Kaz Dağı eteklerinde Çevre Günü etkinliği

0

banner1
Kaz Dağı eteklerinde Çevre Günü etkinliği
banner3

Çanakkale\'nin Yenice ilçesinde, 5 Haziran Dünya Çevre Günü ve Çırpılar Termik Santralı projesine tepki ve Kaz Dağları\'na sahip çıkma amacıyla çeşitli gruplarca ortaklaşa bir etkinlik düzenlendi. İda Dayanışma Derneği, Yeşil Yenice Dayanışması, Zirve Dağcılık, Çanakkale Kent Konseyi Çevre Meclisi ve Çanakkale Belediyesi tarafından düzenlenen etkinliğe CHP İl Başkanı Nejat Önder, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ve CHP Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek de katıldı.

CHP İl Başkanı Nejat Önder etkinlikle ilgili açıklamasında şunları söyledi:

Geçtiğimiz günlerde \"Çevre Savunması\"nın partisi olmaz anlayışından hareketle AKP İl Başkanı Hanımefendiyi Yenice\'de gerçekleştirilecek Çevre etkinliklerine davet etmiştim. Kendisi de \"Davete icabet sünnetir\" şeklinde bir cevap vermişti. Herhalde programı uymadı ki etkinliklere katılamadı. Kendisine diyorum ki \"Nasıl olsa Çanakkale\'de çevre mücadelesi sürecek ve bizler de Çanakkale Halkı\'nın hassasiyetlerini dile getirmeye devam edeceğiz. Mutlaka programının uyacağı bir etkinlik olur. Çünkü Allah\'ın bize bahşettigi bu güzellikleri korumak farzdır.\"

CHP Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek de şu mesajı verdi:

\"Geçmişten miras aldığımız değil, gelecek kuşaklardan ödünç aldığımız\" çevremiz artık üzerine yüklediğimiz yükü kaldıramaz duruma gelmiştir. Doğada gördüğümüz her farklı, yeni hareket, aslında doğanın insana karşı bir isyanıdır. Bu isyana kulak vermek zorundayız. Gelecek kuşaklarımızın sahip olması gerektiği zenginliği \"mirasyedi bir evlat\" gibi tüketemeyiz. Bizim görevimiz, yaşanabilir bir doğayı onlara teslim edip, tarih sahnesinden çekilmektir.

Dünya Çevre Günü söz konusu olduğunda, en çok sesin, sözün yükselmesi gereken yer Çanakkale\'dir. Eğer mevcut siyasi iktidarın bu tutumuyla devam edilirse binlerce yıldır yerinde duran, eteklerine sığındığımız Kaz Dağları\'mız ve dillere destan güzelliklerimizde sona geleceğiz. Yakın gelecek kuşaklarımızın maden için taşları ufalanmış, termik santrallerle suları ve havası mahvolmuş, tarım arazileri kullanamaz hale gelmiş, yeşili sararmış, denizin sadece izlenebildiği Çanakkale\'de yaşamaması için artık son kararı vermemiz lazım.

Örnek vermek gerekirse bir termik santralin havaya saldığı kirletici, en az 40 yıl havada yok olmadan kalmaktadır. Başka bir ifadeyle bir yıl çalışan termik santralin zehri, 40 yıl soluduğumuz havayı, gıdalarımızı ürettiğimiz toprağı, içtiğimiz suyu etkilemektedir. Üstelik sadece 1 termik santralden bahsetmekteyim. AKP\'nin ısrarla, halka rağmen Çanakkale\'de yapmak istediği santrallerin sayısı 20 olduğunda, kentimizin havasının ne olacağını düşünmek dahi üzüntü veriyor.

5 Haziran, Çevre Günü deyip geçilemez. Bugün, Çanakkale için mücadele anlamına da gelmektedir. 4 Haziran günü, Yenice\'de Kaz Dağları\'mızın eteklerine sığınarak mücadele mesajı vermemiz de boşa değildir. Çünkü unutulmasın ki temiz bir çevrede yaşamak hem anayasal hem de uluslararası hukuktan doğan bir haktır! Ve biz bu hakkımıza sahip çıkacağız. Mesajımız net: Birkaç yandaşın cebi para görsün diye, çocuklarımızın yaşamını feda edemeyiz.\"

Güncelleme Tarihi: 04 Haziran 2016, 19:24
banner4
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER