Çiftçi sayısı 1950 yılının altına düştü

0

banner1
Çiftçi sayısı 1950 yılının altına düştü
banner3

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, köyden kente artan göç sorununa ilişkin bir soru önergesi verdi. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba da soru önergesine verdiği yanıtta, Çiftçi Kayıt Sistemi\'ne (ÇKS) göre, Türkiye\'de kayıtlı çiftçi sayısının 2 milyon 267 bin 176 olduğunu açıkladı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, üreticilerin, tarımsal destekler ve benzeri uygulamalardan faydalanabilmek için kendi istekleriyle ÇKS\'ye kayıt yaptırmakta olduğunu ve bu kaydını her yıl güncellemesi gerektiğini belirterek, “Bu kapsamda Türkiye genelinde Bakanlığımız Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) 2016 yılında kayıt yaptıran çiftçi sayısı 2 milyon 267 bin 176\'dır” açıklamasında bulundu.

Bu rakam 1950 yılı çiftçi sayısının da altında. Türkiye Ziraat Odaları Brliği kayıtlarına göre 1950 yılında, Türkiye nüfusu 20 milyon kadarken, 2 milyon 527 bin tarımsal işletme vardı ve birden fazla ortaklı olanları dikkate almasak bile çiftçi sayısı bugünkü rakamın üzerindeydi. Çiftçi sayısı 1991 yılında 4 milyonu aşarken, 2001 yılında 3 milyon 75 bine, 2010 yılında 2 milyon 643 bine inmişti.

CHP Niğde Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Ömer Fethi Gürer, Bakan Fakıbaba’ya yönelttiği soru önergesinde, TARSİM’e ürünlerine sigorta ettiren çiftçi sayısını da sordu.

Bakan Fakıbaba, “TARSİM ile uygulamanın başladığı 01 Haziran 2006 tarihinden 2017 yılı Kasım ayı itibariyle Türkiye genelinde Devlet Destekli Tarım Sigortaları kapsamında toplam 8.795.039 adet poliçe düzenlenmiştir” diye yanıtladı.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, soru önergesine verilen bu yanıtlar sonrası yaptığı açıklamada; ülkemizde aile tipi işletme sayısının giderek arttığına işaret ederek, \"Hükümetin yanlış tarım politikası, artan girdi maliyetleri ve üreticinin ürününü değerinde satamaması nedeniyle tarım ve hayvancılığın gerilediğini\" söyledi. Ömer Fethi Gürer, “15 yıl öncesine kadar tarımda kendi kendine yeten bir ülke olan Türkiye, bugün her şeyi ithal eder duruma gelmiştir” dedi.

Türkiye’de tarımla uğraşan kesimin azalmasının, ciddi manada sorunları beraberinde getirmekte olduğuna değinen Gürer, “Köyler boşalıyor. Şehirler köylerden göç eden insanlarla dolup taşıyor. Bu durum, sosyal, psikolojik ve ekonomik sorunları da beraberinde getiriyor” diye konuştu. Ömer Fethi Gürer Çiftçi Kayıt Sistemine kayıt olmanın  mevsimsel sorunlar dahil hükümet uygulamalarından, krediden yararlanmak içinde olması gereken bir kayıt sistemi olduğunu anımsatıp sisteme dahil olan çiftçi sayısı düşüklüğü ayrıca dikkate değerdir\" dedi.

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2017, 14:03
banner4
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER