Siyasi partilerin seçim takvimleri

0

banner1
Siyasi partilerin seçim takvimleri
banner3

Yüksek Seçim Kurulu\'nun 31 Mart 2019 Yerel Seçimleri\'nde aday olacak kamu görevlileri ile siyasi parti yöneticilerinin en geç 1 Aralık 2018 tarihine kadar görevlerinden istifa etmeleri istenince, seçime katılacak tüm siyasi partiler, aday adaylığı süreçlerini takvime bağlamaya başladılar.

AK Parti

Aday belirleme sürecinde yurttaşların, parti teşkilatının ve sivil toplum kuruluşlarının görüşlerini alan Ak Parti yönetimi, bazı illerde ise anketler yaptırtıyor. Çıkan sonuçları önce parti bünyesinde oluşturulan komisyon değerlendirecek. Komisyon değerlendirmesi sonucu öne çıkan adayların isimleri, Erdoğan\'a sunulacak.

AK Parti aday adayı başvurularını ise 5 Kasım 2018 Pazartesi gününden başlayarak alacak.

CHP

Aday adaylığı başvuru işlemlerine en erken başlayan parti CHP oldu. 25 Ekim 2018 Perşembe günü tamamlanan ilk başvuru bölümünde 105 belediyenin başkan adayı belirlendi. Belediye meclis üyelerini ise belediye başkanları belirleyecek.

CHP\'de kamu görevlisi olup istifa edeceklerle, 105 belediye başkan adayının dışındaki belediye başkan adayları ve il genel meclisi üyeliği aday adayları için takvim işliyor. CHP yönetimi hangi seçim çevresinde ve hangi seçimde adayları nasıl belirleyeceği konusunda tam bir karmaşa içinde.

MHP

1 Eylül 2018 tarihinden itibaren aday adayları başvuruları alınıyor. Başvuruları Genel Başkan Yardımcıları Semih Yalçın, Sadir Durmaz ve Feti Yıldız\'dan oluşan komisyon değerlendiriyor. Ayrıca tüm aday adayları ciddi biçimde güvenlik taramasından geçiriliyor.

İyi Parti

İyi Parti örgütlerdeki yönetimlerini büyük oranda yeniden belirlerken, aday adayı başvurularının Kasım ayı başından itibaren kabul edileceğini açıkladı.

İyi Parti\'de adayların hangi yöntemle belirleneceği henüz açıklık kazanmış değil.

HDP

Aday adaylığı ön başvuruları kabul ediliyor. HDP\'den henüz aday adaylığı başvuruları ile ilgili net bir açıklama yapılmış değil.

Güncelleme Tarihi: 27 Ekim 2018, 12:42
banner4
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER