Rüzgar Enerjisi Santralleri ihale başvuru süreci başladı

0

banner1
Rüzgar Enerjisi Santralleri ihale başvuru süreci başladı
banner3

Türkiye’nin en yüksek rüzgar enerjisi potansiyelini bulunduran Güney Marmara’da rüzgar yatırımları devam ediyor.

En büyük yenilenebilir enerji santrallerinin kurulmasını sağlayan YEKA’nın (Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı) Balıkesir’de ve Çanakkale’de yer alacağı kesinleşti.

7 Kasım 2018 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan ilan ile birlikte iki ilde de 250 MWe olmak üzere toplam 500 MWe gücünde kurulacak olan santraller için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yarışma açtığını duyurdu.

7 Mart 2019 tarihi saat 12:00’a kadar sürecek olan başvuru süreci ile ilgili yarışma Kasım 2018 itibariyle başlamış bulunuyor.

Bölgedeki potansiyeli harekete geçirmek için Şubat 2018’de Bakanlık’a ulaşarak bölgenin YEKA’ya ev sahipliği yapmaya hazır olduğunu ifade eden GMKA, Bakanlık’tan gelen geniş ölçekli bilgi talebinin ardından YEKA’ya uygun alanları bölgedeki tüm paydaş kuruluşlara danışarak belirlemiş ve yatırıma uygun alanları Temmuz 2018’de Bakanlık’a iletmişti.

Güney Marmara Kalkınma Ajansı ile birlikte Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve Çanakkale Belediyesi bu adımıyla bölgedeki gücü artırmayı, ülke ekonomisinde yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımını artırmayı ve dolaylı olarak rüzgar enerjisi sektöründe faaliyet gösteren büyük firmalar için Güney Marmara’nın cazibesini artırmayı amaçlamıştır. 

İlan edilen 500 MWe gücündeki kapasite, mevcut durumda tüm bölgede faaliyette bulunan toplam 1442 MWe gücündeki yatırımların yaklaşık %35’ine tekabül etmekte olup, bölge kurulu gücünü 2000 MWe üstüne taşıması beklenmekte. Yatırımın yapılacağı alan için görüş verecek olan tüm kurumların yazıları halihazırda toplandığı için yarışmayı kazanacak yatırımcının izin ruhsat süreçleriyle mümkün olan en az bürokratik işlem ile ilgilenmesi ve yatırımın hızlıca hayata geçmesi söz konusu olacak.

Güncelleme Tarihi: 08 Kasım 2018, 15:12
banner4
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER