Yanardağın lavı Biga TSO da fışkırdı!

0

banner1
Yanardağın lavı Biga TSO da fışkırdı!
banner3

Biga Ticaret ve Sanayi Odası 9 ayrı meslek komitesinin müşterek toplantısı 13 Ekim 2015 Salı günü yapıldı. Biga TSO Ekim ayı olağan meclis toplantısı ardından yapılan toplantı, Biga\'daki tarım ve hayvancılığın düştüğü duruma tepki toplantısına dönüştü.

\"Biga Eti, Biga Sütü, Biga Pirinci, Biga Biberi, Biga Domatesi… \" nakaratları,  bizzat sektörün en yetkili ağızlarından isyan şarkısına dönüştü.

Konuyu önce Meclis Üyesi ve Biga Fuarı Sorumlusu Cüneyt Oflaz gündeme getirdi. Fuar kapsamında düzenlenen Biga Sığırcılık Güzellik Yarışması\'nda, katılım ilgisizliği nedeniyle düş kırıklığı yaşadıklarını paylaşan Oflaz, aynı zamanda Güleçköy Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı ve Güleç Köyü Muhtarı. Oflaz \"En az 250 hayvan gelmesini beklediğimiz yarışmaya maalesef çok az hayvan geldi. Sponsorlarımız vardı, ulusal televizyonlardan, medyadan konuklar davet ettik, geldiler. Biga\'da kooperatifler maalesef ilgili davranmıyorlar.\"

Biga TSO 5. Meslek Komitesi (Tarım, Hayvancılık Ürünleri Toptan ve Perakende Ticareti) Başkanı Ayhan Güney, Biga\'daki tarım ve hayvancılıkta çok zorlu bir süreç yaşandığını paylaştı. Gerek toplantıda ve gerekse toplantı sonrası sorduğumuz sorulara yanıt verirken, hayli kaygılı olduğu izlenimi veren Ayhan Güney, soruna çözüm için acil çabalar gerektiğini anlattı:

\"Günde 300 tona yakın çiğ süt üretimi var ve bu süt Biga\'ya günlük 500 bin lira para girişi anlamına geliyor.  Bu aylık 15 milyon lira demek. Böyle bir girdisi olan bir ekonomik faaliyet Biga\'da henüz yok. Kimse farkında değil, ama sanayi yatırımlarından bir anda 1000 işçi çıkarılsa, Biga piyasasında krizi herkes hisseder. Sayıları ona yaklaşan tarımsal birliklerimiz var, ziraat odamız var. Tarımsal Sivil Toplum Platformu oluşturalım, konuşalım, tartışalım çözüm yolları üretelim diyoruz, ortada bir yaklaşım yok. Tarım ve hayvancılığa girdi sağlayan Biga\'daki yemci, gübrecinin neresinden baksan çiftçiden ve besiciden sürekli devreden 15 milyon lirayı bulan alacakları var. Tüccar ve esnafımız kredi veren bankalar durumunda.

Amacım birilerini şikayet etmek, sorun çıkarmak değil! Sorun zaten var ve ben söylüyorum diye sorun çıkmıyor. Ben çözüm arayışındayım. Biga\'da tarım ve hayvancılık kötüye gidiyor ve sorumlularla oturup bir platform bile oluşturamıyoruz.\"

Biga TSO Meclis Üyesi Özgür Yılmaz da aynı sektörden. Yılmaz, kilosu 120-150 kuruştan açılan kapya biber hasad fiyatının, 25 kuruşlara kadar düştüğüne dikkat çekerek \"Ağaköy\'de traktörler dolusu kapya biber çöpe atıldı, hasad işçiliğini kurtarmadığı için tarlada bırakıldı. Biga\'da tarımsal örgütler maalesef sorunlara ilgisiz.\"

Bir başka üyenin \"İstanbul\'da karkas et alıcısı bir arkadaşım var. \"Biga eti pahalı\" diyerek, vitrine bir tane Biga danası koyuyor dolabında başka yerlerin etlerini satıyor\" ifadesi üzerine, ilgili meslek komitesi üyelerinden bir diğeri \"Biga Eti pahalı diye bir söylem var, ama Biga Eti\'nin bir lira, iki lira pahalı olması normal\" diyerek yanıt verince, salonda şöyle konuşmalar başladı:

\"Ver silajı ver silajı hayvanlar döl tutmaz oldu\", \"Sütlerde yağ oranı tutmuyor diye alıcı firmalar ödeme kesintileri yapıyor\", \"Hayvancılığı köylerde yaşlı kadınlara bıraktık, gençler ne çiftçilik yapmak istiyor ne de besicilik\" ....  

Biga TSO\'nun da üyesi bulunan 100\'e yakın tarımsal amaçlı kooperatifler, 200\'e yaklaşan tarım ve hayvancılıkla ilgili üyeler yanında, 1500\'e ulaşan üyelerinin neredeyse 1000\'i şu veya bu biçimde tarım ve hayvancılıkla ilgili. Gerçekte tepki Biga Ziraat Odası, Süt Üreticileri Birliği, Haykoop, Tarkoop, Damızlık Sığır Yetştiricileri Birliği, Kırmızı Et Üreticileri Birliği, Köy Koop gibi yapılara.

Patlayan yanardağın lavlarının, Biga TSO meslek komiteleri müşterek toplantısında ortaya çıkmasını olağan bulan Biga TSO Başkanı Şadan Doğan, konuyu aciliyetle gündemlerine alacaklarını belirterek şöyle konuştu:

\"Hemen oturup değerlendirelim. Sorumlu örgütlere çağrı yapalım. Biga TSO olarak biz sorunlardan kaçmadık, kaçamayız. Biga\'nın tarım ve hayvancılığı bizim de sorumluluğumuz. Gerekiyorsa bütün bu çabaları biz sahipleniriz. Yaz döneminde yaşadık. Bir köyümüzün sütü alıcı çekildiği için ortada kalmıştı. Arkadaşlar iletti, yardımcı olduk ve alıcı bulunmasına katkı verdik.\"

Güncelleme Tarihi: 14 Ekim 2015, 19:12
banner4
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER