Müzeler Günü ama Troya Müzesi bitmedi

0

banner1
Müzeler Günü ama Troya Müzesi bitmedi
banner3

17 Mayıs 2018 ve bugün Müzeler Günü. 2018 yılı da Troya Yılı.

Truva Antik Kenti ören yerinde bir Troya Müzesi yapmak için 2012 yılında mimari proje yarışması açılmasına karar verilmişti. 2013 yılında yarışma sonuçlanmış ve proje seçilmişti.

104 bin metrekarelik arazi üzerinde 20 bin metrekare kapalı alana sahip bir Troya Müzesi inşaatı ihalesi, 19 Nisan 2013 tarihinde yapıldı. 18 Mart 2015 tarihinde de inşaatın tamamlanması gerekiyordu. 2016 yılı ilk aylarında ise iç donanımı tamamlanacaktı. 

Bu arada Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye\'de bulunan Truva eserlerini Troya Müzesi\'ne taşımanın yanında,  Moskova\'da bulunan Puşkin Müzesi, Berlin\'deki Arkeoloji Müzesi, ABD ve Japonya gibi 50\'ye yakın ülkeden Troya Hazinesi\'nin de bulunduğu eserlerin iadesi için diplomatik girişimlerde bulunacaktı. 2018 Yılı Troya Yılı ilan edilecek ve 4 bin yıllık tarihi ve mitolojik geçmiş adresinde dünya kültür ve turizmine açılacaktı.

Troya Müzesi için ayrılan para bitti, 2015 yılı sonunda inşaat durdu. Bir takım medya organlarında \"Truva\'ya ilgi sürüyor, gelen turistlerden elde edilen gelirle müze tamamlanacak\" gibi, bir takım yetkililerin akıl mantık dışı açıklamaları, haber diye yayınlandı. İki yıl sonra yani 2017 yılında ikmal ihalesi yapıldı ve inşaata yeniden başlandı.

Bu yıl Troya Yılı ve yarısı bitti. Troya Müzesi 2018 Yılı 17 Mayıs\'ına yani Müzeler Günü\'ne yetiştirilemedi. Bu yıl sonuna kadar tamamlanacağı ifade ediliyor. Siyasetçinin hesapsızlığı, plansızlığı tamamı 50 milyon liraya mal olacak Troya Müzesi - Troya Yılı planını karmakarışık etti. Troya Yılı etkinlikleri için çarçur edilen paraları da yazabiliriz, ancak konuyu dağıtmayalım.

Çanakkale İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz, 17 Mayıs Müzeler Günü nedeniyle \"Sünnet Düğünü tebrik mesajı\" kıvamında bir basın bülteni yayınladı. Müdür Kemal Dokuz, dokuz doğursa, bu koşullarda haber değeri taşıyacak bir içerik nasıl üretebilirdi?...

Bir de sürekli \"haber kaynağı ne diyorsa, okura onu aktarın, yorumlarınızı eklemeyin.\" deniyor. İyi de, yalnızca dediklerini yazınca okur doğru habere nasıl ulaşacak? Haber kaynaklarının yalanları, çarpıtmaları, hesapsız ve plansız açıklamalarını aynen aktardığımızda, neden \"medya yalan yazıyor\" diye suçu gazetecilere atıyorsunuz, o halde?

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2018, 12:09
banner4
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER