Hamzabeyli Sınır Kapısı yenileniyor

0

banner1
Hamzabeyli Sınır Kapısı yenileniyor
banner2
banner3

Edirne\'de bulunan Türkiye ile Bulgaristan arasındaki sınr kpısı Hamzabeyli Sınır Kapısı\'nda, modernizasyon yatırımının temeli bugün atıldı. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı (TOBB) Rifat Hisarcıklıoğlu, temel atma töreninde \"Türkiye’nin kapıları Türkiye\'ye dar geliyor.  İşte bu yüzden sınır kapılarımızı genişletme, kapasitelerini artırma kararı verdik. Buna ilk olarak Sarp’tan başladık, Hamzabeyli ile devam ediyoruz.\" dedi.

Hisarcıklıoğlu, kapının kapasitesinin artırılacağını belirterek şöyle konuştu:

\"Gördük ki Hamzabeyli artık Edirne’ye, Trakya’ya ve ülkemize yetmiyor. Türkiye’nin kapıları Türkiye’ye dar geliyor.  İşte bu yüzden sınır kapılarımızı genişletme, kapasitelerini artırma kararı verdik. Buna ilk olarak Sarp’tan başladık. Hamzabeyli ile devam ediyoruz. Bize bu cesareti, vizyonu kazandıran kişi de kıymetli bakanımız, camiamızın ağabeyi Bülent Tüfenkci’dir. Tüm bu yatırımlar sayın bakanımızın liderlik etmesi sayesinde mümkün oldu. Sağ olsun, bizi kırmadı, bugün de yine bizimle birlikte. Sayın Bakanımız, müthiş bir tempoyla çalışıyor, her sıkıntımıza bizimle birlikte çözüm arıyor.

Bugün burada temelini atacağımız Hamzabeyli gibi Sarp sınır kapımızda da genişletme işlemlerine başladık. Modernize ettiğimiz sınır kapılarında saatler süren beklemeler dakikalara indi. Kilometreleri bulan araç kuyruklarının önüne geçtik. Araç ve yolcu geçiş süreleri 4 kat hızlandı. Yılda, 5 milyon tıra ve araca, 16 milyonun üzerinde yolcuya hizmet veriyoruz artık. Bütün bunları yapmak için, TOBB ve oda, borsa camiası olarak tam 880 milyon liralık yatırım yaptık. Yani devletimizi 880 milyon lira harcamaktan kurtardık. Bu kapılardan elde edilen gelirden de devletimize 443 milyon lira vergi ödedik. Demek ki TOBB ve oda borsa camiası olarak, devletimizin kasasına toplam 1 milyar 300 milyon liradan fazla nakit para aktarmış olduk. Bundan da sadece devlet değil, özel sektörümüz, üyelerimiz de kazandı.\"

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ise Hamzabeyli Gümrük Kapısı\'nda, yılda yaklaşık 1 milyon yolcu ve 500 bin aracın giriş-çıkış yaptığını anımsatarak özetle şunları söyledi:

\"Bu rakamlar Kapıkule\'nin yaklaşık dörtte biridir. Kapımızda şu anda 64 dönüm alanda, 7 giriş 7 çıkış olmak üzere toplam 14 peronda hizmet verilmekte. Yeniden inşa bittikten sonra 150 dönümlük alanda 9 giriş 9 çıkış olmak üzere toplam 18 peronda hizmet verilecektir. X-Ray sayısını da 1’den 3’e çıkaracağız. Böylece gümrük denetimlerinin etkinliği de artacaktır. Yolcu işlemlerinin modern ve ferah bir ortamda yapılabilmesi için tıpkı Kapıkule’de olduğu gibi burada da tam donanımlı yolcu salonlarımız inşa edilecek. Bu yolcu salonu toplam 2 bin 800 metrekare olacaktır.\"

\"Tek Durak sistemine geçilecek\"

Bakan Tüfenkci, Avrupa ile olan ticaret açısından kilit rol oynayan Hamzabeyli Gümrük Kapısı\'nda yapılacak yeniden inşa çalışmaları ile \"Tek Durak\" sisteminin hayata geçirileceğini söyledi.

Bu sistemle işlemlerin tek noktada yapılacağını ifade eden Tüfenkci, \"Tek Durak\' sistemi ile iş akış süreçlerinin uzun ve fazla olmasından kaynaklanan beklemelerin önüne geçilecek ve gümrük işlem süreçlerinin sadeleşmesi ile zaman ve maliyetten tasarruf sağlanacaktır. Kapımızın \'Tek Durak\' sistemine uygun olarak yeniden yapılandırılması ile tır, tanker ve küçük araç geçişlerinin birbirinden ayrılacak, böylece gümrük işlemleri hızlandığı gibi, kaçakçılıkla daha etkin mücadele edilmesi mümkün olacak.\"

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2017, 19:19
banner4
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER