Solucan gübresinin 20 faydası ve asgari ücret neden 2 bin TL’nin üzerinde olmalıdır?

Solucan gübresinin 20 faydası ve asgari ücret neden 2 bin TL’nin üzerinde olmalıdır?

Türkiye’nin bence en acil sorunu ücretlerin artmasıdır. Zamlara karşı başta asgari ücret olmak üzere yaşanabilir bir ücret seviyesine ulaşılabilmesidir. Malumunuz, son ekonomik krizle birlikte artan döviz fiyatlarına paralel art arda gelen zamlarla birlikte iyice eridi. 
Tüketici enflasyonu Ekim itibarıyla yüzde 25’in, üretici enflasyonu ise yüzde 45’in üzerinde… Üretici enflasyonunun bu kadar yüksek olması dövizle alınan ithal girdi fiyatları nedeniyle üretimin daha maliyetlerle fiyatlarla yapıldığı ve nihai ürünlere yapılacak zamların devam edeceğini gösteriyor. 
2018 başında net 1.603 liraya yükselen olan asgari ücret ise zamlarla birlikte eridi gitti. Son günlerde doların 5.17, Euro’nun 5.89 liraya kadar gerilemesiyle birlikte asgari ücret; 310 ABD Doları ve 272 Euro seviyesinde…  Döviz fiyatı arttıkça, zamlar geldikçe asgari ücretin eridiği hepimizin malumu…
İnanılmaz bir zam furyası var ve ücretler sabit… Asgari ücret ile yılbaşında 370.2 kilogram ekmek alınırken, şimdi 325.8 kilogram alınabiliyor.  Yani 44.4 kilogram ya da 250 gramdan 177 somun ekmek sofradan eksilmiş durumda… Yine aşnı şekilde yılbaşına göre 5 kilogram et sofradan eksilerek asgari ücretle alınabilecek et miktarı 35.3 kilograma geriledi.
Oysa asgari ücret 2011-2014 yılları arasında 410 doların üzerindeydi. 2016’da döviz fiyatlarının durgunluğu sayesinde 437 dolara kadar çıktı. 
2018’e de 373 dolardan başladı ve bugün (1 Aralık 2018) 310 dolara erimiş durumda… Aynı şekilde yıl başında 353 Euro’ya eşit olan asgari ücret bugün 272 Euro’ya indi.
Asgari ücret, hani yetkililerin “onlardan hiçbir eksiğimiz yok” dediği Almanya’da 1.102 Euro, Fransa’da 1.386, İngiltere’de 1.247 Euro…
Hadi onları bırakın; Yunanistan’da 578, Portekiz’de 587, Çekya’da 408, Polonya’da 379 Euro… 
Asgari ücretin bizden düşük olduğu ülkeler; Arnavutluk, Bulgaristan, Sırbistan ve Ukrayna… 
Çalışma yaşamı profesörleri diyor ki; 2018 asgari ücreti TL'nin değer kaybından önce bile 4 kişilik bir ailenin açlık sınırının altındaydı. Asgari ücret 2018 yılında yüzde 14 oranında artırılmıştı. 2018 yıl sonu enflasyon yüzde 20-25 bandında beklenmektedir. Bu durum asgari ücretin en az 10 puan gerilemesi anlamına gelmektedir. 
Sendikaların araştırmalarına göre ise, Ağustos 2018 itibarıyla dört kişilik bir ailenin aç kalmamak için 1800, yoksulluk yaşamamak içinse 6000 TL kazanması gerekiyor.
Anlayacağınız, doğru dürüst bir yaşam standardı ve alım gücünün 2018 başındaki seviyeye dönmesi için asgari ücretin en az yüzde 25 artırılması gerekiyor. Yani, asgari ücret 2 bin liraya çıktığı takdirde sadece enflasyon karşısındaki kayıplar telafi edilmiş olacak. Alım gücü artmamış olacak. Bunun içindir ki; DİSK 2.300, CHP 2.200 lira olmasını istiyor. 
Şunu da unutmayalım; asgari ücret deyip duruyoruz ama Türkiye’de 6.7 milyon kişi açlık ve yoksulluk sınırının altındaki asgari ücret ile çalışırken, 1.8 milyon kişi net asgari ücretin altında aylık maaşla çalıştırılıyor. Ancak bu yasak ve çoğu yasağı olduğu gibi bunu da taka yok. Daha doğrusu vergide olduğu gibi çalışma hayatında da işverene göz yumuluyor.
Biga’da binlerce kişinin sigortasız ve asgari ücretin altında çalıştırıldığını biliyoruz. Bu konu acilen düzeltilmeli, takibat yapılmalıdır. 
Tüm bunları şunun için yazıyorum: Alım gücü arttıkça yaşam standımız yükselecek, tüketim artacak, ekonomi canlanacak, işsizlik azalacaktır. 
-0- -0- -0-
Alım gücü arttıkça her alanda talep doğacaktır. Tarımsal ürünler de… Bu da beraberinde daha verimli tarımsal üretimi getirecektir. İşte burada, yeniden solucan gübresi işine değinmek istiyorum.
Gerçekten okuyorum, araştırıyorum da bu solucan gübresinin faydaları saymakla bitmiyor. Bir sürü faydası var ama en önemli 20 tanesini sıralıyorum:

1. Toprağın mikrobiyolojik zenginliğini yeniden oluşturur, faydalı mikroorganizmaları stabilize eder. Ayrım gözetmeksizin her türlü tarım kültüründe uygulanır.
2. Topraktaki mikroorganizmaları daha aktif hale getirir. Bitkide direnç, hızlı büyüme ve gelişme, üründe erkencilik sağlar.
3.  Toprağın su – hava dengesini iyileştirir, toprak parçacıklarının birbirine kenetlenme gücünü ve gözenekliğini artırır.
4. Çözünür mineral maddeleri ve nemi daha iyi tutar.
5. Sulama miktarını yüzde 40 azaltır. Toprağın su tutma kapasitesi artar. Dona karşı bitki ve köklerinde direnç sağlar.
6. Toprağın rengini koyulaştırdığı için toprak ısısını artırır.
7. Bitkinin yaşamını daha uzun süre devam ettirebilmesi için ek bir CO2 kaynağı oluşturur.  Toprağın Ph’ını düzenler. Bitki tarafından kullanılamayan Fosfor, Potasyum, Demir vb. bitki besin elementlerini toprakta çözünür hale getirerek bitki tarafından alımını kolaylaştırır.
8. Bitkiyi besleyici madde rezervini ve toprağın doğal verimliliğini artırır. Asitli, kumlu toprakların parçacıklarını birbirlerine bağladığı gibi ağır killi topraklarda parça bağlılığını gevşeterek gözenekli yapıyı arttırır.
9.  Kimyasal gübre ve tarım ilacı kullanımıyla meydana gelen zararlı etkileri ortadan kaldırır.
10. Yer altı ve yer üstü su kaynaklarını, atmosferi ve toprağı kirletmez. Tamamen organiktir, ekolojik ve non-toksiktir.
11. Doğal solucan miktarını artırır.
12. Ekim alanındaki her yıl farklı ekin ekme zorunluluğunu ve külfetini ortadan kaldırır.
13. Temel vitaminler, aminoasitler, enzimler, hormonlar ve büyüme uyarıcılarıyla tam bir dengeli beslenme sağlar. 
14. Hastalıklara karşı bağışıklığı artırır.
15. Bitkiye, toprak stresine, zararlılara, değişken iklim şartlarına karşı direnç kazandırır.
16. Hızlanan ve artan tohum canlılığı, uyanma ve çabuk köklenmeyi geliştirir.
17. Bitkinin gelişimini hızlandırır ve kaliteli ürün artışını sağlar.
18. Hastalıklı bitkiyi hızla iyileştirir. Solucanların kendilerini korumak için salgıladıkları ve gübreye geçirdikleri sölom sıvısı sayesinde bitki, kök hastalıklarına karşı direnç sağlar.
19. Zararlı maddelerin, hastalık yapan organizmaların hasar verdiği hücreleri hızla kurtarıp eski haline getirir. İçeriğindeki bitki besin maddeleri, makro ve mikro elementler, suda yavaş çözülerek bitkilerin uzun süre beslenmesini sağlar, gübreleme ihtiyacı zamanla azalır.
20. Ticari bitki üretiminde yüzde 30 daha fazla verim sağlar

YORUM EKLE

banner6