Dünyayı yöneten vahşi deliler çıldırdı

0

banner1
Dünyayı yöneten vahşi deliler çıldırdı
banner2
banner3

ABD Başkanı Donald Trump, Suriye\\\'deki kimyasal saldırıya ilişkin \\\"saldırı emri\\\" verdiğini açıklayarak, ABD, İngiltere ve Fransa ile Suriye rejimi hedeflerini vurmaya başladığını duyurdu.

ABD Başkanı Donald Trump, geçen hafta sonu Suriye’de düzenlenen kimyasal silah saldırısına tepki olarak Suriye\\\'ye askeri harekâtın emrini verdiğini açıkladı. Trump, Fransa ve İngiltere ile ortak görevin devam etmekte olduğunu söyledi. 

Trump, yaptığı açıklamada \\\"Kısa bir süre önce, ABD Silahlı Kuvvetlerinin Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad\\\'ın askeri üstlerinin vurulması emrini verdim. Fransa ve İngiltere Silahlı Kuvvetleri ile kombine bir operasyon şu anda devam ediyor.\\\" dedi. Trump, geçtiğimiz hafta sonu Suriye\\\'deki katliamın \\\"Rejim tarafından kullanılan kimyasal silahların kullanımında kayda değer bir artış oldu. Kötülük ve aşağılık saldırılar anneleri ve babaları, bebekleri ve çocukları acı içinde patlatmayı ve havaya uçurmayı bıraktı. Bunlar bir erkeğin eylemleri değildir. Onlar bir canavarın suçlarıdır” ifadesini kullanarak Esad\\\'a atıfta bulundu. 

Trump, ayrıca İran ve Rusya\\\'ya da bir mesaj göndererek şunları kaydetti: 

\\\"İran\\\'a ve Rusya\\\'ya, ne tür bir milletin masum erkeklerin, kadınların ve çocukların kitlesel katliamıyla ilişkili olmak istediğini soruyorum. Dünyanın milletleri, sahip oldukları dostlar tarafından yargılanabiliyor. Trump, haydut devletleri, acımasız tiranları ve ölümcül diktatörleri teşvik ederek uzun vadede. \\\" 

Trump, \\\"2013 yılında, Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin ve hükümeti dünyaya Suriye\\\'nin kimyasal silahlarının elimine edilmesini garanti edeceğine söz verdi\\\" ifadesini kullanarak \\\"Esad\\\'ın son saldırısı ve bugünün tepkisi, Rusya\\\'nın bu sözü tutmadaki başarısızlığının doğrudan sonucudur. Rusya, bu karanlık yolda devam edip etmeyeceğine veya uygar uluslar ile istikrar ve barış için bir güç olarak birleşecek mi karar vermelidir. Umarım, bir gün Rusya\\\'yla ve hatta İran\\\'la anlaşacaksınız. Ama belki de değil.” şeklinde konuştu.

Neler oluyor?

Suriye Barza\\\'daki bilimsel araştırma merkezinden dumanlar yükseliyor. ABD savaş gemilerinden atılan Tomahawk füzeleri ile hedeflenmesi sonucunda 4. Tugay milis kuvvetlerinin merkezi de vuruldu.

Suweida\\\'daki Khalkalah hava üssü vuruluyor 

ABD Savunma Bakanlığı: \\\"Suriye\\\'deki operasyonumuzu bozmaya çalışan askeri platformları veya ekipmanları hedefleyeceğiz.\\\" 

Şimdiye kadar ABD bombalaması Barza bölgesinde bilimsel araştırma merkezi, Qaysun dağlarında Cumhuriyet Muhafızları genel merkezi, Mezzeh Askeri Havaalanı, Damir Askeri Havaalanı, Alkaswa bölgesi ve başkent Şam\\\'da bazı merkezleri kapsıyor 

Mezze Havaalanı, Barzah\\\'taki Jumeriah Araştırma Merkezi en yoğun hedefler 

Hava bombardımanı Şam\\\'ın kırsal kesimindeki El-Kaswa bölgesi de hedef alınıyor 

Şam\\\'da bulunan 81. ve 21. Taburun Hava Savunma Devriyeleri saldırılara karşılık roketlerle karşılık vermeye çalışıyor.

İngiliz Savunma Bakanlığı: \\\"Suriye\\\'deki operasyonda şu anda 4 Tornado uçağımız katıldı.\\\"

NATO\\\'dan açıklama

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, ABD, İngiltere ve Fransa\\\'nın Suriye\\\'ye yönelik başlattığı operasyonu desteklediğini söyledi. 

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg yaptığı açıklamada, Suriye\\\'ye yönelik askeri operasyonu desteklediğini belirterek, \\\"Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere ve Fransa\\\'nın Suriye rejiminin kimyasal silah tesislerine karşı yürüttüğü operasyonu destekliyorum. Bu, Suriye rejiminin, Suriye halkına kimyasal silahlarla daha fazla saldırı yapmasını engelleyecek\\\" dedi. 

NATO\\\'nun, Suriye’nin kimyasal silah kullanımını uluslararası norm ve anlaşmalara açık bir ihlal olduğunu ifade ederek sürekli kınadıklarını belirten Stoltenberg, \\\"Kimyasal silahların kullanımı kabul edilemez\\\" diye konuştu. Stoltenberg, şunları kaydetti: 

\\\"NATO, kimyasal silah kullanımını uluslararası barış ve güvenlik için bir tehdit olarak görüyor ve Kimyasal Silah Sözleşmesini korumanın önemli olduğuna inanıyor. Bu, uluslararası toplum tarafından kolektif ve etkili bir cevap gerektirmektedir\\\"

Rusya ve İran\\\'dan sert tepki

Rusya’nın ABD Büyükelçisi Anatoly Antonov, ABD, Fransa ve İngiltere’nin Suriye\\\'ye gerçekleştirdiği saldırının cevapsız kalmayacağını duyurdu. 

Rusya’nın ABD Büyükelçisi Anatoly Antonov, “ABD, İngiltere ve Fransa’nın Suriye’ye yaptığı saldırılar cevapsız kalmayacak. Korktuğumuz oldu. Uyarılarımız göz ardı edildi. Önceden hazırlanmış bir senaryo uygulanıyor ve bizi tekrar tehdit ediyorlar. Bu tür eylemlerin cevapsız kalmayacağı konusunda uyardık\\\" ifadelerini kullandı. 

Antonov bu saldırıdan, ABD, İngiltere ve Fransa\\\'nın sorumlu olduğunu belirterek, “Rusya Devlet Başkanına yapılan hakaretler kabul edilemez ve buna müsaade edilmemeli. ABD, dünyanın en büyük kimyasal silah deposuna sahip ve başkalarını suçlamak için ahlaki bir hakka sahip değildir\\\" ifadelerini kullandı.

İran dini lideri Ayetullah Hamaney ülkenin yetkilileri ve İslami ülkelerin elçileri ile görüşmesinde, ‘’Suriye’ye gerçekleştiren saldırı bir cinayettir. ABD Başkanı, Fransa Cumhurbaşkanı ve İngiltere Başbakanı cinayetkar. Açıkça söylüyorum ABD Başkanı, Fransa Cumhurbaşkanı ve İngiltere Başbakanı bir cinayete imza attı’’ dedi. 

Ayetullah Hamaney açıklamasının devamında, ‘’Geçtiğimiz yıllarda Irak’ta, Suriye’de ve Afganistan’da bulunup buna benzer cinayetler gerçekleştirip hiçbir şey elde etmedikleri gibi bu saldırıdan da bir şey elde edemeyecekler’’ şeklinde konuştu. 

Güncelleme Tarihi: 14 Nisan 2018, 11:40
banner4
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER