Tarımda üretim düşüyor bakanlık örtbas telaşında

0

banner1
Tarımda üretim düşüyor bakanlık örtbas telaşında
banner2
banner3

Türkiye İstatistik Kurumu bugün, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tahminleri üzerinden 2018 yılı bitkisel üretim miktarları tahminlerini açıkladı. Açıklanan rakamlar gözle görülür biçimde makyajlanmış durumda.

Tahıl üretiminde hissedilir düşüş olacak

Bakanlık, tahıl ürünleri üretim miktarlarının 2018 yılında bir önceki yıla göre yüzde 0,9 oranında azalarak yaklaşık 35,8 milyon ton olacağı tahmininde bulundu.

Bu oran yurt çapında ziraat odaları ve ilgili sivil yapılardan gelen feryatları örtbas eder düzeyde. Güneyde buğday hasadı başladı, üretim kaybı yüzde 10\\\'larda. Hasad sonu en iyimser yüzde 5 düşüş açık açık görünecek.

Bir önceki yıla göre buğday üretiminin yüzde 2,3 oranında azalarak 21 milyon ton, arpa üretiminin yüzde 4,2 oranında artarak 7,4 milyon ton, çavdar üretiminin değişim göstermeyerek 320 bin ton, yulaf üretiminin yüzde 8 oranında artarak 270 bin ton olması öngörüldü.

Yemelik buğday ile yemlik buğday ayrımı yapılmadan verilen buğday üretim rakamları gerçeğin üzerinde olduğu gibi, kalite düşüklüğü, buğdayların önemli bir bölümünün yemliğe gideceğini de ortaya koyuyor. Arpa ve yulafta artış beklentisinin de hasad sırasında gerçek olmadığı anlaşılacak. Nisan yağmurları yağmadı, tahıllar cılız ve hastalık içinde.

Baklagillerin önemli ürünlerinden yemeklik baklanın yüzde 11,9 oranında azalarak yaklaşık 6 bin ton, kırmızı mercimeğin yüzde 12,5 oranında azalarak 350 bin ton, yumru bitkilerden patatesin ise yüzde 1 oranında azalarak yaklaşık 4,8 milyon ton olacağı tahmin edildi.

Bakla ve kırmızı mercimekte her yıl üretim düşüşünü kanıksadık. Bakanlık da bu kanıksanmayı bildiği için, tahminleri makyajlama gereği duymamış. Patateste ise yüzde 1 değil, çok daha fazla üretim düşüşü yaşanacak.

Yağlı tohumlardan soya üretiminin değişim göstermeyerek 140 bin ton olması öngörüldü.

Yağlı tohumlar için henüz bölgelerden gerçeği gösterecek bilgiler gelmiyor. Onbeş gün sonra, bu konuda da bakanlık tahminleri için diyeceklerimiz olacaktır. Maalesef, öngörümüz yağlı tohumlarda da gidiş iyi değil. 

Tütün üretiminin yüzde 0,3 oranında artarak 80 bin 200 ton, şeker pancarı üretiminin ise yüzde 3,7 oranında azalarak yaklaşık 20 milyon ton olarak gerçekleşeceği tahmin edildi.

Şeker Pancarı üreticisi şeker fabrikaları satışlarından geç haberdar oldu. Çiftçinin morali bozuk. Üretimde düşüş sürüyor, ancak bu sezon neler yaşanacağını izleyeceğiz.

Sebze üretiminin 2018 yılında bir önceki yıla göre azalacağı tahmin edildi.

Sebze ürünleri üretim miktarının 2018 yılında bir önceki yıla göre yüzde 1,4 azalarak yaklaşık 30,4 milyon ton olacağı tahmin edildi.

Sebze ürünleri alt gruplarında üretim miktarları incelendiğinde, yumru ve kök sebzelerde yüzde 3,3, meyvesi için yetiştirilen sebzelerde yüzde 1,2, başka yerde sınıflandırılmamış diğer sebzelerde ise yüzde 0,1 oranında azalış olacağı öngörüldü.

Sebzeler grubunun önemli ürünlerinden hıyarda yüzde 2,7, salçalık kapya biberde yüzde 3,4, sakız kabakta yüzde 3,5 oranında artış, kuru soğanda yüzde 6, domateste yüzde 1,2, karpuzda yüzde 2,7 oranında azalış olacağı tahmin edildi.

Sebze üretiminde bakanlığın düşüş oranlarına diyeceğimiz şimdilik bir şey yok. Maalesef sebze üretimi her yıl düşüyor ve bunca baraj, gölet, sulama ve sera sistemi övünmelerine karşın yaşanan azalış, Türkiye\\\'nin Tarım Politikası olmadığını tescilliyor.

Meyve üretimi artıyor

Meyve ürünleri üretim miktarının 2018 yılında bir önceki yıla göre yüzde 6,3 oranında artarak yaklaşık 22,1 milyon ton olacağı tahmin edildi.

Meyveler içinde önemli ürünlerin üretim miktarlarına bakıldığında, bir önceki yıla göre elmada yüzde 13,3, şeftalide yüzde 2,2, kirazda yüzde 0,7, çilekte yüzde 3,7 oranında artış, kayısıda ise yüzde 23,9 oranında azalış olacağı öngörüldü.

Turunçgil meyvelerinden mandalinanın yüzde 19,3 oranında artacağı, sert kabuklu meyvelerden fındığın ise yüzde 14,1 oranında azalacağı tahmin edildi.

İncir üretiminde yüzde 2,3, muz da ise yüzde 27,8 oranında artış olacağı öngörüldü.

Meyvecilik sektörüne yabancı sermayeli dev şirketler girdi. Üretim artışı beklentisi bu nedenle anlaşılabilir bir durum. Onbinlerce üreticinin tek geçim kaynağı Fındık ve Kayısı meyvelerinde ise durum giderek vahim hale geldi. Fındık\\\'ta başlayan yabancı sermayeli meyvecilik, Kayısı meyveciliğine de girecek. Her iki ürün de küçük meyvecinin elinden alındıktan sonra üretim artışı beklenebilir. Türkiye\\\'nin gerçeği artık bu!

(*)Açık renk olanlar Bakanlığın TÜİK aracılığı ile yaptığı tahminler, koyu renk olanlar bizim notlarımız. Hasad sonu gerçekler ortaya çıktığında görüşmek üzere. Adil Korkut

Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2018, 12:32
banner4
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER