Çan'da Çanakkale silindi Bodur geldi!

0

banner1
Çan'da Çanakkale silindi Bodur geldi!
banner3

Türk sanayiciliğinin duayen adıydı Dr. İbrahim Bodur. Geçtiğimiz günlerde vefat etti. Çanakkale\'nin Çan ilçesi bugünkü durumunu İbrahim Bodur\'un yaptığı yatırımlara ve sosyal sorumluluk projelerine borçlu.

Çan Belediye Meclisi, vefasını bir şekilde göstermek durumundaydı ve meclis toplantısında oybirliği ile aldığı kararla gösterdi.

Buraya kadar olağan bir vefa durumu söz konusu.

Çan ilçesinin en büyük caddelerinden biri Çanakkale Seramik Fabrikaları\'na giden Kalebodur Caddesi. Merhum İbrahim Bodur\'un adının verilmesi gereken en doğru cadde Kalebodur Caddesi\'ydi. Belediye Meclisi, bu cadde yerine Çanakkale Caddesi\'nin adını değiştirdi ve Dr. İbrahim Bodur Caddesi yaptı.

Kentler insanlardan daha uzun ömürlüdür. Kentlerin cadde ve sokaklarına, meydanlarına o kente çeşitli alanlardan değer katmış insanların adlarının verilmesi gerekir. Bugünden sonra da, Çan\'ı Çan yapan başka insanlar vefat edecektir ve onların adları da verilecektir, verilmelidir de... Doğru mekanlara ama...

Dr. İbrahim Bodur, Çan\'ı Çan yaparken, yönünü sanayi yatırıımlarına çevirmişti ve caddesi de Kalebodur Caddesi\'ydi. Çanlılar bilir, Çan\'da Çan ile ilgisi bulunmayan nice siyasal kişiliğin adlarını taşıyan cadde ve sokaklar var. Elbette onlar da değerli ve önemliler, ancak Çan ilçesinin tarihsel kültürel anlamları sıralamaya konsa acaba nerelerde olur, düşnülmelidir. Semih Sancar gibi, Bülent Ecevit gibi, Turan Güneş gibi... Çan\'dan, Çanakkale adının silinmesini, belki de Dr. İbrahim Bodur da istemezdi. Sonuçta kendi kurduğu yatırımlarının asıl adı Çanakkle Seramik Fabrikaları idi.

Anımsatalım istedik.

Güncelleme Tarihi: 08 Haziran 2016, 18:29
banner4
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER