İnşaat devlerinden biri daha iflasını istedi

0

banner1
İnşaat devlerinden biri daha iflasını istedi
banner2
banner3

Türkiye ekonomisi tehlikeli biçimde inşaat sektörünü lokomotif yapmış, uzun sürmeyecek bu suni baharın sonunun geleceği belliydi.

Geçtiğimiz sonbahar aylarında inşaat devlerinden Fi Yapı ile başlayan iflas isteme süreci, 2018 yılbaşından bu yana örtülü biçimde yoğunlaştı.

İnanlar İnşaat’ın patronu Serdar İnan, 53 yıldır faaliyet gösteren İnanlar İnşaat’ın kapısına kilit vurulduğunu belirterek şirketin iflasını istedi. 

İnanlar İnşaat\\\'ın patronu Serdar İnan, sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden bir açıklama yaptı. İnan, 53 yıldır faaliyet gösteren İnanlar İnşaat’ın kapısına kilit vurulduğunu söyledi. Çalışanların maaşlarını ilk kez bu ay ödeyemediklerinin altını çizen İnan, “Türkiye’deki şirketimizin mal varlığı rahatlıkla borçlarının kapanmasını sağlayacak seviyededir. Bu sebeple şirketimizin üzülerek iflasını istiyorum, ilgili resmi makamlardan ricam işlemlerin bu yönde yapılmasıdır, böylece hak sahipleri alacaklarını rahatlıkla alabileceklerdir” diye konuştu.

İnşaat sektöründe hastalık nedir?

İstanbul başta olmak üzere kentsel dönüşüm ile başlatılan furyada, üretilen arsaların içindeki konut ve gecekondu sahiplerine ciddi paylar verildi. Dev gökdelenler yükselirken, finansman bankalardan krediler alındı, \\\"uçan daire\\\" denilen henüz proje aşamasında daireler satıldı.

Metropol kentlerde ortadan kalkan yalnızca eski konutlar değildi. Sanayi tesisleri de kalktı ve özellikle Güney Marmara ile Trakya bölgesine taşınmaya başladı. Bu bölgelerde de araziler olağanüstü fiyatlarla toplandı. Yaşamı boyu geliriyle göremeyeceği paraları gecekondu ve tarla satışıyla görenler de bu yeni yapılardan konutlar satım aldı.

Saadet zinciri gibiydi. Gökdelenler yapıldı, talep azalmaya başladı, konut stoku arttı. Ardından inşaat maliyetleri yüzde 50\\\'ye varan artış yaşadı. Yetmedi, döviz fiyatları arttı, faiz yükseldi...

Şu anda, en büyüğünden en küçüğüne elinde sözleşmesi imzalanmış, proje aşamasında, yapımı süren, bitmiş ama satılmamış yapıla bulunan tüm inşaat firmaları zor durumda. Sektörün bilinçli firmaları, çoktan ellerindekileri sattılar ve yeni projelerini beklemeye aldılar bile. Hükümet, kaynak bulup, inşaat sektörüne “Halk yemesin, siz yiyin” diye vermedikçe, bu son kesim bilinçli inşaat firmaları hariç, çoğunluğu ayakta kalamayacak.

Çarşamba\\\'dan belliydi, uyarıyorduk, ama artık Perşembe geldi. Yarın Cuma namazı kılacaklar için camiler yetmeyebilir.

\\\"İnşaatİnşaat lokomotifi raydan çıktı
İnşaat malzemeleri fiyatları 2018 yılı başından itibaren yüzde 25-50 arasında arttı. İnşaat sektörü felaketin farkında, çözümsüz olduğu için ses çıkaramıyor.
Güncelleme Tarihi: 15 Nisan 2018, 23:06
banner4
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER