Medya ile ünlü olan medyaya saldırıyor

0

banner1
Medya ile ünlü olan medyaya saldırıyor
banner2
banner3

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) İletişim Fakültesinde, film vapımcı ve yönetmeni Tayfun Öztürk \\\"Bilinçaltı Mesajların Medyada Kullanılması\\\" konulu konferans verdi. O artık ünlüydü. İlyas Salman gibi sanatın emekçileri ile sarmaş dolaş olmadan Erdoğan\\\'ın gözüne girmeye sıçramıştı. Bu süreçte, manken edalı medyaya verdiği pozların sayısı belli değil.

ÇOMÜ Sinema ve Medya Topluluğunun düzenlediği konferansta konuşan Tayfun Öztürk bilinçaltına yerleşmiş medya nefretini kusarken, şunları söyledi:

\\\"Medya da gerçeklik algısını her daim kendi çıkarları doğrultusunda manipüle eder. Ticari hedeflerini ön planla tutan medya sektörü, etik ve ahlaki değerleri hiçe sayarak toplumun bozulmasında önemli bir rol üstlenir. Medyadaki yoğun reklam bombardımanının asıl sebebi, tüketimi tetikleyerek sisteme hizmet etmekten başka bir şey değildir. Reklam tanıtım bombardımanı içerisindeki kişi, ihtiyaç ve isteklerini ayırt edemeyecek duruma gelir ve tam bu noktada da kapitalist sistem, arzu ve istekleri ihtiyaç gibi göstererek tüketimi meşru kılar.\\\"

Bilinçaltı mesajlara uzun süre maruz kalan tüketici, hiçbir şekilde özgür iradesiyle hareket edememektedir. Bilinçaltı mesajlar, toplumu hipnotize eden tehlikeli bir savaş yöntemidir. Bilinçaltı mesajların medya ürünlerinde kullanılmasıyla, toplumun ahlaki ve etik değerlerinde şiddetli bir erozyon meydana gelmektedir. Çünkü bilinçaltı mesajlar genellikle cinsellik üzerinden aktarılır. Bu tarz yayınların sıklığı, toplumun genel ahlaki yapısını bozarak kültürel asimilasyon sürecinin de tetikleyicisi olmaktadır. Batı merkezli yayınlar içerisinde fazlaca kullanılan bilinçaltı mesajlar, popüler kültür adı altında empoze edilmeye çalışılan yaşam tarzı ile kültürel değişmeye sebep olur ve bölgesel değerleri yok eder.\\\"

Söyledikleri için diğer tüm sektörlerde bulunduğu gibi sinema, televizyon, reklam alt sektörlerini de kapsayan medya sektöründe de elbette çeşitli karşılıklar aranırsa bulunur. Tayfun Öztürk\\\'ün bilinçaltına yerleşen hastalığın bulguları, genelleme yapmasıyla ortaya çıkıyor. Medya sektörüne girmek için öğrenim gören ÇOMÜ\\\'lü öğrencilere, akıl ve bilim dışı genellemeyle konferans verdiğine göre, bundan sonra bırakınız poz vermeyi, medyaya basın bülteni bile göndermeyecek sanırsınız.

Bu hastalığın tedavisi yakın sürede pek görülmüyor, umarız öğrencilere hastalık bulaşmamıştır.

Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2018, 14:38
banner4
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER