İl Genel Meclisi sahte çevreci tezgahını bozdu

0

banner1
İl Genel Meclisi sahte çevreci tezgahını bozdu
banner2
banner3

Çanakkale Boğazı\\\'nın İntepe Erenköy ile Çınarlı köyü sınırları. Uzun süredir rüzgar enerjisine uygun bulunduğu için kamudan kiralanan orman arazisinde rüzgar santralları kurma girişimi vardı. Kararı verecek Çanakkale İl Genel Meclisi olduğu için, enerji üretim alanı kararı 2014 yılı sonunda meclise sunulmuştu.

Meclis talebi onaylamış ve karar askıya çıkmıştı. Çanakkale\\\'nin sahte çevreci yapılaşma rantçıları lobisi harekete geçti ve karara \\\"Erenköy\\\'ün genişleme alanı\\\" diyerek itiraz etti. Dönemin Çanakkale Valisi de kararı İl Genel Meclisi\\\'ne geri gönderdi.

İşin içine vali kararı da girince, hangi meclis üyesi arkasında hangi rant tezgahı var, anlayamadı? Çanakkale Boğazı\\\'nın manzaralı betonlarından çevrecilik yapan ünlü isimler karşı çıkıyorlardı, etkilendiler. Daha önce onayladıkları kararı bu kez \\\"Burası Erenköy\\\'ün genişleme alanı\\\" diyerek reddettiler.

Sahte çevrecilerin bildiği, ancak il genel meclisi üyelerinin dikkatinden kaçan iki konu vardı. Yörede henüz kazısı planlanmamış antik kent bulunuyor. Nüfusu yıllardır sürekli azalan ve bu yüzden beldeden köye dönüşen Erenköy\\\'ün genişlemesinden söz edilemeyeceği gibi, rüzgar santrallarına 350 metre mesafedeki araziler de tarım alanı.

Erenköy\\\'e 1 kilometre mesafedeki orman alanında rüzgar santralı kurma amacındaki  girişimciler, yargı yoluna gittiler. Yargı da usul yönünden, haklı biçimde \\\"Yetki İl Genel Meclisi\\\'dir. İstemiyorlarsa, rüzgar santralı kurulamaz\\\" dedi.

Çanakkale\\\'nin betoncu-rantçı sahte çevrecileri, maçı kazandıkları için çok mutlu oldular. İl Genel Meclisi üyelerini, boğaz manzaralı yapılaşma iştahlarıyla etki altına almışlar, ellerini ovuşturuyorlardı. Yöredeki tarım alanlarının 5 dönümü için inşaat firmalarından 5 milyon lira istemeye başladılar.

Girişimciler projelierini revize ettiler, rüzgar santralı sayısını 17\\\'den 15\\\'e düşürdüler ve dosya yeniden İl Genel Meclisi önüne geldi. Yenilenebilir enerji üretecek ve üstelik ölçeği oldukça küçük bir yatırıma karşı bu kadar baskı olmasından kuşku duyan il genel meclisi üyeleri, baskının sebebini merak edince, sahte çevrecilerin uyanıklarını da görmeye başladılar.

Bugün İl Genel Meclisi\\\'nde oylama vardı. Olay iktidar ile muhalefetin karşı karşıya geldiği bir konu değildi. AK Parti grubu da CHP grubu da ortadan adeta ikiye bölündüler. MHP ve İyi Parti üyelerinin de katılımıyla, 18-16 oyla, rüzgar santralı projesine izin verilmesi kararı çıktı.

Karar çıkar çıkmaz inşaat rantçısı lobi, Çanakale İl Genel Meclisi üyelerine, akıl almaz biçimde, onurlarına yönelik suçlamalara başladılar. Sosyal medyada paylaştıkları hakaretler, yenilir yutulur cinsten değil.

Bu sahte çevreci rantçılar bir yandan yenilebilir enerjiye karşı çıkarken, diğer yandan bir yerel televizyon kanalına çıkıp \\\"Bu alan Çanakkale Boğazı\\\'nı gören en güzel alan. Erenköy için, Çanakkale için, Türkiye için bu bu alanı ayırmalıyız\\\" diyecek kadar ileriye gitmişlerdi.

Çanakkale Boğazı sırtlarındaki tarım alanlarının betonlaşması onlara göre doğru, arka taraflarına 15 tane rüzgar santralı konması kötü.

Bigazete olarak merak ettiğimiz konu şu:

On bin dönümlük tarım arazisi, uzağında kurulacak 15 rüzgar santralı sayesinde tarım arazisi olarak kalacak. SİT alanı içindeki antik kent ortaya çıkarılabilecek. Bu gerçekler ortadayken, verdiği kararla yöredeki doğal yapıyı koruma altına alan Çanakkale İl Genel Meclisi\\\'nin 18 üyesi, nasıl olup da \\\"Avanta alan ahlaksızlar\\\" konumuna sokulabiliyor?

Rüzgar santralları yapılmadığında, tarım arazilerini betonlaştırma hesapları yapanlar ve inşaat firmalarından rekor bedeller isteyenler; bu gerçekler ortadayken; nasıl ahlaklı, doğa sever, çevreci oluyorlar?

Ne zaman namuslular, namussuzlar kadar cesur olacak?

Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2018, 16:32
banner4
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER