Dünyanın en büyük canlı lale halısı

0

banner1
Dünyanın en büyük canlı lale halısı
banner2
banner3

13. İstanbul Lale Festivali kapsamında 565 bin lalenin kullanımıyla oluşturulan lale halısı, Sultanahmet Meydanı\\\'nda vatandaşların beğenisine sunuldu.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, lalenin bir döneme ismini verdiğini vurguladı.

İstanbul\\\'un lalenin ana vatanı olduğunu, 18. yüzyılda bin 588 lale türü ile kentin adeta bir lale cenneti olarak görüldüğünü anlatan Uysal, \\\"2005 yılında \\\'Lale evine dönüyor\\\' diyerek başlattığımız festivalimizi artık bütün dünya takip ediyor. Festivalimizin namı çoktan İstanbul sınırlarımızı aşmış vaziyette.\\\" ifadelerini kullandı.

Sergilenen halının, dünyanın en büyük canlı lale halısı olduğunu aktaran Uysal, şunları kaydetti:

\\\"Tamamı yerli üretim. Ülkemizde üretilen 565 bin laleden oluşuyor. Neden 565 bin lale? İstanbulumuzun fethinin bu yıl 565. yılı. O sebeple bu yıl yaptığımız halıyı 565 bin lale ile tamamladık. Halımızın toplam büyüklüğü bin 734 metrekare. Halıda kullanılan bu motifler aslında çok özel motifler. Türk dünyasında yüzyıllardır halı ve kilimlere dokunan motif arasından seçtik. Geçen yıl burada kullanılan motif bereket motifiydi, bu yıl ise Anadolu\\\'da kalp gözünü simgeleyen \\\'göz motifi\\\' ile halımızı şekillendirdik.\\\"

Uysal, bu yıl kent genelinde 125 türde 30 milyon lale dikildiği sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2018, 13:45
banner4
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER