Yapma Biga İlçe Tarım etme...

0

banner1
Yapma Biga İlçe Tarım etme...
banner2
banner3

Biga Belediyesi 04 Şubat 2018 günü düzenlediği çağ dışı, hayvanlara eziyetten başka bir amacı bulunmayan Deve Güreşleri etkinliğinde, sağlıksız koşullarda et ürünleri satışı yaptırdı mı?

Fotoğraflar ortada. Et ürünleri o koşullarda pişirilip tüketilemez!

Satılan ürünlerin içinde deve eti mi vardı, dana eti mi vardı, yoksa yerel bir medya organının iddia ettiği gibi domuz eti mi vardı?...

Bunu bilmesi gereken adres, yetkili ve sorumlu olan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı\\\'dır.

Biga İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü \\\"Ben denetlemedim. Denetlemem için benden talep edilmedi\\\" diyerek nasıl aşağıdaki gibi bir yazılı açıklama gönderir?

Üstelik, ne güzel de Deve Güreşleri\\\'ne satış amaçlı gelecek firmalarda, 5996 Sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu\\\'na istinaden uyulması gereken kriterlerin sağlanması için 31 Ocak 2018 tarihinde, yani etkinlikten önce uyarı yazısı da yazmışsınız. O uyarı yazısını yazarken, Gıda Güvenliği Kalitesi\\\'nin Denetimi ve Kontrolüne Dair Yönetmelik neden aklınıza gelmez?

Bal gibi biliyorsunuz ki; bu Yönetmelik, 27/5/2004 tarihli ve 5179 sayılı Gıdaların Üretimi, Tüketimi ve Denetlenmesine Dair Kanun Hükmünde Kararnamenin Değiştirilerek Kabulü Hakkında Kanunun 3 üncü, 4 üncü, 7 nci,16 ncı, 17 nci, 18 inci, 23 üncü, 25 inci, 29 uncu ve 30 uncu maddelerine dayanılarak hazırlanmıştır. Sorumlusu da yetkiilisi de Biga ilçesinde sizsiniz.

Yazılı açıklamanızda ne diyorsunuz?

\\\"Biga Belediye Başkanlığı açıklamasında kurumumuz ile ilgili olarak domuz eti satışı iddiası bulunan firma ile ilgili olarak \\\"Firma ile ilgili Gıda Tarım ve Hayvancılık Biga İlçe Müdürlüğü\\\'nden gelen ekipler, ilgili firmanın sucuklarından numuneler almış ve deve sucuklarının satılmasında herhangi bir sorun görmemişlerdir\\\" denilmiştir. Oysa böyle bir denetim kurumumuzca yapılmamış, herhangi bir numune alınmamış, analiz yapılmamış, bu konu ile ilgili olumlu bir görüş bildirilmemiştir.

Panayır, festival, güreş vb. etkinliklerde geçici ruhsat ve denetim işlemleri ilgili belediye tarafından yapılmaktadır. Burada da belediye tarafından müdürlüğümüze satış yapanlara yönelik herhangi bir denetim ve numune alma talebi olmamıştır.

Hal bu kadar açıkken, doğru olmadığı bilinmesine rağmen açıklamada kurumumuzun isminin neden konu edildiği de anlaşılamamıştır.\\\"

Bigazete bugün mü aklınıza geldi?

Biga İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, bu yazılı açıklamayı Bigazete\\\'ye göndermese, bugüne kadar hiç bir konuda aramadığı Bigazete\\\'yi sıkıştığı zaman muhatap almaya kalkmasa, olup bitenleri gülümseyerek izleyecektik. Gerçek gazeteciler, gerçek medya organları bir gün herkese gerekli oluyor demek ki...

Yasalar açık, yönetmelikler açık, tebliğler açık. Biga\\\'da ve diğer adreslerde çağdışı ve hayvanlara eziyet Deve Güreşleri\\\'nde, sucuk diye nelerin satıldığını Bigazete olarak biz bilemeyiz. Madem ki sucukların sahibi olan firma ve Biga Belediyesi yargı yoluna gideceğini söylüyor, \\\"Domuz eti\\\" iddiası olan medya organı yargıda iddiasını savunur. Bigazete olarak bizim böyle bir iddiamız yok, uzmanı değiliz, yetkili ve sorumlu değiliz.

Oysa Biga İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü sorumlu ve yetkilidir. Bigazete ortamın ve koşulların sağlıksızlığını yazdığında, inceler, denetler ve bir açıklama gönderebilirdi. İşin içine bizim bilemeyeceğimiz \\\"domuz eti\\\" konusu girince mi, dini hassasiyetler gündeme gelince mi yanıt ihtiyacı duyuluyor. Müftülük gibi davranmadan önce, Gıda güvenliği ile ilgili sorumlu gibi davransaydınız, maaşlarınızı hak etmiş olurdunuz.

Türk Gıda Kodeksi Et ve Et Ürünleri Tebliği ortada. Isıl işlem görmüş sucuk tanımı belli. Ya büyük ve küçükbaş hayvan etleri ve yağları karışımı olacak ya da kanatlı hayvan etleri ve yağları. İkisi bir arada olmayacak. Etiketi, üretim tarihi, içeriği yazılı etiketi de olacak. Bu ürünü analiz edecek, kontrol edecek yetki, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığın\\\'da. Biga\\\'da hangi sucuğun içinde ne var bilmesi ve gereğini yapması gereken de Biga İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü.

Eğer mevzuata, gıda güvenliğine aykırı bir durum varsa, görevini yapacaksın ve sonucunu açıklayacaksın. \\\"Ben bilmem\\\", \\\"Ben denetlemedim\\\", \\\"Ben davet etmediler\\\" mazeretleri açıkça sorumsuzluktur.

Biga Belediyesi halkın sağlığını tehdit edecek biçimde, açıkta gıda satışına olanak sağlamakla ne denli suç işlemişse, siz de bu gıda ürünlerini denetlememekle o kadar suç işlediniz.

Sorunu Biga\\\'da halk sağlığı zemininde açıklayın! Parti siyaseti zeminindeki kavganızı da, kendi aranızda sürdürün. Şunun şurasında ne kaldı seçimlere. Biriniz gider, biriniz gelir...

Güncelleme Tarihi: 27 Mart 2018, 18:16
banner4
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER