İnşaat lokomotifi raydan çıktı

0

banner1
İnşaat lokomotifi raydan çıktı
banner2
banner3

Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörü ilan edilen inşaat, inşaat malzemeleri fiyatlarındaki rekor artışlar karşısında şaşkın durumda. Demirden çimentoya, seramikten armatüre kadar akla gelen tüm inşaat girdilerinde yüzde 25-50 arasında fiyat artışları yaşanıyor. İnşaat metrekare maliyetleri, inşaat satış maliyetlerinin üzerine çıkmak üzere.

Yaptığımız araştırmada, birbiriyle çelişkili görünen fiyatlar söylense de, inşaat sektörünün kapıya dayanan inşaat maliyeti artış felaketinin, korkusu içinde olduğu açıkça ortaya çıkıyor.

Kaba inşaat metrekare maliyetleri 2017 yılı sonuna dek 650 lira ile 800 lira arasında değişirken, bugün için hesaplattığımız fiyatlara göre 1.000 lira ile 1.200 lira arasına yükseldi. Bu maliyetlerin içinde ince yapı işleri de yok. İnce yapı işleriyle birlikte inşaat metrekare maliyeti 2017 yılı sonuna doğru 850 lira ile 1000 lira arasındaydı, bugün 1.100 ile 1.400 lira arasına yükseldi.

Bir başka deyişle 100 metrekare ikinci sınıf dairenin inşaat maliyeti arsa hariç 85 bin liradan 110 bin liraya, lüks daire inşaat maliyeti ise 110 bin liradan 140 bin liraya ulaştı. Arsa ve diğer yapım masrafları ve firma karları eklendiğinde, 100 metrekare konutun herhangi bir Anadolu kasabasında fiyatı 200 bin lirayı, ortalama ölçekteki bir kentte 300 bin lirayı, metropol kentlerde 600 bin lirayı buluyor.

Piyasada mevcut konut fiyatlarına bakıldığında, inşaat firmalarını büyük ölçüde elekten geçirecek bir felaket yazı bekliyor. Geçmiş on yılda sürekli satış fiyatı yükselten inşaat firmaları, mevcut fiyatlardan geri dönme şanslarını da yitirmiş görünüyorlar. Elinde bitmiş yapı bulunan inşaat firmalarının, fiyat artırma şansları bulunmuyor. Mevcut fiyatlardan satış yapmaları ise satış geliriyle aynı metrekare yenisini yapma şansı bırakmıyor. Yapımı süren inşaatlar, bu yaz büyük ölçüde durma riskiyle karşı karşıya. Elindeki yapı stoğunu satmış olan inşaat firmaları ise yeni projelerini askıya almaya başladılar.

Son on yılda gerek köyde terkedilmiş arazilerin satışları ve gerekse kentsel dönüşüm nedeniyle yurttaşların elde ettikleri rant gelirleri; inşaat sektörüne talebi rekor düzeyde artırmıştı. 2018 yılı ile birlikte, rant gelirlerini hedefleyen yeni yapı satış mevsiminin, sonuna gelindiği ortaya çıkıyor. Türkiye\\\'de ücretlerin, tarımsal, ticari ve sınai gelirlerin yüzde 50\\\'lere varan ölçüde artmadığı dikkate alınırsa, gelirle yeni yapı alacak müşteri umudu da üretmiyor.

Bankalar, piyasalardaki değişiklikleri erken algılayan yapılar. Konut kredi faizlerindeki artış, bu gidişi doğrular yönde. Konut kredi faizleri 2018 yılı ile birlikte yüzde 1,11 ile yüzde 1,20 aralığından, yüzde 1,25 ile yüzde 1,60 aralığına yükseldi. Yükseliş adeta günlük yukarı doğru değişiyor.

Hükümet, dış kaynaklı krediler alabilen özel sektör firmalarına verdiği dev inşaat projelerine odaklanırken, kamu inşaat yatırımlarında ciddi daralma yaşanıyor. İnşaat sektörü kamu yatırımlarında da, önümüzdeki 1 ile 1,5 yıl arasında, kendisi için herhangi bir olumlu beklenti içinde değil.

İnşaat sektörü bu felaketi hangi hasarlarla atlatır, şimdilik tahmnimizi yazmıyoruz. Biz yurttaşları uyaralım. İnşaat lokomotifi raydan çıktı, konut satın alırken aman dikkatli olun.

Güncelleme Tarihi: 26 Mart 2018, 15:44
banner4
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER