Çok şükür biri yazdıklarımızı anladı!

0

banner1
Çok şükür biri yazdıklarımızı anladı!
banner3

Bisiklet, insanlığın en değerli buluşlarından biri. Çevre dostudur, denge-dikkat-hareket üçlüsüyle insan dostudur, ekonomiktir, aile boyudur, sınıflar arası farklılığı azaltır, ifrat-tefrit arasında \"makul olanı\" dır...

Bakmayın \"şeytan arabası\" denmesine, bisikletin mucizelerine bilgisi yetmeyenlerin çamurudur o söz. Belki biraz da kolayca çalınabildiği için \"Şeytana uyanların gözdesi\" olduğu için denmiş olabilir. Çanakkale ili Asayiş Raporları\'nda kadroludur ve biz de bisiklet hırsızlığı haberleri yazmaktan, yerel yöneticileri \"gerekli altyapı yatırımını yapmaları\" için uyarmaktan bıkmışızdır.

İşte ilk umutlandırıcı açıklama Çanakkale Belediyesi\'nden:

Çanakkale Belediyesi, kent içinde bisiklet kullanımının yaygınlaşması ve bisikletin daha güvenli kullanımı için çalışmalarını sürdürüyor.

Kent genelinde yapılan ve yapımı devam eden bisiklet yollarını bir ağ haline getirme çalışmaları kapsamında mevcut bisiklet yollarının rehabilitasyonu ile “Şehir İçi Yollarda Bisiklet Yolları, Bisiklet İstasyonları ve Bisiklet Park Yerleri Tasarımına ve Yapımına Dair Yönetmelik” hükümlerine göre gerekli işlemler gerçekleştirilmektedir. Bu kapsamda kent içerisinde Kordonboyu, Çarşı Caddesi, Atatürk Caddesi, Sarıçay kenarındaki yürüyüş alanları, Aziziye Caddesi, Barış Kordonu, Troia Caddesi olmak üzere AVM’ler Bölgesine kadar uzanan bir ringde bisiklet yolu için boyama ve işaretlendirme çalışmaları gerçekleştirilmekte olup, bisiklet yollarının araç ve yayalar için de dikkat çekici bir hal alması sağlanmaktadır.

Aynı zamanda, bisiklet kullanıcılarının bisikletlerini park edebilmeleri için yeni bisiklet park aparatları da kentin çeşitli noktalarına yerleştirilmektedir.

Önümüzdeki süreçte bisiklet yollarının kentin tamamına yayılması, bu sayede karbon salınımının azaltılması ve toplu taşım sistemine ara imkanlar oluşturulması planlanmaktadır. Çanakkale Belediyesi aynı zamanda kentlileri, çevre dostu bir ulaşım aracı olan bisikletin kullanılmasına özendirmek için elektronik akıllı bisiklet kiralama sistemini de yakın bir zamanda kentlinin hizmetine sunmayı planlamaktadır.

Güncelleme Tarihi: 09 Haziran 2016, 18:25
banner4
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER