İl Genel Meclisi Vikingler ile kardeş oldu!

0

banner1
İl Genel Meclisi Vikingler ile kardeş oldu!
banner3

Çanakkale İl Genel Meclisi, 2016 Haziran olağan meclis toplantılarını tamamladı. Meclisin aldığı kararlar aşağıda yer alıyor. İmar değişikliklerinden başka işi kalmamış görünen il genel meclisleri ile belediye meclislerinin kararlarını, o kararları aldıranların dışında belki de yalnızca biz okuyouz.

Bu kez, kararlar içinde özellikle ikisi dikkatimizi çekti.

İl Genel Meclisi, Çanakkale\'yi St John\'s kenti ile kardeş yaptı. Kanada Federasyonu\'na en son katılan ülke Newfoundland & Labrador. Kuzey Kutubu\'na yakın, Atlas Okyanusu kıyısında. Labrador anakaraya bağlı bir yarımada, Newfoundland yani \"Bulunan Son Diyar\" da bir büyük ada. İşte bu adadaki 200 bine yakaşan nüfusuyla St John\'s da eyaletin başkenti. Eskimolar ve Vikingler döneminden kalma çok eski bir kent. Çanakkale\'den kalabalık, ancak Çanakkale\'den tenha görüntüde. Üniversite ve bilim kenti. Kutuba yakın olduğuna ve yazın ancak bir gün 23 derece sıcaklık gördüğüne bakmayın, kışın en soğuk gecesinde bile sıcaklık Çanakkale ortalamasında, eksi 8\'i pek geçmiyor. Yine de hava puslu değilse, okyanusta akıp giden buzdağlarını seyredebilirsiniz.

Peki... Çanakkale ile ne alaka?

Soruşturduk, pek de akla uygun gelmeyen, St John\'slu turistler sık sık Çanakkale\'ye geliyorlarmış da, onlar istemiş yanıtları geldi. Yahya Peygamber yani Aziz John da geçmiş peygamberlerin çoğu gibi İbrani kökenli. Güneyimizden çıkıp taaa oralara falan gitmiş değil tabii, adı vrilmiş sadece. Zaten dünyanın her yerinde adına yapılmış sayısız kilise, bazilika var. Onun adı verilen en uzaktaki kent ile \"Kardeş Kent\" kararı verecek AKP\'li İl Genel Melisi üyesi yoktur, herhalde... CHP\'lilere sorduk, \"Bu teklif bizden çıkmadı, getirdiler kabul edildi\" dediler.

ÇOMÜ kaynaklı olabilir mi diye merak ettik. St John\'s Memorial Üniversitesi ÇOMÜ ile kıyaslanamayacak ölçüde önemli bir üniversite, ama herhangi bir işbirliğine raslmadık.... Parası olan Türkler de öğrenci gönderebiliyor. Yakını orada öğrenci olan il genel meclisi üyesi soruşturduk, çok çok göndermeyi düşünen olabilir. Geriye bir tek gerekçe kalıyor. Yurtdışına çıkmak için seçilen il genel meclisi üyeleri içinde Avrupa gezilerinden sıkılmışlar olabilir, doğa fotoğrafına meraklılar önermiş olabilir. Kardeş Kent olunca, nezaketen ziyaret etmek de lazım yani... Eğer tahminimizi kötü niyetli buluyorsanız, son bir seçeneği daha paylaşalım.

St John\'s Dünya Enerji Kentleri Birliği üyesidir. Balıkçılık tarihe gömülünce, petrol ve doğalgazın merkezi haline geldi. Çanakkale de enerji kardeşliği için en uygun kent.

Hisarlı - Geredelli yolu

Biga\'nın en güzel köylerinden Hisarlı ile Geredelli köyleri arasındaki 3 kilometrelik yol, Çanakkale İl Özel İdaresi yol ağına alındı. Umarız en kısa sürede yapımı, bakımı yapılır. Mangal kömürü üreticileri, gurbetçi işçilerine oralarda yeni bir yerleşim yeri mi kurar, birileri gelip arazileri mi toplar, izleyip göreceğiz.

Çanakkale İl Genel Meclisi 2016 Haziran kararları:

57 Nolu Karar ile; Kanada’nın Newfoundland & Labrador Eyaletinin başkenti St.John’s ile Çanakkale arasında kardeş şehir ilişkisi kurulmasına karar verildi.

58 Nolu Karar ile; İlimiz Çan İlçesi Çamköy Köyü Tuzluk Mevkii 261 parselde bulunan taşınmaz için hazırlanan “Yenilenebilir Enerji Kaynaklarına Dayalı Üretim Tesis Alanı (GES)” amaçlı 1/5.000 ölçekli Nazım İmar Planı ve 1/1.000 ölçekli Uygulama İmar Planı teklifinin onayı hakkındaki talebin kabulüne karar verildi.

59 Nolu Karar ile; İlimiz Çan İlçesi Dondurma Köyü Darıalan Mevkii H17C13B pafta, 143 ada, 25 parselde bulunan taşınmaz için hazırlanan “Enerji Üretim Alanı (Güneş Enerji Santrali)” amaçlı 1/5.000 ölçekli Nazım İmar Planı ve 1/1.000 ölçekli Uygulama İmar Planı teklifinin onayı hakkındaki talebin kabulüne karar verildi.

60 Nolu Karar ile; İlimiz Lapseki İlçesi Şevketiye Köyü Ortakışla Mevkii 314 parselde yer alan taşınmaz için hazırlanan “Yenilenebilir Enerji Kaynaklarına Dayalı Üretim Tesis Alanı (RES)” amaçlı 1/1.000 ölçekli Uygulama İmar Planı değişikliği (Çekme mesafesine ilişkin değişiklik) teklifinin onayı hakkındaki talebin kabulüne karar verildi.

61 Nolu Karar ile; İlimiz Ayvacık İlçesi Korubaşı Köyü Köyiçi Mevkii 162 ada, 6 parsel numarasında bulunan taşınmaz için hazırlanan “Turizm Tesisi” amaçlı 1/5.000 ölçekli Nazım İmar Planı ve 1/1.000 ölçekli Uygulama İmar Planı teklifinin onayı hakkındaki talebin kabulüne karar verildi.

62 Nolu Karar ile; İlimiz Ayvacık İlçesi Büyükhusun Köyü Namazgah Mevkii 125 ada, 7, 129, 130, 131, 132, 133 parsel numaralarında kayıtlı taşınmazlar için hazırlanan “Eko Turizm” amaçlı 1/5.000 ölçekli Nazım İmar Planı ve 1/1.000 ölçekli Uygulama İmar Planı teklifinin onayı hakkındaki talebin kabulüne karar verildi.

63 Nolu Karar ile; İlimiz Ayvacık İlçesi Ahmetçe Köyü Hebibçe Mevkii 102 ada, 19 numaralı parselde kurulması planlanan “Hazır Beton Üretim Tesisi (90 m3/saat)” projesi için “Sanayi Alanı” amaçlı 1/5.000 ölçekli Nazım İmar Planı ve “Beton Santrali” amaçlı 1/1.000 ölçekli Uygulama İmar Planı teklifinin onayı hakkındaki talebin kabulüne karar verildi.

64 Nolu Karar ile; İlimiz Merkez İlçe Yapıldak Köyü Saltık Mevkii 1985 ve 1986 parseller için hazırlanan 1/1.000 ölçekli Uygulama İmar Planı değişikliği teklifinin onayı hakkındaki talebin kabulüne karar verildi.

65 Nolu Karar ile; İlimiz Biga İlçesi Gürgendere Köyü ile Hisarlı Köyü arasındaki yaklaşık 3 kilometre uzunluğundaki yolun İl Özel İdaresi yol ağına dahil edilmesine karar verildi.

 

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2016, 14:36
banner4
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER