Nitrat gübresi yasağı çeltikçiyi telaşlandırdı

0

banner1
Nitrat gübresi yasağı çeltikçiyi telaşlandırdı
banner3

Edirne Ziraat Odası (EZO) Meclis Başkanı Erdal Akgün, nitrat gübresi kullanımının yasaklanmasıyla ilgili olarak, “Nitrat gübresiyle ilgili bizim çok fazla bir olayımız yok. Çeltik üreticisinin ileriki günlerde nitrat gübresine ihtiyacı olacaktır. Yeter ki askerimize, polisimize bir şey olmasın, biz her türlü çileyi çekmeye hazırız” dedi.

EZO Meclis Başkanı Akgün, tarımda kullanılan nitrat gübresiyle ilgili olarak gazetecilere açıklamalarda bulundu. Teröristlerce patlayıcı yapımında kullanılan gübre ile ilgili bilgi veren Akgün şunları söyledi:

“Bizim bölgemizde nitrat gübresiyle ilgili herhangi bir yaptırıma ve probleme rastlanmadı. Bütün tarım kesimi olarak bir askerimizin, bir polisimizin ’burnunun kanamaması’ için her türlü imkanın kullanılmasından yanayız. Basından da aldığımız bilgilere göre Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde gübre stoklarının tamamının yed-i emine teslim edildiğidir. Mutlaka ve mutlaka bu konuyla ilgili hükümetin bir çözüm üreteceği kanaatindeyiz. Şuanda nitrat gübresiyle ilgili bizim çok fazla bir olayımız yok. Tabii ki çeltik üreticisinin ileriki günlerde nitrat gübresine ihtiyacı olacaktır. Ama mutlaka bu olayın çözüleceğine inanıyorum. Buradan tüm şehitlerimizi saygı, sevgi ve rahmetle anıyorum. Yeter ki askerimize, polisimize bir şey olmasın. Biz her türlü çileyi çekmeye hazırız.”

AMONYUM NİTRAT GÜBRESİ

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın terör örgütlerinin patlayıcı yapımında kullandığı nitratlı gübre satışlarını durdurması üzerine birçok şehirde depolara kaldırıldı.

Amonyum Nitrat gübresi, azotu iki ayrı formda içeren, granül yapıda, suda erime oranı yüksek bir gübre. Bünyesindeki yüzde 33 oranındaki azot (N) hem amonyum (NH4), hem de nitrat (NO3) formundadır. Amonyum Nitrat gübresi toprağa verildiğinde toprak suyunda hızla eriyerek (çözünerek) (+) elektrik yüklü amonyum ve (–) yüklü nitrat iyonları haline gelir. Bitkiler her iki formdaki azotu kılcal kökleri ile bünyelerine alırlar. Amonyum Nitrat gübresi suda eridiği zaman eşit adette (+) ve (–) yüke sahip olduğu için nötr karakterli bir gübredir. Bu nedenle toprağın pH değerini artırmaz. Amonyum Nitrat gübresi çeltik tarımı hariç, tüm tarla bitkilerinde, yazlık ve kışlık sebzelerde, zeytin, bağ ve tüm meyve ağaçlarında bitkilerin gelişme dönemlerine göre 2 ila 5 kez uygulanabilir. Sera yetiştiriciliğinde ise damla sulamaya uygun Amonyum Nitrat gübresi sulama programına göre yeterli miktarda uygulanmalıdır. Her iki tip Amonyum Nitrat’ta da eşit miktarda bulunan azot, bitki kökleri ile hızla alınarak ürün miktarının ve kalitesinin artmasını sağlar. Bu nedenle terör örgütü nitelikli patlayıcıların yanı sıra ağırlıklı olarak gübre/amonyum nitrat kullanıyor.

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2016, 17:18
banner4
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER