1923'ten beri ülke böyle rektörler görmedi

0

banner1
1923'ten beri ülke böyle rektörler görmedi
banner2
banner3

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ), Atatürk Kültür Merkezi ve Türkiye Yazarlar Birliği ÇOMÜ Terzioğlu Kampüsü\\\'ndeki Troia Kültür Merkezi\\\'nde \\\"Türk Düşüncesinde Yerlilik ve Millilik Sempozyumu\\\" düzenledi.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer, sempozyumdaki konuşmasında \\\"1923\\\'te kurduğumuz Cumhuriyet\\\'in güçlenip arzuladığımız derecede bağımsız hareket edebilmesine dair umutların yeşerdiği bir dönemden geçiyoruz. 1923\\\'ten beri belki de ilk defa bu derece Türkiye Cumhuriyeti\\\'nin bağımsız, kendi ayakları üzerinde hareket edebilen bir ülke olmaya başladığının heyecanını son dönemde hissediyoruz.\\\" dedi.

Rektör Acer\\\'in verdiği 1923 tarihini, Lozan Antlaşması olarak varsayalım. 1936 Montrö Sözleşmesi Cumhuriyeti kuranların bağımsızlık kavgasının ürünü değil mi? Yoksa Osmanlı sarayına, İngiliz muhriplerinin toplarını nişanlamasını mı \\\"bağımsızlık\\\" sayıyor, Rektör Acer?

1974 Kıbrıs Barış Harekatı, demek ki bir \\\"bağımsızlık\\\" mücadelesi değildi? Süleyman Şah Türbesi taşınması gibi, Kıbrıs Türkleri\\\'ni Konya\\\'ya taşımadıkları için mi \\\"bağımsız\\\" hareket etmemiş olundu?

Uzatmayalım... Türkiye 1923 yılından beri böyle üniversite rektörleri görmedi. Bu da bizim iddiamız. Gerekçelerini merak eden rektörler olursa, köklü üniversitelerin arşivlerinde ne rektörler, ne profesörler varmış, gitsinler ve inceleyip öğrensinler.

ÇOMÜ Rektörü\\\'nün, işte o bilgisiz konuşması:  

\\\"1923\\\'te kurduğumuz Cumhuriyet\\\'in güçlenip arzuladığımız derecede bağımsız hareket edebilmesine dair umutların yeşerdiği bir dönemden geçiyoruz. 1923\\\'ten beri belki de ilk defa bu derece Türkiye Cumhuriyeti\\\'nin bağımsız, kendi ayakları üzerinde hareket edebilen bir ülke olmaya başladığının heyecanını son dönemde hissediyoruz. Tam da bu noktada bu kavramlar özellikle Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından yeniden ifade edilmeye başlandı ancak yerliliği, yerellikle karıştırıp yanlış yorumların yapıldığı, bu kavramla sanki dünyanın geriye kalanından soyutlanıp kopmaya yol açılan bir anlayışın ifadesiymiş gibi sunulmaya çalışıldığı bir dönemi de yaşıyoruz. Bu değerli kavramlarla ilgili doğru yaklaşımların ne olduğunun, yerliliğin ve milliliğin aslında ne anlama geldiğinin, bir toplumun gücünün ne derecede önemli unsurları olduğunun anlaşılabilmesi için iki gün boyunca hocalarımız, düşünürlerimiz görüşlerini ifade edecekler. Bu görüşlerin sahipleri bu alanda çalışmalar yapmış, fikirler oluşturmuş değerli düşünürlerdir.\\\"

Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2018, 18:06
banner4
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER