Denizlerde av mevsimi bu gece kapanıyor

0

banner1
Denizlerde av mevsimi bu gece kapanıyor
banner2
banner3

Denizlerimizde  avlanma yasağı bu gece yani 14 Nisan 2018 Cumartesi akşamını 15 Nisan 2018 Pazar gününe bağlayan gece başlıyor. Denizlerde avlanma yasağı 01 Eylül 2018 Cumartesi günü bitecek.

Açık deniz balıkçılığı için izin alanlar, Meriç Nehri ağzından başlamak üzere Ege ve Akdeniz\\\'de avlanacaklar. İstakoz gibi deniz canlıları avlamak için de belli alanlarda izin veriliyor.

Av yasağı mevzuatı he yana çekilebilir durumda olduğu için, yasağı uygulayacak birimler ile verilecek cezaları yargılayacak mahkemelerin işi her yıl olduğu gibi yine oldukça zor. Av yasakları her türlü özel ilişkiyle delinebilir, farklı yorumlanabilir bir yapıda.  

Denizlerdeki balıkların üreme mevsimini rahat geçirmeleri, yaşamlarını sürdürmeleri ve çoğalmaları amacıyla konan avlanma yasağı, hangi avlanmaları kapsıyor?

Uzatma Ağları: Balıkların solungaçlarından ağa takılması, ağa vurdukları anda yaptıkları hareketlerle ağlara sarılması veya sık gözlü ağa çarparak, seyrek gözlü ağda torba yapmak suretiyle yakalanmalarını sağlayan basit ağlar,

Çevirme Ağları: Balıkların etrafını çevirmek ve bunları ağ içerisinde hapsetmek suretiyle yakalanmalarını sağlayan ağlar,

Gırgır Ağları: Alttan büzülen çevirme ağları,

Alamana Ağları: Alttan büzülmeyen, voli ağları olarak da adlandırılan çevirme ağları,

Sürütme Ağları: İnsan gücü veya mekanik bir güçle avlanma alanının dibinden sürütülerek çekilmesiyle toplanıp karaya veya gemiye alınabilen ağlar,

Çökertme Ağları: Avlanma alanında suyun dibine veya içine çökertilmesiyle kullanılan ağlar,

Serpme Ağlar: Balığın deniz üstünden atılarak deniz içinde üstten kapatılmasını ve ağ içinde kalmasını sağlayan ağlar.

Trol: Gemiye bağlı ve mekanik olarak, dipte su içinde veya su yüzeyine yakın kesimlerde sürütülerek çekilen ve su ürünlerinin bir torbada toplanarak avlanmasını sağlayan istihsal vasıtasını,

TZOB ne diyor?

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Şemsi Bayraktar, av yasağının başlaması nedeniyle bazı bilgiler verdi ve açıklamalarda bulundu.

Bayraktar, “Av yasaklarına uyulması sürdürülebilir balıkçılık açısından elzemdir. Balıkçılığımızın geleceği, bütün balıkçılarımız av yasağına uymalarına bağlıdır” dedi.

Bayraktar, yaptığı açıklamada, 15 Nisan\\\'dan itibaren, isteyen balıkçıların karasuların bitişiğindeki uluslararası sularda ve su ürünleri avcılık tebliğiyle getirilen düzenlemelere uyulması şartıyla uzatma ağlarıyla avcılık yapabileceklerini belirtti.

“Bazı balıkçılar sezonu erken kapattı”

Su ürünleri avcılığının son yıllarda sürekli azalma gösterdiğini belirten Bayraktar, şöyle devam etti:

“2011’de 514 bin 755 ton olan avcılık yoluyla elde edilen su ürünleri miktarı, 2012’de 432 bin 442 tona, 2013’de 374 bin 121 tona ve 2014’de 302 bin 212 tona düşmüştür. 2015’te ise bir önceki yıla göre yüzde 42,9’luk artışla 431 bin 907 tona yükselen avcılık miktarı, 2016’da yine azalmıştır. 2016’da bir önceki yıla göre yüzde 22,4 oranında azalarak 335 bin 320 ton olarak gerçekleşmiştir. 2017 yılında da hava şartlarının uygun olmaması nedeniyle av sezonu ne yazık ki iyi geçmemiştir. Hatta bu av sezonunu, bazı balıkçılar yeterli avcılığı yapamadığından dolayı sezonu erken kapatmıştır.”

Uluslararası sularda avcılık

Ülkemiz balıkçılık filosunda, denizlerde ve iç sularda ticari amaçlı su ürünleri avcılığı yapmak üzere ruhsatlandırılmış toplam 18 bin 494 adet balıkçı teknesi bulunduğunu ifade eden Bayraktar, “ülkemizde denizlerden avcılıkla yapılan üretim kıyı balıkçılığına dayanmaktadır. Mevcut balıkçı teknelerinin fazla olması da av baskısı yaratmaktadır. Ülkemizde yeterli altyapı oluşturulamadığı için açık deniz balıkçılığı yapılamamakta, bu nedenle de av baskısı kıyı sularımızda yoğun olarak görülmektedir. Ülkemizde uzun süreli açık deniz balıkçılığı yapabilecek, avladığı su ürünlerini işleyip, depolayabilecek bir filo kapasitesi bulunmamaktadır. Uluslararası sularda avcılığın yapılabilmesi için gerekli girişimlerin ve bu yönde yatırımların yapılması su ürünleri sektörümüz için büyük önem taşımaktadır” dedi.

Güncelleme Tarihi: 14 Nisan 2018, 10:43
banner4
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER