Ayhan Gider dediğini yaptı, aday olmadı

0

banner1
Ayhan Gider dediğini yaptı, aday olmadı
banner2
banner3

Ak Parti\\\'ye Çanakkale\\\'de 2 milletvekili koltuğu kazandıran isim olarak kayıtlara geçen Ak Parti Çanakkale Milletvekili Ayhan Gider, milletvekili adaylık başvuru süresi dolduğunda, partiden yapılan açıklamaya göre adaylık başvurusu yapmayan milletvekilleri içinde yer aldı.

24 Haziran\\\'da gerçekleştirilecek 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Sorgun, AK Parti’den milletvekili aday adaylığı için başvuruda bulunmayan mevcut milletvekillerinin isimlerini açıkladı. Buna göre Mehmet Müezzinoğlu, Burhan Kayatürk, Ekrem Erdem, Hüseyin Samani, İsrafil Kışla, Hüseyin Şahin, Ahmet Davutoğlu, Murat Göktürk, Fatma Seniha Nükhet Hotar, Hasan Özyer, Cemalettin Kani Torun, Mehmet Ali Pulcu, İbrahim Mustafa Turhan, Recep Konuk, Coşkun Çakır, Cemil Çiçek, Mehmet Ali Şahin, Ali Babacan, Beşir Atalay, Özcan Ulupınar, Ayhan Gider, İsmail Kahraman milletvekilliği aday adaylığı başvurusu yapmadı.

Bigazete\\\'ye aylar önce, yayınlanmamak koşuluyla \\\"Erken seçim olsa da, görev sürem dolsa ve köyüme dönsem. Gelecek dönem milletvekili olmak istemiyorum\\\" demişti. Biz de kendisine \\\"Bülent Turan parti içinde Grup Başkanvekili olarak zirvede, gelecek dönem bakanlık isteyecektir. Siz de aday olmazsanız, Ak Parti\\\'nin Çanakkale\\\'de işi zor\\\" demiştik.

7 Haziran 2015 Genel Seçimleri\\\'nde Çanakkale İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği\\\'nden istifa ederek aday adayı olan ve ancak aday yapılmayan Ayhan Gider, henüz emekli olmadığı halde görevine geri dönmemişti. Ak Parti Çanakkale\\\'de 1 milletvekiline inince, 1 Kasım 2015 Genel Seçimleri\\\'nde ikinci sıraya konarak partisine ikinci koltuğu kazandırmış ve kendisi de milletvekili seçilmişti. Bunda, yıllarca tarım müdürlüğü ve İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği yaptığı süreçte, partili partisiz il çapında sevilmesinin ve saygı gösterilmesinin katkısı büyüktü.

Neden aday değil

Ayhan Gider\\\'e açık açık sorduk:

-Neden aday değilsiniz. Aday adayları içinde sizin etki gücünüzde bir isim görmüyoruz.

-Siyaset, insanların önü açılarak yapılmalıdır. Ben diğer arkadaşlarımın önünü açmaya çalışıyorum.

-Önü açılan bir kardeşimizi 7 Haziran Genel Seçimleri\\\'nde gördük. Kendisi kapattı.

Gider: Ben aday yapılmadığım 7 Haziran seçimlerinde de çok çalıştım.

-Size aday olmanız için baskı gelmedi mi?

Gider: Çanakkale yerelinde örgütlerimizden elbette geldi. Genel Merkez ise henüz hiç bir milletvekili için herhangi bir tepki göstermiş değil. Bakan olabileceğini düşündüğümüz arkadaşlarımız ve hatta Başbakanımız bile milletvekili adaylığı başvurusu yaptı. Başvuru yapmayanların listesi bugün açıklandı. Az sayıda ve onlardan benim gibi kişisel irade beyanında bulunan bir kaç isim dışında zaten diğerleri milletvekili adayı yapılmayacaktı, bunu biliyoruz.

-Gnel Merkez aday adaylığı başvurularından sonra mı tavrını belirleyecek?

Gider: Evet!

-Peki, size \\\"Aday olacaksın\\\" denirse ne yapacaksınız?

Gider: Ben bir irade beyanında bulundum. Genel merkez ısrarla görev verirse görevden de kaçmam.

-Milletvekili olmadığınız durumda, herhangi bir kamu görevi teklif edilirse ne yaparsınız?

-Çanakkale\\\'de herhalde teklif edilmez, çünkü yapmam. Ben o aşamaları aştım. Merkezi yönetimden yapabileceğim bir görev yüklenirse, onu düşünürüm. Normal koşullarda, köyüme dönmek istiyorum.

-Seçmenin sizin siyasi çalışmanızı değil, sizin adaylığınızı önemsediğini izledik, çok iyi biliyoruz. Partiniz Çanakkale\\\'de mevcut durumunu bu koşullarda koruyamaz.

Gider: İstekli arkadaşlarımız var ve ben de onların önünü açmak istiyorum, onlara verdiğim mesaj da bu olsun.

Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2018, 21:37
banner4
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER