osmaniye ve Tekirdağ başta olmak üzere ülke genelindeki tüm birlik ve kooperatifler ile sözleşme yapılmakta ve müdahale alımı devam etmektedir. 13 Mayıs itibarıyla birlikler veya kooperatifler aracılığıyla 56 bin ton çiğ süt alımı gerçekleşti. 12 süt tozu tesisinde, Et ve Süt Kurumu adına yaklaşık 4 bin 500 ton yağsız süt tozu üretildi. Üretilen yağsız süt tozlarının öncelikli olarak yurt dışına satışı planlanıyor.\"
Çelik’in verdiği bilgiye göre, \"Çiğ Sütün Değerlendirilmesine Yönelik Destekleme Uygulama Esasları Tebliği kapsamında desteklemeden (ton başına 4.500 TL) yararlanacak firmalar, Et ve Süt Kurumundan süt tozu satın alabilecek. 24 Mart 2016’da başlatılan arz fazlası sütün piyasadan çekilerek süt tozuna dönüştürülmesi faaliyetleri öngörülen tarihe kadar devam edecek. Müdahaleden önce bazı illerde 70 kuruş seviyelerine düşen çiğ süt fiyatları, ESK’nın müdahalesiyle, Ulusal Süt Konseyi tarafından referans fiyat olarak açıklanan 1.15 lira düzeyine geldi. Üreticimize alım ve ödeme garantisi sağlandı.”

Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2016, 13:35
banner4
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER