Çöken binada ölü sayısı 10'a ulaştı

banner1
Çöken binada ölü sayısı 10'a ulaştı
banner3

Kartal’da çöken 8 katlı binanın enkazında ölen 7 kişinin daha kimlikleri belirlendi. Alemdar ailesinin fertleri olan 7 kişinin cansız bedenleri morga kaldırıldı. Böylece yşamını yitirenlerin sayısı 10'a ulaştı.

Kimliği belirlenen 7 kişinin Alemdar ailesinin fertleri olduğu öğrenildi.

Yaşamını kaybedenlerin adları:

1- Ayşe Alemdar (45 yaşında)

2- Yıldız Gündüzoğlu (33 yaşında)

3- Kimlik tespit çalışmaları sürüyor

4- Mustafa Erdoğan

5- Eslem Erdoğan (18) (Mustafa Erdoğan'ın kızı)

6- Ecrin Erdoğan (11) (Mustafa Erdoğan'ın kızı)

7- Saime Erdoğan (Mustafa Erdoğan'ın kızı)

8- Mustafa Alemdar

9- Safiye Alemdar (Mustafa Alemdar'ın annesi)

10- Safiye Alemdar (Mustafa Alemdar'ın eşii)

İstanbul Valiliği açıklaması

İstanbul Valiliğinin son açıklamasına göre Kartal’da çöken binanın enkazında şu ana kadar 10 kişinin cansız bedenine ulaşıldı. Hayatını kaybedenlerin kimliklerini belirleme çalışmaları devam ederken, 13 kişinin de yaralı kurtarıldığı bildirildi. Arama ve kurtarma çalışmaları ise aralıksız sürüyor. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun ilerleyen saatlerde enkaz alanına gelerek geceyi burada geçirmesi bekleniyor. Öte yandan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum sık sık olay yerini ve oluşturulan kriz masasını ziyaret ediyor. İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ise kriz masasındaki mesaisine aralıksız devam ediyor. 

Arama kurtarma çalışmalarına AFAD, İHH, UMKE, itfaiye ve 112 Acil Servis ekiplerinin yanı sıra çok sayıda belediye birimleri destek veriyor. Polis ve jandarma ise güvenlik önlemlerini üst düzeyde tutuyor. Olay yerine çıkan sokakların tamamına giriş ve çıkışlar polis kontrolünde yapılıyor. Jandarma bir dizi güvenlik tedbirinin yanı sıra drone savarla güvenlik ekiplerine destek veriyor. 

Enkaz üzerindeki çalışmalarda beton bloklar ve enkazın içerisinden çıkan ev eşyaları, insan gücü ve iş makineleriyle kaldırılarak enkazın üzeri açılmaya çalışılıyor. Zaman zaman enkaz altından ses duyulduğunun değerlendirilmesi üzerine çevredeki diğer tüm seslerin kesilmesi için megafonla uyarı yapılıyor. 

Sabah saatlerinde etkili olmaya başlayan yağmur ve soğuk hava ise kurtarma ekiplerinin mücadelesini yavaşlatmaya yetmiyor. Gündüz yapılan çalışmanın ardından özel eğitimli arama kurtarma köpekleri, havanın kararmasıyla tekrar bölgeye getirilerek çalışmalara katılıyor. 

Dakikalar hızla ilerlerken, karanlığın da çökmesiyle Kartal’daki arama kurtarma çalışmalarında ikinci geceye giriliyor. Enkazın altındaki yakınlarını bekleyen ve çevrede yaşayan vatandaşlar ise yeni kurtarma haberlerinin gelmesini bekliyor.

Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2019, 17:50
banner4
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER