Abla kardeş engellerini müzikle aşıyor

0

banner1
Abla kardeş engellerini müzikle aşıyor
banner3

Çocukken geçirdikleri ateşli hastalık sonucu tekerlekli sandalye ile yaşamını sürdüren Tuncay ve Zülfiye Özhan kardeşler, 3 yıl önce katıldıkları müzik korosunda hayata bağlandı.

Tekirdağ\'da yaşayan 28 yaşındaki Tuncay ve 32 yaşındaki Zülfiye Özhan kardeşler, arkadaşlarının yönlendirmesi sonucu katıldıkları \"Engelsiz Yaşam Korosu\" sayesinde sosyalleşmenin ve hayata daha mutlu bakmanın sevincini yaşıyor.

Haftanın belirli günlerinde 100. Yıl Gençlik Merkezi\'ne gelen abla kardeş, koro eşliğinde Türk halk müziği eserlerini seslendirerek zaman geçiriyor.

Tuncay Özhan, koroya ablasıyla beraber 3 yıl önce katıldıklarını söyledi.

Koroya katıldıktan sonra kendisine daha çok güvenmeye başladığını ifade eden Özhan, \"Ateşli hastalık geçirdikten sonra felç oldum. Ondan sonra hayatıma tekerli sandalye ile devam etmeye başladım. Koroyla 3 sene önce tanıştım. Koroyla tanışmam benim için çok iyi oldu. Korodan önce kendi başıma bile şarkı söylemezdim.\" dedi.

- \"Koroya katıldıktan sonra sosyalleştik\"

Özhan, evde kendi başınayken bile şarkı söylemezken, şimdi kalabalık topluluklar önünde konser verdiklerini belirterek, şunları kaydetti.

\"Şimdi engelli arkadaşlarımla olduğum ortamda artık şarkı söylüyorum. Arkadaşlar da söylememi istiyor. Zaten arkadaşlar yüzümün ve sesimin Yusuf Güney\'e benzediğini söylüyor. Arkadaşlarla şarkı söyleyip eğleniyoruz. Başkasının yönlendirmesiyle katıldık koroya. Koroya katıldıktan sonra sosyalleştik, yeni insanlarla tanıştık. Dünyada hala iyi insanların olduğunun farkına vardık. Mesela korodan sonra arkadaşımın canlı müzik yeri var, bazen oraya gidip şarkı söylüyorum. Eskiden utanıyordum söyleyemiyordum. Artık söyledikçe mutlu oluyoruz. Engelli arkadaşlarımızı da koromuza bekleriz.\"

Müzikle beraber insanda rahatlama olduğunu dile getiren Özhan, engelli insanların evlerde oturmamaları, böyle yerlere gelip hayata daha mutlu bakmaları gerektiğini vurguladı.

- \"Müzikle beraber insan duygusallaşıyor, coşuyor, eğleniyor\"

Abla Zülfiye Özhan da kardeşiyle beraber koroya katıldıktan sonra dışarı çıkmaya başlayıp, sosyalleştiklerini aktardı. Daha önceden biraz sıkıntıları olduğunu ve hayata daha karamsar baktıklarını anlatan Özhan, şunları söyledi:

\"Daha önce evde kendi kendime şarkı söylüyordum ama topluluk içinde ilk defa korodan sonra söylemeye başladım. Biraz çekingendim. Hocamız sağ olsun, onun sayesinde biraz daha açıldık, kendimize güvenmeye başladık. Müzik koro bizim için çok iyi oldu. Evdeydik genelde pek dışarı çıkamıyorduk. Kendimizi eve kapatmıştık. Yaz aylarında arada dışarı çıksak da kışın dışarı çıkamıyorduk. Koroya başladıktan sonra yaz kış daha çok dışarı çıkmaya başladık. Müzikle beraber insan duygusallaşıyor, coşuyor, eğleniyor. Koroya girdikten sonra farklı insanlarla tanıştık.\"

Özhan, engellerini sorun etmediklerini, hocaları devam ettiği sürece koro çalışmalara katılacaklarını sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2017, 13:00
banner4
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER