Trakya buğdayı kuraklık bayrağı çekti

0

banner1
Trakya buğdayı kuraklık bayrağı çekti
banner2
banner3

Buğday ekiminde sonbahar yağışları tohum çimlenmesini nasıl olumlu etkiliyorsa, Nisan yağmurları da sapları ve daneleri o denli sağlıklı hale getiriyor. Bu yıl Nisan ayı sonuna dek Trakya\\\'da kurak bir mevsim yaşandı. Çiftçi ürününe har yıl attığı gübre ve pas ilacını maliyetlerinin düşünerek atmaktan kaçındı. Mayıs ayında bir miktar yağış düşse de, danelere sınırlı bir etkisi olabilir, ancak saplar cılız ve sorunlu.

Buğday tek başına daneden ibaret bir ürün de değil. Buğday daneleri en temel besin kaynağımız görünse de, hayvancılığımız için vazgeçilmez ürün de buğdayın sapından elde edilen saman.

Hayvancılığın geliştiği Ege Bölgesi ve Güney Marmara\\\'da geçtiğimiz yıllarda artan saman talebi, ithalatla karşılandı. Bu yıl sonbahar yağmurları özellikle Ege\\\'deki mera ve çayırlarda ot miktarını artırınca, 2018 yılbaşından itibaren saman fiyatları frenlendi, talep de düştü. Özellikle Egeli besici ot balyaları ile yeni buğday hasadına dek idare edecek durumda.

Saman Krizi kapıda

2017-2018 sezonunda 27 kiloluk bir balya samanı, yerinde 10-12 lira aralığında satıldı. Bunda ithalatın etkisi büyüktü. Döviz fiyatlarının patlamasıyla birlikte, yeni sezonda saman ithalatı da tehlikeye girdi. İthal saman fiyatı yerli saman fiyatını aşağıya değil, yukarıya çekecek noktaya geldi. Hasad mevsimine 12 liradan açılış yapması beklenen samanın, sonbahar ve kış aylarında hangi noktalara taşınacağı belirsiz. Piyasa henüz açılmadan, yurt çapında besiciler kaygı ve telaş içinde.

Güneydoğu\\\'da buğday ekimi ve bağlı olarak saman üretimi talebi karşılayamıyor, Trakya samanı kalitesini de zaten tutmuyor. İklimsel değişiklik, samanda kaliteyi etkilyen faktör.

\\\"Lalapaşa\\\'da buğday yeşile biçildi\\\"

Edirne Ziraat Odası Meclis Başkanı Erdal Akgün, bugün bir açıklama yaparak, bu sorunu anlattı: Akgün yaptığı açıklamada, yağışların az olmasına bağlı olarak bazı bölgelerde hastalıkların da görüldüğünü belirtti.

Kış aylarında yeterli yağış alınmasına karşın son dönemde yaşanan kuraklığın buğdayın gelişimini etkilediğini dile getiren Akgün, buğday hasadına sayılı günler kaldığını belirterek, tüm çiftçilere bereketli bir yıl diledi. Akgün, şöyle devam etti:

\\\"Yağışlı bir yıl geçirdik fakat nisan ayının başında yağışlar kesildi. Yağış mayıs ayının ilk 10 gününe kadar kendini göstermedi. Burada ciddi anlamda problem yaşadık. Bazı bölgelerimiz nisanda buğdayın en fazla suya ihtiyacı olduğu günlerde yağış alamadı. Özellikle kırsal bölgelerde büyük sıkıntılar yaşandı. Lalapaşa bölgesinde çiftçilerimizin buğdaylarını yeşile biçerek hayvanlarına yem yapmaya başladıklarını görünce çok üzüldük. Her şeye rağmen durumun iyi olacağı kanaatindeyiz. Verim ve kalite de iyi görünüyor çünkü şu son günlerde de havanın serin gitmesi buğdayın kalitesini arttıracaktır. Özellikle tohum tedariğinde devletin çiftçiye yardım elini uzatması gerekiyor. Yoksa başka türlü bu hastalıklarla mücadele etme imkanımız olmuyor ve buğdayı çok pahalıya mal ediyoruz.\\\"

Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2018, 18:00
banner4
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER