Hijyen kabusu Misvak okullara sokuldu

0

banner1
Hijyen kabusu Misvak okullara sokuldu
banner2
banner3

Birileri elbette bu işin ithalatından, ticaretinden tatlı kazanç sağlıyor, ama çocuklar üzerinden ve üstelik Milli Eğitim Bakanlığı\\\'nın zorunlu eğitim okullarına matah bir şey yapılmış gibi sokulması, tüyler ürpertici.

Bu fotoğraf ajanslarca, Tokat\\\'ın Turhal ilçesindeki İbn-i Sina Ortaokulu\\\'nda çekildi, ve haber de şöyle paylaşıldı:

\\\"Öğrenciler diş temizliği için misvak kullanmaya başladı. 

Tokat’ın Turhal ilçesinde İbn-i Sina Ortaokulunda öğrenciler Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinde Peygamber Efendimiz sünnetleriyle ilgili bölümde misvak kullanmanın önemini öğrenerek öğretmenlerinin teşviki ile misvak aldı. 5- C sınıfında başlayan misvak kullanımı okula yayılarak bir çok öğrencinin dikkatini çekti. Öğrenciler misvakları hem kendileri hem de aileleri için istediklerini belirterek ailelerinin de misvakı kullanmaya başladığını söylediler.\\\"

Nedir bu Misvak?

Diş macununa alternatifi diye sunulan Misvak, Salvadora Persica denilen bir ağacın dalından kesilmiş parça. Kurak iklimde yetişen bir tür diken, bir tür bodur ağaç. Hindistan\\\'da, Afrika\\\'da bolca var. Taze yaprakları salata olarak yenilir; geçmişten beri öksürük, astım, ürpertici, romatizma, yığınlar ve diğer hastalıklar için ilkel bir tedavi aracı olarak kullanılır.

Misvak, Babiller döneminde bu özellikleri dikkate alınarak diş temizleme aracı olarak kullanılmış. Nasıl kullanılmış? Daldan bir küçük parça alınıp dişlere bir kere sürtüldükten sonra atılarak. Daha ince dallar ise çiğnenerek kullanılır ve ardından tükürülerek atılırmış. O çağlara göre güzel bir buluş, çünkü içinde florür de var.

Milenyum çağındayız. Dişl macunlarının florür içermesinin insan sağlığını tehdit ettiği tartışılıyorken, Misvak\\\'ı diş macunu yerine kullanıma sunuyor göstermek, işin ahlaksızca pazarlamacılığı. İlle de florür kullanmak isteyen varsa, formülüne uygun diş macunu kullanır.

Oysa bilim insanları günümüzde, diş sağlığı için önceliği macuna değil, fırçaya veriyorlar. \\\"Macun kullanmasanız da olur, ama mutlaka dişleriniz fırçalayınız\\\" diyorlar. Fırça teknolojisi gelişti, diş ve diş etlerine uygun çeşitler üretildi. Her diş hekimi, kendi hastalarına, nasıl bir diş fırçası kullanacağını söylüyor ve söylemelidir de. Fırçaların yumuşaklığı, sertiliği fiziksel özellikleri önemli çünkü...

Misvak bir ağaç dalı ve sertlik kontrolü yok, şansınıza, dalın neresinden kesilmişse o. Fiziksel yapısı gereği dişlerin iç ve arka kısımlarını temizlemesi de olanaksız.

Asıl tehlikeli olan yönü hijyen kabusu!

Aynı ağaç dalının aralıklarla ve defalarca ağıza sokulması, adeta bir kabus. Hangi bakterilerin üreyeceği, hangi mikropları sindirim sistemine taşıyacağı meçhul.

Misvak\\\'ın bu çağda, Türkiye\\\'de okullara sokulması ve diş sağlığı için önerilmesi ve önerilirken sanki İslami bir ürünmüş gibi sunulması, hem ahlaksızlıktır, hem yanlıştır, hem günahtır. \\\"Hz. Muhammed kullandı, sünnet\\\" deniyor. Verilecek tek yanıt var: 600 yıllarında, birileri günümüzdeki bilimsel hesaplamalarla yapılan diş fırtçalarını üretti de, Hz. Muhammed mi kullanmadı? Birileri çocukların sağlığı üzerinden para kazanacak diye, ahlaksızca İslam Peygamberi\\\'ni bile çıkarlarına alet ediyorlar.

Güncelleme Tarihi: 28 Aralık 2017, 09:55
banner4
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER