Yanılmayın! Biga'da Kocabaşçayı taşmadı, taşamaz

Aşırı yağışlar nedeniyle Kocbaşçayı'nda ortaya çıkan görüntü, Biga Belediyesi'nin çay yatağına kaçak yapılar yapmasından dolayı yanıltıyor.

banner1
Yanılmayın! Biga'da Kocabaşçayı taşmadı, taşamaz
banner3

Yoğun yağış Kocabaşçayı'nın Biga ilçe merkezinde, 13 Şubat 2019 Çarşamba günü başlayan ve bugün (14 Şubat 2019 Perşembe) devam eden taşkına neden olduğunu izledik. Bu kez "Kocabaşçayı taştı" haberi yazmadan önce, başından beri kuşkulandığımız sorumuzun yanıtının peşine düştük, gerçeği öğrendik ve halkın bilmesi gereken bu gerçeği, yalın bir dille anlatma olanağı elde ettik:

Kocabaşçayı taşmadı, taşması da olanaksız!

Bir akarsuyun taşması demek, onun kendi çay yatağını aşması demek. Oysa Biga ilçe merkezinde Kocabaşçayı, kendi yatağını aşmış değil!

Devlet Su İşleri (DSİ), Kocabaşçayı Biga bölümünün ıslah çalışmalarına başlarken, gerek kendi yetkilileri ve gerekse dönemin iktidar milletvekili halkı eksik bilgilendirdi. Dönemin Bigalı Çanakkale Milletvekili İsmail Kaşdemir, iki ayrı ihale ile iki etapta yapılacak projenin birincisini, sanki Kocabaşçayı Biga ıslah çalışmasının tamamıymış gibi sundu. Oysa projede Kocabaşçayı'na bağlanan iki dere daha var, Arapdede Köprüsü ile Çan yolu arasındaki bölüm de var. İlk ihale içine, Biga kent merkezinde yapılan 3 köprü de girince, bu bölümler ikinci bir ihaleye kaldı. Bu ıslah çalışmalarının ikinci ihalesi de, henüz yapılmış değil.

Hesaplanan toplam yatırım 70 milyon lirayı buluyor. İlk ihalenin henüz geçici kabulü yapıldığı ancak kesin kabulü yapılmadığı için, 35 milyon lira dolayında bir paraya malolduğu tahminimizi yazabiliriz. Halkın buradan ilk kez öğreneceği şey de, Kocabaşçayı üzerine DSİ'nin yaptığı 3 köprü de henüz Biga Belediyesi'ne devredilmiş değil! Bugüne dek "herkes gerçeği bilsin" diye yazdığımız Kocaköprü hurdalığı haberlerimiz nedeniyle, bize küfür edenler de, umarız artık Bigazete'ye özür borçlarını öderler.

DSİ köprüler için nediyor?

Proje kapsamında Kocabaş Çayı’nın, 4974 metre ön yüzü desenli betonarme duvarlı kanal ile ilçe merkezindeki, statik ve hidrolik yönden yetersiz bulunan 3 adet köprü de yıkılarak, yerlerine dekoratif desenli kemer köprüler tesis edildi. Bu köprülerden Çavuşköy Köprüsü 64 metre uzunluğa ve 12 metre genişliğe, Kocabaş Köprüsü 87 metre uzunluğa ve 20 metre genişliğe, Hacı Madran Köprüsü de 36 metre uzunluğa ve 12 metre genişliğe sahip olarak inşa edildi.

DSİ, 25 Mayıs 217 günü "Çanakkale Biga Kocabaşçayı Islahı Tamamlandı" başlıklı bir haber bülteni yayınlamıştı. Merak eden DSİ resmi web sitesinde bulabilir. Bigazete olarak kuşkulu yaklaşımımızı sürdürmeyi tercih etmiştik. Orada ilk anda gözümüzden kaçan ama ısrarla üzerine giderek tahminlerimizi sorularla ifade ettiğimiz haberlerimiz, bizi gerçeğe çok yaklaştırmış. DSİ; açık bir dille yazılmamış ve halkın da anlaması olanaksız bazı bilgilerle, aslında Biga içinde ıslahın tamamlandığını anlatıyormuş. Bu gerçeği, Kocabaşçayı'nın 13 Şubat 2019'dan başlayarak, suyun yeni yapılan beton perdeyi aşarak otoparkların boşaltılmasına neden olması nedeniyle yaptığımız soruşturmada anlıyoruz. Kent içindeki beton perdeler içinde sandal gezintileri, yüzme havuzları ve sosyal donatılar yapma olanağı verecek bir tür altyapıymış. Gerçek ıslah perdeleri, mevcut yapılan dar ve düşük kotlu beton bölüm değil, kuzey kanadındaki Bigaspor, Biga Orta Okulu, Biga Şehir Parkı önündeki taş perde ile güney kanadındaki taş perde, gerçek ıslah perdeleriymiş. Bu perdeler arasında kalan otoparklar, kaçak yapı niteliğindeki düğün salonu gibi tüm yapılar gerçekte DSİ'nin yetki ve sorumluluğunda olan çay yatağına, Biga Belediyesi'nce yapılmış işgal eylemlerinden başka bir şey değilmiş. DSİ, kamu yararı nedeniyle otoparklara ve çevre düzenlemelerine hiç tavır göstermemiş, kaçak yapılar için ise Biga Belediyesi'ni sürekli uyarmış. Kocaköprü için yaptığı uyarılar sonucu da Biga Belediyesi kendi yüklenicisine yaptırtmaya kalktığı yasadışı demir korkularını sökmek zorunda kaldı.

Güncelleme Tarihi: 17 Şubat 2019, 10:16
banner4
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER