Trakya'nın Bocuk Gecesi gerçekleştirildi

0

banner1
Trakya'nın Bocuk Gecesi gerçekleştirildi
banner2
banner3

Edirne’nin Keşan ilçesine bağlı Çamlıca köyünde gerçekleşen geçmişi de pek bilinmeyen ‘Bocuk Gecesi’ bu yıl da renkli görüntülere sahne oldu. Keşan Ticaret ve Sanayi Odası ile Çamlıca Kültür ve Turizm Derneği önderliğinde düzenlenen gecede, beyaz çarşaf giyip yüzlerini boyayan gençler, vatandaşlara kabak tatlısı ikram etti. Daha sonra sokaklara çıkan yüzleri boyalı gençler, pencerelere vurarak ev sakinlerini korkuttu, köy kahvesinde yaşlılarla sohbet etti.

Keşan Ticaret Borsası Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, geçen yıl bakanlık envanterine giren ‘Bocuk Gecesi’nin bu yılda UNESCO aday listesine alınması için çalışmaların yapıldığını söyledi.

Bocuk Gecesi, Halloween, Cadılar Bayramı

Yeryüzünde halklar, tarih boyunca farklı takvimler kullandığından olmalı, birbirine benzer inanç kaynaklı törenler, çoğu kez hem tarih değiştiriyor ve hem de anlamını. Her yönüyle bir Pagan (Çok tanrılı dinlerden tek tanrılı dinlere geçişte, bilinmeyen güçleri tanrı kimliği ile kutsamak ve onlarla iletişime geçmeye çalışmak) geleneği olduğu görülen Halloween (Cadılar Bayramı), 31 Ekim\\\'de kutlanırken, aynı geleneksel kökenden gelen Trakya\\\'daki Bocuk Gecesi Ocak ayının ilk haftasında düzenleniyor. Bugün gerçekleşen Çamlıca köyündeki son derli toplu canlı örnek olabilir, ancak yakın geçmişe kadar hayli yaygın bir bir gelenekti. Hızır Takvimi\\\'ne göre yıl 2 aydan oluşur, Hıdırellez ve Kasım. Pagan inanca sahip Trakya, Milattan Sonra 100. yıllarda Hıristiyanlaşır, 1500\\\'lü yıllardan itibaren de Müslümanlaşır. Bu gelenek de önce Hıristiyan inanışına ve Miladi Takvime göre şekillenir, daha sonra da İslami gelenek ve Ay takvimiyle de zamanı değişir. İklim koşullarının da etkisi olan bu değişimi Hıristiyan dünyası, İrlandalıların atası Keltler\\\'e ait diye kabul eder, Balkanlar\\\'da ise Traklara kadar izlerini bulmak olasıdır. Pagan inancının, Orta Asya Türkleri\\\'nden, Kuzeyde Vikinglere, Afrika\\\'da Mısır\\\'a dek dünyanın her yerinde, bugün bile izleri bulunmaktadır. Cadı, tatlı kabağı feneri, Bocuk Domuzu, Yumurta gibi tören araçları vardır.

Bocuk UNESCO yolunda

Edirne İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Hacıoğlu, bugünden itibaren Bocuk Gecesi’nde dağıtılan kabak tatlısının Milli Yiyecek olarak anılmasını istedi. Hacıoğlu, “Bocuk bin yıllık bir Türk geleneğidir. Bocuk Gecesi ve Çamlıca artık bir destinasyon olmuş. Bakanlık envanterine de Bocuk’u da işlersek. Hıdrellez gibi, Kırkpınar gibi Ebru gibi UNESCO Kültür Mirası Listesi’nde olma yolunda emin adımlarla ilerleyecek ve buraya gelecek insanların sayısı kat ve kat artacaktır” dedi.

Bocuk Gecesi\\\'nin, kış mevsimindeki en sert gecenin simgesi olduğu, bu gece suya atılan tahtanın, sabah su üzerinde donmuş olarak bulunması halinde o evdekilerin yıl boyunca sağlıklı, dayanıklı ve güçlü olacağı varsayılıyor. Türk halk kültürüne ait gecede her evde mutlaka kabak pişiriliyor, bunun yanı sıra ince akıtma, kar suyunda haşlanmış mısır, armut, ayva, çekirdek, badem, kuzinede fırınlanmış yer fıstığı ve ceviz yeniliyor. Aile halkı, komşular ve akrabaların katıldığı gecede, gençler çarşaflara bürünerek komşularını \\\"Bocuk geliyor\\\" diye korkutuyor. ‘Bocuk’ diye adlandırılan varlığın beyazlar içinde, insan görünümünde gezdiğine, \\\"Bocuk karısı\\\"nın kabak pişen eve gelip kötülük yapmayacağına inanılıyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Ocak 2018, 23:31
banner4
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER