Binlerce flamingo Avrupa'dan geldi

En önemli sulak alanlarımızdan Edirne’deki Gala Gölü Milli Parkı’ndaki görüntüler yabancı belgeselleri aratmadı.

banner1
Binlerce flamingo Avrupa'dan geldi
banner3

Türkiye’nin en önemli sulak alanlarından birisi olan Edirne’deki Gala Gölü Milli Parkı’nda hafta sonu çekilen görüntüler yabancı belgeselleri aratmadı. Özellikle kış aylarını geçirmek için kuzey ülkelerinden Türkiye’ye kadar inen yüzlerce flamingo ve bzı diğer göçebe kuş türleri, boş pirinç tarlalarını şenlendiriyor. Havaların soğumasıyla sevimli konukların sayılarının daha da artması bekleniyor. Bursalı doğa fotoğrafçısı Alper Tüydeş flamingoları fotoğrafladı ve videoya kaydetti.

Türkiye’nin en önemli alanlarından birisi olan Gala Gölü Milli Parkı, içerisinde barındırdığı yüzlerce kuş türü ile önemini korurken bu türlere kış aylarının gelmesiyle birlikte nadir türler de eklenmeye başladı.

Geçtiğimiz yıllarda Alman bir grup araştırmacı, yurtdışından verici taktıkları küçük flamingoları gözlemlemek için Edirne’ye gelmiş ve yaşam alanlarını inceleyerek bu kuşların bu kadar yoğun bir şekilde Türkiye’yi seçme sebeplerini araştırmışlardı.

Doğa Derneği uzmanlarınca yapılan açıklamada, Meriç deltasının küçük flamingo için uluslararası ölçekte önemli bir sulak alan ve önemli kuş alanı olma özelliği taşıdığının altını çizildi. Ayrıca dernekten yapılan açıklamada, göçmen kuş nüfusunun yüzde 3’ünden fazlasının Edirne’deki Meriç deltasını seçtiği ifade edildi.

Gala Gölü Milli Parkı ve Meriç Deltası Tarım ve Orman Bakanlığı 1. Bölge Müdürlüğü tarafından koruma altına alındı ve Edirne Şube Müdürlüğü ekiplerince denetleniyor. Bölgede özellikle pirinç tarlalarının yoğun oluşu bu tarz sulak alanları tercih eden göçmen kuşlar için önemli bir uğrak nokta olmasına sebep oluyor.

İHA

Güncelleme Tarihi: 11 Şubat 2019, 14:13
banner4
YORUM EKLE
YORUMLAR
muammer ceylan
muammer ceylan - 6 ay Önce

Kuğu !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! NERDE?

SIRADAKİ HABER