Karne fobisine dikkat!

0

banner1
Karne fobisine dikkat!
banner3

Çanakkale Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğine bağlı Çanakkale Devlet Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Dr. Alp Akça, çocuklarda karşılaşılan karne fobisi hakkında tüm ebeveynleri uyararak, çocuklar da bu sorunun aile desteği ile çözülebileceğini açıkladı. 

Çanakkale Devlet Hastanesi Psikiyatri uzmanı Dr. Alp Akça, genellikle aşırı koruyucu kollayıcı, beklentileri yüksek ailelerin çocuklarında yaşanan okul performansında azalma ve buna bağlı karne notlarındaki düşüklüğün, yüksek kaygı ve gerginliğe yol açtığını söyledi. Akça, “Çocukların bu durumu aileleriyle paylaşmaktan ziyade kendi başlarına notları değiştirme çabasından tutun da kendine zarar verme davranışlarına kadar farklı yöntemlerle halletme çabası içerisine girebilmektedirler.

Gelişebilecek sevimsiz olay ve davranış patolojilerine karşı anne babalara önemli görevler düşmektedir. Her zaman çocuğumuzla iletişim halinde olmaya çalışmak, ‘Sen en iyisini yaparsın, biz sana güveniyoruz’ gibi aşırı sorumluluk yükleyici tutum içerisinde olunmamalı. Bunun yerine, ‘Senin elinden geleni yaptığına inanıyoruz. Her şeyin telafisi var. Sonuç ne olursa olsun, biz senin arkandayız’ şeklinde kaygıyı paylaşımcı yaklaşımlar, oluşabilecek karne fobisi ve krizini önlemede etkin rol oynamaktadır” dedi. Akça, anne ve babaların bu konuyu hafife almadan çocuklarının daima yanlarında olmalarını istedi.

Güncelleme Tarihi: 16 Haziran 2016, 10:47
banner4
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER