Çanakkale Seramik sosyal medya spekülasyonu

Sosyal medyada "Çanakkale Seramik Fabrikaları 2 bin işçiyi ücretsiz izne çıkardığını duyurdu" yalanı, işverenden çok işçiyi tedirgin etti.

banner1
Çanakkale Seramik sosyal medya spekülasyonu
banner2
banner3

14 Şubat 2019 akşam saatlerinden bu ana kadar (15 Şubat 2019 Cuma, saat 14:24), "Çanakkale Seramik Fabrikaları Çan tesislerinde, 2 bin işçinin ücretsiz izne ayrıldığı, fabrikalarda da üretimin durdurulduğu" spekülasyonu sosyal medyada paylaşılıyor. Türkiye'nin toprak sanayiindeki en büyük ve en güçlü kuruluşu hakkında, değerli bir tiyatro sanatçısı Orhan Aydın adı kullanılarak yapılan ve giderek yayılan bu spekülasyon, doğru değil.

Mevcut ekonomik krizi en şiddetli yaşayan inşaat sektörüne seramik ürünler üreten Çanakkale'nin Çan ilçesindeki Çanakkale Seramik ve Kalebodur fabrikalarının, bu krizden etkilenmesi olağan bir durum. Geçtiğimiz günlerde sınırlı sayıda işçi izne çıkarmalar da yaşanmıştı. Çan'daki güvenilir kaynaklardan elde ettiğimiz bilgilere göre, bu işçiler de işe geri çağrılarak, yeni siparişler için üretime katıldılar. Bu hafta ise herhangi bir çalışma ilişkisiyle ilgili bir sorun bulunmuyor.

Pazar Köy'ü yıllar önce Çan adıyla kocaman bir ilçe haline getiren Çanakkale Seramik, daha önce Bigazete'nin de yazdığı gibi işçi hakları konusunda son yılların en acımasız firmalarından birine dönüştü. İşçilerin sendikalaşmasına kesin karşı çıkan bir yönetime sahip. Sosyal medya yalanının bu gerçeğe yaslanarak, sığ bilgilerle yetinen bakıcıları (okurları değil) ikna edici olduğu da bir gerçek.

Bir başka gerçek ise, Türkiye'de sermaye yapısı en güçlü grupların başında Kale Grubu geliyor. İsterse, bir yıl boyunca fabrikalarda işçilerini hiç çalıştırmadan sabahtan akşama dek yedirir, içirir, eğlendirebilir. Geçmişte Çan ve Yenice'de sosyal sorumluluk projelerinin neredeyse tamamı bu gruba aitti.

Bu tür sosyal medya spekülasyonları yerine, yasalara karşı sorumluluğu bulunan Bigazete gibi yasal, klasik medya organlarına ve sosyal medya paylaşımlarına güveniniz. Bize son 12 saattir gelen bıktırıcı "doğru mu, yalan mı?" sorularına gerek kalmaz, biz de sosyal medya yalanları ile zamanımızı harcamayız.

Güncelleme Tarihi: 18 Şubat 2019, 09:53
banner4
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER