Tarlasını sürerken kimliksizlikten gözaltına alındı

Biga'nın Gerlengeç köyünde tarlasını süren Mustafa Türker isimli çiftçi, tarlanın kıyısına gelen Biga...

banner1
Tarlasını sürerken kimliksizlikten gözaltına alındı
banner2
banner3

Biga'nın Gerlengeç köyünde tarlasını süren Mustafa Türker isimli çiftçi, tarlanın kıyısına gelen Biga Sinekçi Jandarma Karakolu ekiplerince yanında kimlik belgesi bulunmadığı için gözaltına alındı.

Elimize geçen belgelere göre, 7 Kasım 2018 Çarşamba günü saat 13:40 sularında Gerlengeç köyü yakınındaki kendi tapulu tarlasında çift süren Mustafa Türker'e, Sinekçi Jandarma Karakolu ekiplerinin tarlasının yanına gelerek kendisinden kimlik sordular. Kimliğini toprağa düşüp çamurlanmasın diye otomobilinde bırakan çiftçi Türker, oğlunun otomobil ile köy dışına çıkması üzerine kimliğini jandarmaya gösteremez.

Jandarma ekipleri, saat 13:50'de tutanak tutarlar, Kabahatler Kanunu 40. Madde'yi kendilerince yorumlayarak 124 lira para cezası keserler.

Jandarma bu cezayı yeterli görmez, saat 14:15'te çiftçi Mustafa Türker'i gözaltına alıp, karakola götürür.

Yine kayıtlara göre, saat 14:35'te serbest bırakırlar. Para cezası ise işleme konur.

5326 sayılı Kabahatler Kanunu Madde 40 şöyle diyor:

Kimliği bildirmeme

MADDE 40.- (1) Görevle bağlantılı olarak sorulması halinde kamu görevlisine kimliği veya adresiyle ilgili bilgi vermekten kaçınan veya gerçeğe aykırı beyanda bulunan kişiye, bu görevli tarafından elli Türk Lirası idarî para cezası verilir.

(2) Açıklamada bulunmaktan kaçınması veya gerçeğe aykırı beyanda bulunması dolayısıyla kimliği belirlenemeyen kişi tutularak durumdan derhal Cumhuriyet savcısı haberdar edilir. Bu kişi, kimliği açık bir şekilde anlaşılıncaya kadar gözaltına alınır ve gerekirse tutuklanır. Gözaltına ve tutuklamaya karar verme yetkisi ve usulü bakımından Ceza Muhakemesi Kanunu hükümleri uygulanır.

(3) Kişinin kimliğinin belirlenmesi durumunda, bu nedenle gözaltına alınma veya tutuklanma haline derhal son verilir."

Madde doğru okunduğunda, "kimlik bulundurmama" değil, "kimliği bildirmeme" diyor. Çiftçi Mustafa Türker'in tarlası Gerlengeç köyünün dibinde. Jandarma köye gitse, muhtara ve köy kahvelerinden birine sorsa, Mustafa Türker'in ceza alması bile söz konusu değil.

Olağanüstü Hal alışkanlığı edinmiş jandarma, Biga gibi bir ilçede ve onun en gelişmiş köyü olan Gerlengeç'te yasaları kendi kafasına göre yorumlamayı sürdürürse, herkesin herkesi tanıdığı küçük yerleşim yerlerinde gereksiz huzursuzluklara yol açabilir.

Güncelleme Tarihi: 17 Şubat 2019, 10:16
banner4
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER