Hüznün Meyvesi'ni gücü yeten yesin

0

banner1
Hüznün Meyvesi'ni gücü yeten yesin
banner2
banner3

Kestane denilince kalitelisi Bursa, Yalova, Balıkesir, Kütahya, Yalova, Çanakkale ilk akla gelen iller. Kestane Şekeri denilince de Bursa.

Yeni sezon kestane pazara çıktı, açılışı kilosu 70 liradan yaptı ve şimdilerde 30 liraya inmiş görünüyor. Bol mevsiminde yenebilir olanın ineceği son fiyat da düşsün 20 lira. Kestane Şekeri\'nin sadesinin bile kilosu 50 lirayı geçti. Kestane ağacı kuşağındayız, ama kestane ağacı dikmiyoruz, doğada zaten var olanlar azlıyor, verimi de düşüyor.

Sonbaharda hasat edilmesi dolayısıyla \"hüznün meyvesi\" olarak nitelendirilen kestanenin kebabı kadar, şerbetli kazanlarda kaynatılarak yapılan şekeri ve çikolatalısı da ilgi görüyor. Kavanozlarda ya da hediyelik paketlerde satışa sunulan kestane şekeri, yerli ve yabancı turistlerin özellikle Bursa\'ya uğradığında mutlaka tattığı lezzetler arasında yer alıyor.

Bursa\'da kestane şekeri üreten firmalardan 23 yıllık deneyimli birinin ortağı ve genel müdürü Mümin Akgün, AA muhabirine açıklamalarda bulundu. Kestane üretiminin bu yıl Bursa\'da ve diğer bazı noktalarda fazla olmadığını belirten Akgün, \"Bu durum, fiyat açısından bizi etkiledi. Ham madde fiyatlarımız yüzde 70\'e varan oranlarda yükseldi. Bu doğrultuda kestane şekerinin de fiyatı artacak.\" dedi.

Türkiye\'de 55-60 bin ton civarında kestane üretimi olduğunu ve bunun yaklaşık yüzde 20\'sinin Bursa\'da yapıldığını dile getiren Akgün, şöyle konuştu:

\"Bu konuda dünyada ikinci sıradayız. Çin, 1 milyon tonluk üretimle birinci sırada yer alıyor. Bursa olarak kestane şekeri konusunda söz sahibi olduğumuzu söyleyebiliriz. Ham maddeyi Bursa ile Yalova, Kütahya, Balıkesir, Kocaeli, İzmir, Manisa, Aydın ve Çanakkale\'den alıyoruz. Bu illerdeki bazı kırsal bölgelerde kara elmas diye geçiyor kestane. Bu yerler göç vermiyor göç alıyor çünkü son yıllarda kestaneden iyi gelir elde ediyorlar.\"

Türkiye\'de 42 kestane şekeri üreticisi firma bulunduğunu ifade eden Akgün, bunun 40\'ının Bursa\'da, 2\'sinin Aydın\'da olduğunu aktardı.

Akgün, kestane şekerinde yıllık 3 bin ton olan ülke üretiminin yüzde 95\'inin Bursa\'da gerçekleştiğine dikkati çekerek, \"Bursa\'daki firmalar, 9 ilden aldığı kestaneyi şekerliyor, çikolatalıyor ve ülkenin dört bir tarafına gönderiyor. Yurt dışına da kestane şekeri satıyoruz.\" dedi.

Güncelleme Tarihi: 04 Aralık 2017, 14:56
banner4
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER