Töhmet yaratma! Şikayet edeni açıkla!

0

banner1
Töhmet yaratma! Şikayet edeni açıkla!
banner2
banner3

CHP’li Biga Belediye Başkanı İsmail Işık, çiçekçi, halı saha işletmecisi, radyo dj’yi gibi şahısları bir masanın etrafına toplayıp “Basın Toplantısı” yapmış. Kendi kişisel sosyal medya sayfasında duyururken, Biga Belediyesi resmi web sitesindeki açıklamasına bağlantı veriyor.

Kimliğini kendisinin bildiği birisi, onu FETÖ’cü olmakla suçlayarak Cumhuriyet Savcılığı’na şikayet etmiş. Mahkeme de oturmuş “İsmail Işık FETÖCÜ değildir” diye karar almış. Kullandığı cümleler aynen şöyle: \\\"Beni Fetöcü diye şikayet ettiler. Mahkeme Fetöcü olmadığıma karar vermiş.\\\" Ardından ekliyor: \\\"Şikayet edeni açıklamayacağım şimdi\\\".

Biga ilçe sınırları içinde yaşayan 70 bin dolayında, diğer kentlerde yaşayan 350 bin dolayında Bigalı tek tek töhmet altında. Kim şikayet etmiş?

Tuhaf bir durum elbette…

Türkiye’de çoğunluğun Fethullah Gülen’e “Hocaefendi” dediği yıllarda bizim “sümüklü vaiz”, siyasetçinin “hizmet hareketi” diye sunduğu dönemlerde bizim “F Tipi Örgüt” dediğimiz bu bir ucu küresel güce ve bir ucu derin devlete yaslanan yapı, gün geldi devleti yönetenler ve yargı tarafından Fethullah Gülen Terör Örgütü / Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) ilan edildi. Uçaklarla parlamento bombalayan darbe girişimcileri ile ilgili geç de olsa herkes uykudan uyanmıştı.

CHP’li Biga Belediye Başkanı’nın böyle bir yapının parçası olduğu, bize de gerçekçi gelmiyor elbette. Toplumdaki görsel algıya özen gösteren F Tipi Cemaat, anason kokulu adamlarına “bari gizli için” derken, İsmail Işık’ın içki masalarıyla ilgili gizlediği bir şey yoktu. Hem zaten, epeyce kişi hakkında “FETÖ/PDY üyesi değildir, ancak destek vermiştir” gibisinden sayısız savcılık iddianamesi ve yargı kararları var. Yargı, bir insanın yasalar karşısında suç işleyip işlemediğine bakar. Suçluysa suçlu kararı verir, suçsuzsa beraat kararı, yeterli delil yoksa takipsizlik kararı falan verir. Durduk yerde toplantı yaparak “Mahkeme Fetöcü olmadığıma karar vermiş.” açıklaması yapmak, gereksiz biçimde kuşku üretir. Yargı yeterli kanıt sunulmazsa, gerçek suçlular hakkında da beraat veya takipsizlik kararları verir, bu da olağan bir durumdur.

Gaziantep Zirve Üniversitesi olayı

Gaziantep Zirve Üniversitesi, F Tipi’ne ait bir vakıf üniversitesi iken, 15 Temmuz 2016\\\'da gerçekleştirilen askerî darbe girişimi sonrasında, 667 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname doğrultusunda, \\\"Milli güvenliğe tehdit\\\" oluşturduğu tespit edilen Fethullahçı Terör Örgütü’ne (FETÖ/PDY) aidiyeti, iltisakı veya irtibatı belirlenen\\\" kurumlar arasında yer aldığı gerekçesiyle kapatıldı.

Bu üniversitenin de içinde bulunduğu yapı, belediyeleri söğüşlemek için yurt çapında sözde “Marka Kent” diye bir çalışma yürütüyordu. İsmail Işık, işin içine CHP’li Karabiga Belediye Başkanı’nı da katarak Biga’yı da bu söğüşleme içine katmıştı.

F tipi Üniversite’nin Marka Kent çalışma ekibi başı, ilk kez “Biga Turizmi Masaya Yatırıldı” mesajlarıyla, 15 Temmuz ardından FETÖ/PDY derneği olduğu gerekçesiyle kapatılan Biga İşadamları Derneği (BİAD) tarafından, Haziran 2012’de Biga’ya getirtildi. O dönemde Biga Belediye Başkanı AK Partili Mehmet Özkan idi ve Biga Belediyesi’nin izleme dışında bu işin içinde olmamıştı.

Tarih bu kez Temmuz 2014. Yani 2014 Yerel Seçimleri’nin, CHP’li Biga Belediye Başkanı İsmail Işık’ın görevi kapılar sökerek devir aldığının hemen sonrası. Zirve Üniversitesi marka uzmanı Yard. Doç. Dr. Metin Çelik, Biga Belediyesi toplantı salonunda gerçekleştirilen \\\'Biga Nasıl Turizm Destinasyonu Olur\\\' çalıştayı ile sahneye çıktı. Toplantıya Biga Belediye Başkanı İsmail Işık, Marka Kent Uzmanı ve Zirve Üniversitesi Öğretim Görevlisi Yrd.Doç.Dr Metin Çelik, şehirlerin markalaşma süreçlerinde tanıtım çalışmalarını yapan Sami İşleker ile bazı işadamı ve esnaflar, Pomak ve Boşnak derneklerinden temsilcileri.

Gaziantep Zirve Üniversitesi Marka Kent Ekibi, NormaPozitif şirketi elemanları Biga’da ağırlandı, Biga Belediyesi’ne belgeseller hazırladı vs. vs... Çekilen fotoğraflar, videolar Biga’nın tanıtımı için afiş, broşür, katalog, rehber gibi basılı materyallerin yanı sıra, web sitesi, sosyal ve dijital medya organlarında kullanılacaktı.

Bigazete olarak durumu çok tuhaf bulmuştuk. Biga’yı marka kent yapmak, taa Gaziantep’teki cemaat üniversitesinin işi miydi? Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi diyelim ki iletişim fakültesini bir türlü yapılandıramadı; kuş uçuşu 300 kilometre çapımızda hayli devlet üniversitesi iletişim fakültesi var. Kaldı ki, kısa bir süreliğine gelip Biga’yı anlamak, bilmek olası mı?  Gelenlerin uzmanlıkları ne? Kaç para ödendi? Kalabalık bu ekibin ağırlama masrafları ne kadar? Bu ne biçim bir ilişki?

Biz bunları açık açık yazdık ve sorduk. Ne Biga Belediye Başkanı İsmail Işık yanıt verdi, ne CHP Biga İlçe Yönetimi. Her ne kadar hiçbir yerde örneği bırakılmadıysa da, Biga Belediyesi bu çalışmanın broşürlerini kendi adıyla basıp dağıtmış olmalı. Bilerek veya bilmeyerek F Tipi’ne Biga Belediyesi kaynaklarından para aktarıldığı anlaşılıyordu. Bugün o materyaller nerededir, İsmail Işık umarız yanıt verir. 

Yeni bir yerel seçim dönemi gelmiş, İsmail Işık kalkmış, “basın” payesi verdiği çiçekçiye, halı saha işletmecisine, radyo dj’yine açıklama yapıyor. Yasalara uygun çalışan iki medya organından biri olan Bigazete’yi “bir web site” diyerek aklınca ötekileştiren İsmail Işık, su faturası keserken Bigazete’ye en pahalı tarifeyi uyguluyor. Madem ki savunma yapma mevsimi geldi, şu “basın” a yönetimdeki süresi boyunca neler bahşetti, hangisinin ofisi, hangi tarifeden su faturası ödüyor gibi ufak tefek sorulara da yanıt verebilir. Hoş “basın” masasında temsil edilen sözde yayınlardan bazılarının yasal bir adresinin bulunup bulunmadığı ise ilgili tüm kamu birimlerinin sorumluluğu. İsmail Işık açılış yaparsa, diğerleri de bakarsınız ilgilenirler.

\\\"Biga\\\'nınBiga revizyon imar planı müptelası
Biga\\\'nın yeni bir sır ve sığ imar planı değişikliği, Biga Belediye Meclisi\\\'nden geçti.
Güncelleme Tarihi: 13 Eylül 2018, 08:35
banner4
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER