Sektör Kamu Birimleri
Yayınlama Tarihi 10 Ocak 2019
Telefon 0286 316 10 01
Resmi Web Sitesi http://www.biga.gov.tr

Biga Kaymakamlığı

Kaymakam: Mustafa Can

Biga Kayakamlığı, Biga'nın tarihi meydanı Cumhuriyet Meydanı'nda, yapımı 2014 yılında tamamlanan Hükümet Konağı'nda bulunmaktadır.

Osmanlı Devleti'nin son dönemlerinde sancak merkezi de olan Biga; Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 20 Ocak 1921 tarihinde kabul ettiği 85 numaralı Anayasa Kanunu gereğince, ülke mülki yönetim bakımından illere, iller ilçelere, ilçeler bucaklara bölündüğünde; ilçe durumuna getirilerek Çanakkale iline bağlanmıştır.

İçişleri Bakanlığı'na göre Biga, Birinci Sınıf Coğrafi Bölge kabul edilen Marmara Bölgesi'nin, İkinci Sınıf İl kabul edilen Çanakkale ilinin, İkinci Sınıf bir ilçesidir. Çanakkale ilinin, merkez ilçeden sonraki en büyük ilçesidir.

Biga Kaymakamlığı; Biga ilçe merkezi, Karabiga ve Gümüşçay beldeleri ve 108 köyden oluşan Biga ilçesinde Hükümet'in temsilcisidir. T.C. Devleti'ni temsil eden Çanakkale Valisi'ne bağlı çalışır ve ağırlıklı olarak ilçede denetim görevin üstlenir.  

Cumhuriyetin ilk yıllarında geniş bir idari alana sahip Biga; kendisine bağlı bulunan Yenice bucağının 1945, Çan bucağının 1949 yılında ilçe merkezine dönüşmesiyle, Biga ilçesinin yüzölçümü 133 bin 100 hektara inmiştir.